Cena okien – od czego jest uzależniona?
Cena okien – od czego jest uzależniona?
Zakup i montaż stolarki okiennej to zawsze spory wydatek. Zarazem jednak – odpowiednio dobrane okna o dobrych parametrach stanowią inwestycję na długie lata, pozwalającą podnieść poziom domowego komfortu oraz mającą wpływ na estetykę budynku. Od czego uzależniona jest cena okien i za co warto zapłacić więcej? To zagadnienie przybliżymy w poniższym artykule.
Ostateczna cena okna uzależniona jest od wielu czynników. Pośród nich wymienić można przede wszystkim rozmiar okien, rodzaj materiału, z którego zostaną wykonane, elementy wyposażenia (pakiet szybowy, okucia, dodatkowe zabezpieczenia antywłamaniowe), kształt, kolor oraz koszty związane z montażem.
Rozmiar i kształt okna a jego cena
Niewielkie okna o standardowych (prostokątnych) kształtach zawsze będą tańsze niż duże przeszklenia albo okna o nietypowym kształcie. Spore przeszklenia wymagają nie tylko użycia większej ilości materiałów, ale także ich proces produkcji jest bardziej skomplikowany. Zdarza się również, że okna o określonym rozmiarze nie da się wykonać z PVC – a konieczność zastosowania innych materiałów podnosi cenę.
Podobnie sprawa przedstawia się z oknami o niestandardowych kształtach: koła, trapezu, bawolego oka i tym podobnych. Wyprodukowanie tego typu okien jest trudniejsze niż prostokątnych – i co za tym idzie, marząc o niestandardowym okiennym designie, trzeba z góry przygotować się na wyłożenie większej sumy. Czy warto? Odpowiedź na to pytanie uzależniona pozostaje od indywidualnych potrzeb i preferencji.
Rodzaj materiału, z jakiego powstaje okno, a cena
Najtańsze (i w dużej mierze przez wzgląd na to najpopularniejsze) są okna plastikowe. Więcej trzeba zapłacić za produkty z drewna czy z aluminium.
Jeśli kryterium ceny jest szczególnie istotne dla inwestora, najlepiej zaoszczędzić właśnie tutaj – decydując się na stolarkę okienną z PVC. Drewno oferuje unikalną, elegancką estetykę, a aluminium to materiał, który charakteryzuje się dużą odpornością na warunki atmosferyczne i nowoczesnym wyglądem. Okna plastikowe są jednak trwałe, łatwe w pielęgnacji i pod względem wizualnym pasują do większości budynków. By zaoszczędzić lepiej więc zdecydować się na tańszy materiał niż gorsze parametry okien.
Parametry okienne
Okna o naprawdę dobrych parametrach użytkowych nie są tanie. W tym przypadku warto jednak zdecydować się na okno droższe, ale posiadające parametry na wysokim poziomie – dotyczy to w szczególności współczynnika przenikalności cieplnej (Uw) informującego on o tym, jaką termoizolację zapewnia okno (i im niższa jego wartość – tym lepiej).
Okna oferujące dobrą termoizolację (a zwykle też izolację akustyczną) muszą być wyposażone w wysokiej jakości pakiet szybowy (najczęściej trójszybowy), zwykle mają też grubszy profil, często również – dodatkowe uszczelki. To wszystko zaś oznacza dodatkowe koszty. Warto jednak je ponieść – lepsze parametry okienne oznaczają bowiem wyższy komfort domowników, a wysoki poziom termoizolacji – ułatwia utrzymanie w domu optymalnej temperatury. To z kolei przekłada się na niższe rachunki za ogrzewanie.
Niestandardowy kolor okien oznacza wyższą cenę
Większość producentów okien oferuje w standardzie (a więc bez dopłaty) okna w podstawowej palecie kolorystycznej. Na przykład w firmie DAKO w przypadku okien PVC kolor podstawowe to biały, ciemnoszary (szary antracyt), złoty dąb, orzech, mahoń, dąb bagienny, dąb bielony (sheffield oak) i winchester. Barwy specjalne czy okna dwukolorowe na ogół wiążą się z dopłatą. Nietypowy design okien również wiąże się zazwyczaj z większymi wydatkami. Szukać oszczędności można więc także tutaj – decydując się na standardowy kolor okien.
Koszty montażu okien
Wreszcie – warto wspomnieć również o kosztach montażu. Trzeba tutaj na wstępie zaznaczyć, że kupując „usługę montażu wraz z oknem” – płacimy zazwyczaj 8% podatku vat (za koszt całości usługi: a więc zakupu okna i jego zamontowanie). Decydując się natomiast na zakup samych okien i zadbanie o montaż na własną rękę – inwestor musi zapłacić 22% vat na okna. Można więc zaoszczędzić już na starcie – wybierając tę pierwszą formę zakupu, płacimy niższy podatek.
W przypadku samego montażu – bardziej kosztowny będzie tzw. „montaż trójwarstwowy” (nazywany także niekiedy „ciepłym montażem”), który gwarantuje doskonałe uszczelnienie okien.
Także wybierając ekipę montażową, lepiej nie kierować się wyłącznie kryterium ceny. W tym przypadku trzeba pamiętać, że w dużej mierze to właśnie od poprawnego montażu zależy, czy okno będzie szczelne i nie zacznie się wypaczać. Warto więc wybrać fachowców, którzy zamontują okna, dbając o szczegóły (jak np. wyczyszczenie parapetu i użycie odpowiedniej ilości pianki), mogące później zdecydować o bezproblemowym funkcjonowaniu okna.
Wysokiej jakości okna nie są tanie. Poniesione koszty można jednak traktować jako długoterminową inwestycję – przede wszystkim we własny komfort, ale także obniżenie rachunków za ogrzewanie.