240 tys. użytkowników
671768 zdjęć, 902664 komentarzy
216 osób online
PORTAL DEDYKOWANY BLOGOM BUDOWLANYM podziel się swoimi doświadczeniami z budowy własnego domu
stwórz własnego bloga

Basen ogrodowy - wszystko, co warto wiedzieć

basen ogrodowy

Jest kilka kwestii, które warto przemyśleć, zanim przy naszym domu pojawi się basen ogrodowy. Producenci rozpieszczają nas sporą liczbą ofert do wyboru, ale ważne jest też kilka innych czynników, jak choćby dobór akcesoriów czy umiejętne wybranie miejsca na basen na naszej działce. O czym nie można zapomnieć, co warto rozważyć? Porozmawiajmy o basenach ogrodowych przy naszych domach - z naszymi wskazówkami z pewnością dokonacie najlepszego wyboru.

Zacznijmy od potrzeb


Indywidualne preferencje domowników to zawsze pierwsza rzecz, którą warto omówić, zanim zdecydujemy się na zakup basenu ogrodowego. Inny basen wybierzemy do pluskania się kilkulatków, inny dla rodziny ze starszymi dziećmi, a jeszcze inny na letnie party w ogrodzie. Warto przemyśleć również nasz budżet na tego typu zakup oraz wziąć pod uwagę wielkość naszej działki. 


Basen ogrodowy. Co mamy do wyboru?

Baseny dmuchane, rozporowe i stelażowe to trzy najpopularniejsze rodzaje basenów w naszym ogrodzie. Najtańsze, płytkie i niezbyt wytrzymałe baseny dmuchane to propozycja głównie dla najmłodszych. Jeśli zależy nam na większych gabarytach, z których może korzystać cała rodzina, warto wziąć pod uwagę baseny rozporowe i stelażowe. Te drugie są zazwyczaj większe i z racji swojej konstrukcji bardziej wytrzymałe, ale i droższe. 


Dobre miejsce na basen

Basen ogrodowy powinien stać na płaskiej powierzchni - im więcej w nim wody, tym bardziej będzie widać każdą nierówność terenu. Musi być też w odpowiedniej odległości do źródła wody (basenu rozporowego nie da się później przestawić) oraz w jak największej odległości od drzew.


Dodatkowe akcesoria do basenu

Do wyboru mamy wiele akcesoriów, w które warto wyposażyć nasz basen. Do najpopularniejszych należą pompy filtrujące, pokrywy basenów, maty zabezpieczające dno, drabinki czy filtry do pomp oraz szeroka oferta chemii basenowej. Dzięki powyższym akcesoriom basenowym dbanie o jego czystość może być przyjemniejsze, jest to jednak dodatkowy koszt.


Tricki, które mogą się przydać

Warto przed basenem postawić zwykłą miskę z wodą - dzięki temu przed wejściem bez trudu można spłukać stopy z trawy i zanieczyszczeń, które potem nie zabrudzą nam wody w basenie. Aby zadbać o dobrą jakość wody w basenie, należy kupić specjalne kapsułki wielofunkcyjne, które mają za zadanie zwalczać algi. Dobrze jest też postawić basen w miejscu, w którym nie mamy trawy - po wakacjach w większości przypadków nasza trawa zgnije, zostawiając nieestetyczny ślad przez długi czas. 


Basen ogrodowy to świetna rekreacja dla całej rodziny, która potrafi urozmaicić odpoczynek w ogrodzie letnią porą. Najlepszy wybór to taki, który będzie dostosowany do potrzeb naszej rodziny i wielkości naszego ogrodu. Częstym problemem jest wybór zbyt dużego basenu, który zawadza na małej działce, którego trzeba regularnie czyścić i z którego koniec końców - ze względu na kapryśną aurę - nie korzystamy tak często, jakbyśmy chcieli. Z drugiej strony spory basen w sezonie letnim to wielka przyjemność dla wszystkich członków rodziny. Wybór zależy wyłącznie od nas!