Montaż okien i drzwi - jakich błędów nie popełniać?
Montaż okien i drzwi - jakich błędów nie popełniać?
Dobrze zamontowane okna to podstawa zachowania ciepła w domu. Podczas sezonu grzewczego wszystkie nieszczelności dają się we znaki w postaci chłodzenia całego budynku. Najczęstszym powodem obniżenia temperatury w domu są źle dobrane wymiary okien i brak odpowiednich luzów dylatacyjnych. Jak tego uniknąć i prawidłowo zamontować okna? Jakie znaczenie ma ocieplenie na drzwi? Czym uszczelnić okna od zewnątrz i jak uszczelnić drzwi wejściowe od spodu, a także, w jaki sposób można ustrzec się przed błędami montażowym? Na te i inne pytania odpowie poniższy artykuł.
Najczęstsze błędy popełniane podczas zamawiania okien i pracy ekipy montującej
Już na etapie zamawiania okien do domu można spotkać się z błędami, które w niedługim czasie odcisną swoje piętno na całym budynku. Pierwszym z nich, jest brak podstawowej wiedzy montażowej sprzedawców okien. Zazwyczaj osoby przyjmujące zamówienia to ludzie wykształceni w różnych kierunkach, ale nieznający się kompletnie na montażu. Cena, jaka zostaje podana za zamontowanie okna przez firmę świadczącą usługi, zazwyczaj jest określana z góry, bez sprawdzenia miejsca montażu i dokładnych oględzin. Przez taki zabieg nie tylko osoby składające zamówienie narażają się na stratę czasu i pieniędzy, ale także na utratę ciepła i nieszczelność spowodowaną nieprawidłowym montażem i odgórnym traktowaniem.
Drugim błędem jest osoba przyjeżdżająca na miejsce montażu, która nie posiada fundamentalnej wiedzy dotyczącej prawidłowego wstawiania okien. Jeśli klient zamówił produkt, dzięki któremu wymarzona kuchnia z oknem balkonowym będzie perfekcyjnie wykończona, to zazwyczaj inżynier budowlany traktuje wycenę przedmiotowo. Nie zwraca uwagi na niuanse decydujące o skuteczności montażu. Ponadto zazwyczaj podczas prac budowlanych ta osoba, która wyceniała montaż, już nie jest obecna. To nie tylko sprawia, że faktyczna ekipa montująca nie dostaje profesjonalnych porad, ale też nie może działać według wcześniej ustalonego schematu.
Pomijanie odpowiedniego przygotowania miejsc pod okna należy do trzeciego już błędu montażowego. Wydawać by się mogło, że do wstawienia okna wystarczy wybity otwór o odpowiedniej przekątnej. Rzeczywistość jednak i w tej dziedzinie potrafi zaskoczyć. Aby prawidłowo osadzić okno w ścianie, potrzebna jest ogromna wiedza z zakresu montażowego.
Powyższe błędy, po nałożeniu się na siebie, mogą skutkować nawet uszkodzeniem okna lub kolejnymi pracami remontowymi w świeżo wykończonym budynku. Wybierając firmę, która swoim działaniem ma prawidłowo zamontować okna w domu, warto kierować się rozsądkiem i sprawdzać każdy ich krok z powyższymi wytycznymi. Po dostrzeżeniu błędów już na etapie zamawiania okna można uniknąć poważnych konsekwencji w przyszłości.
Błędy związane z montażem drzwi tarasowych i okien
Kuchnia z oknem tarasowym to prawdziwa ikona nowoczesnego stylu. Efektowny wygląd i optyczne powiększenie pomieszczenia zdaje się być marzeniem wszystkich osób budujących dom. Jednak na takim etapie pracy trzeba szczególnie uważać na możliwe do popełnienia błędy. Jednym z nich jest:
Montaż okien bez listew progowych
Wbrew temu, co próbują narzucić nam sprzedawcy, kwatera okienna osadzona bez listew progowych należy do jednego z największych błędów montażowych. Bez odpowiednio dopasowanej listwy nie można liczyć na odpowiedni styk okna z parapetem. Taki zabieg powoduje nieszczelność, dostawanie się wody do wnętrza i utratę ciepła. Brak listwy progowej nie tylko naraża nas na namakanie muru i przemarzanie ścian zimą, ale także na szybką korozję dybli i kotew montażowych. Efektem niezamontowanych listew progowych jest rychły remont oznaczający naprawę muru i wymianę okien.
Błędy pomiarowe
Prawidłowo zamontowane drzwi i okna garażowe nie należą do wielkich wyczynów, jednak i przy takiej pracy zdarzają się błędy, skutkujące nieszczelnością. Jednym z nich jest źle wymierzona przestrzeń. Zbyt mały, bądź zbyt duży otwór okienny będzie skutkował brakiem możliwości przygotowania prawidłowego podłoża. W rezultacie mogą powstać nieestetyczne szczeliny i pęknięcia muru, co oznacza większą przepuszczalność wody i wiatru do wnętrza domu.
Uszczelnienie ma znaczenie
Wydawać by się mogło, że prawidłowo zamontowane okno jest kluczem do sukcesu i nie potrzebuje dodatkowego wsparcia. W rzeczywistości okazuje się, że równie ważne, co montaż, jest prawidłowe ocieplenie. Montaż drzwi tarasowych, a także to, czym uszczelni się okna od zewnątrz, należą do jednych z ważniejszych aspektów zachowania ciepła w domu. Coraz częściej podczas montażu używa się tak zwanych „ciepłych parapetów” wykonanych z twardego styropianu EPS lub styroduru. Taki zabieg zabezpiecza cięższe połączenie okna z drzwiami balkonowymi przed wychładzaniem i obniżaniem się.
Do użycia prawidłowego ocieplenia na drzwi możemy zastosować wiele produktów dostępnych na rynku, takich jak pianka uszczelniająca, uszczelki, czy tapicerki drzwiowe. Choć niektóre wyprodukowane drzwi zawierają już pewnie uszczelniacze, to warto jednak pomyśleć o dodatkowej ochronie. W końcu nic nie jest na wieki, a dodatkowa osłona na pewno nie zaszkodzi.
Odpowiedzi na pytanie: jak uszczelnić drzwi wejściowe od spodu jest bardzo wiele. Prawidłowo zamontowana, dobrej jakości uszczelka może służyć przez wiele lat bez zarzutu. Dostępne na rynku uszczelki zazwyczaj wykonane są z tworzyw TPE i TPV. Dzięki swojej wzmocnionej konstrukcji nie ulegają naporowi ciężkich drzwi zewnętrznych. Prawidłowo dobrana uszczelka powinna wypełnić luz, który mieści się miedzy 5 a 9 mm.
Podsumowanie
Dzięki powyższemu artykułowi można śmiało wywnioskować, jak ustrzec się przed błędami montażowymi, na co zwracać uwagę przy zamawianiu okna, a także jak prawidłowo dobrać sposób uszczelnienia. Dzięki powyższym wskazówkom z łatwością uda się uniknąć nieszczelności okien i drzwi, a także przemarzania murów. Przez okna ucieka większość ciepła zgromadzonego w domu. Ich prawidłowe osadzenie i uszczelnienie pozwala na zmniejszenie wydatków na opał i większy komfort w sezonie zimowym. Warto wielokrotnie sprawdzić sposób montażu, aby móc cieszyć się trwałością przez długie lata