240 tys. użytkowników
671669 zdjęć, 902629 komentarzy
349 osób online
PORTAL DEDYKOWANY BLOGOM BUDOWLANYM podziel się swoimi doświadczeniami z budowy własnego domu
stwórz własnego bloga

Dotacje do fotowoltaiki - aktualne programyNa temat korzyści z inwestowania w odnawialne źródła energii powiedziano już wiele. Nie ulega zatem wątpliwości, że taki krok okaże się opłacalny zarówno pod względem finansowym, jak i z uwagi na środowisko naturalne. Polacy najchętniej stawiają na produkcję energii ze słońca. Fotowoltaika w naszym kraju rozwija się niezwykle prężnie. Powodów tego stanu rzeczy można dopatrywać się m.in. w dotacjach rządowych. Jak pozyskać środki na inwestycję w fotowoltaikę? Z jakich programów możesz skorzystać?

Dofinansowanie do fotowoltaiki - czy warto?

Fotowoltaika to przede wszystkim inwestycja i właśnie w takim kontekście należy o niej myśleć. Nawet jeśli koszty początkowe są wysokie, to najpóźniej po kilkunastu latach powinny w całości się zwrócić. Szacunki pokazują, że okres zwrotu wynosi najczęściej od 9 do około 12 lat. Czas ten można jednak skrócić korzystając z aktualnie dostępnych dotacji do fotowoltaiki. Dofinansowanie na panele fotowoltaiczne pozwoli skrócić okres zwrotu inwestycji nawet o kilka lat. Nie ulega zatem wątpliwości, że jest to korzystne rozwiązanie. Z jakich programów dofinansowania do fotowoltaiki możesz obecnie skorzystać?

Programy wsparcia dla fotowoltaiki
Programy wsparcia najczęściej występują w postaci dotacji. Ma to miejsce m.in. w przypadku rządowego programu “Czyste Powietrze” czy też programu “Mój Prąd”. Co istotne, mogą jednak przyjmować także formę ulg podatkowych. Kto może z nich skorzystać? Warto przyjrzeć się nieco bliżej poszczególnym rozwiązaniom. 

Program “Czyste Powietrze”

15 maja 2020 ruszyła nowa odsłona programu „Czyste Powietrze”. Na czym on dokładnie polega? Jego celem jest przede wszystkim zmniejszenie zanieczyszczeń, jakie emitują gospodarstwa domowe. Dofinansowanie można uzyskać do wielu realizacji, które mają służyć poprawie efektywności energetycznej. Może to być ocieplenie budynku, zainstalowanie pompy ciepła czy zamontowanie instalacji fotowoltaicznej. Program „Czyste Powietrze” 2.0 znacząco uprościł procedury uzyskiwania dotacji. Obecnie wypełnienie wniosku powinno zająć o wiele mniej czasu. A co dokładnie można zyskać? Będą to przede wszystkim bezzwrotne dotacje i pożyczki na preferencyjnych warunkach. Kwota dofinansowania zależna jest od kosztów przedsięwzięcia, ale i dochodów osoby ubiegającej się o dotacje. Program zakłada jednak, że minimalna kwota inwestycji powinna wynosić 7 tysięcy złotych, zaś maksymalna 53 tysiące złotych. Jak się okazuje, pozostałą część inwestycji sfinansować można preferencyjną pożyczką. Jej oprocentowanie wynosi zaledwie 2% rocznie, przy czym nie może przekroczyć więcej niż WIBOR 3M + 70 punktów bazowych. Dofinansowanie przyznawane jest wyłącznie na nieukończone inwestycje.

Program “Mój Prąd”

Od 31 marca 2020 roku uruchomiona została kolejna tura programu “Mój Prąd”. W jej ramach możliwe jest uzyskanie dofinansowania na instalacje fotowoltaiczne o mocy od 2 do 10 kWp. Ponadto dotacja obejmuje maksymalnie do 50% kosztów kwalifikowanych mikroinstalacji. Kwota ta nie może jednak przekraczać 5 tysięcy złotych na jedno przedsięwzięcie. Dofinansowanie przysługuje jedynie na inwestycje, które nie zostały zakończone przed 23.07.2019 roku. Niemniej, w przeciwieństwie do programu “Czyste Powietrze”, inwestycja musi zostać zakończona przed dniem złożenia wniosku o dofinansowanie. Jeśli korzystałeś już z innych programów wsparcia w przypadku danej inwestycji, to nie możesz już ubiegać się o dofinansowanie w ramach programu “Mój Prąd”.

Ulga na fotowoltaikę

1 stycznia 2019 wszedł w życie przepis, zgodnie z którym możliwe stało się odliczenie od podatku tzw. ulgi termomodernizacyjnej. Na czym ona polega? Ulga termomodernizacyjna pozwala odliczyć od dochodu wydatki poniesione na realizacje, których celem było zmniejszenie zużycia energii cieplnej w Twoim domu. Zalicza się do nich również inwestycja w instalację fotowoltaiczną. Odliczyć można zatem m.in. koszt zakupu instalacji czy nawet jej montaż. Łącznie odpisać od dochodu możesz nawet do 53 tysięcy złotych. Jeśli ta kwota nie znajdzie pokrycia w Twoim zeznaniu podatkowym, to możesz rozliczać ją także w kolejnych zeznaniach podatkowych. Masz na to maksymalnie 6 lat od zrealizowania pierwszego odliczenia. Ulga nie uwzględnia wydatków, które zostały sfinansowanie w formie dotacji.

Gdzie szukać aktualnych programów dofinansowania do fotowoltaiki?

Programy wsparcia przyjmują formę nie tylko ogólnopolską, ale i lokalną. Może okazać się, że to na terenie Twojej gminy bądź województwa prowadzone są aktualnie programy dofinansowań obejmujących właśnie inwestycje fotowoltaiczne. Gdzie możesz to sprawdzić? Najprościej będzie, gdy wybierzesz się do urzędu miasta lub gminy. Spis obowiązujących dotacji prowadzi także Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.


Dotacje do fotowoltaiki to prosty sposób na zmniejszenie kosztów inwestycji. Jeśli do tej pory z nich nie korzystałeś, to masz dużą szansę je otrzymać. Z pewnością warto to zrobić, gdy rozważasz inwestycję w produkcję energii ze słońca.