240 tys. użytkowników
681817 zdjęć, 903254 komentarzy
60 osób online

Nowoczesne sposoby sterowania kotłami grzewczymi

Nowoczesne sposoby sterowania bazują na skomplikowanych algorytmach, których zadaniem jest w taki sposób sterować pracą m.in. wentylatora, pompy CO czy automatycznego podajnika, by wytworzenie energii cieplnej następowało z maksymalną sprawnością przy jednoczesnym ograniczeniu emisji szkodliwych substancji do atmosfery.




Sterowanie kotłem grzewczym

Podstawowymi zadaniami układu sterowania pracą kotła są:

  • dostosowywanie parametrów, ilości oraz okresów dostaw czynnika grzewczego do wymagań poszczególnych obiegów grzewczych,
  • dopasowanie chwilowej mocy grzewczej kotła do aktualnego zapotrzebowania na moc.

Najprostszy sposób działania regulatora opiera się na sterowaniu temperaturą wody grzewczej opuszczającej kocioł. Gdy temperatura wody grzewczej obniży się poniżej zaprogramowanego poziomu, następuje załączenie kotła, który pracuje dopóty, dopóki nie zostanie osiągnięta zadana temperatura wody. Najdoskonalsza metoda regulacji opiera się na regulacji pogodowej. Dzięki niej możliwe jest wcześniejsze reagowanie na zmiany temperatury zewnętrznej, a tym samym stabilniejsze utrzymanie wymaganej temperatury w ogrzewanym pomieszczeniu. Ten sposób regulacji działa z wyprzedzeniem, kontrolując stale temperaturę powietrza na zewnątrz. Regulator pogodowy działa szybciej niż regulatory pokojowe, w przypadku których sygnałem do pracy jest zmiana temperatury w pomieszczeniu. W nowoczesnych metodach regulacji możliwe jest zaprogramowanie cykli grzewczych, które będą zależne od pory dnia, tygodnia. Jest też możliwość obniżenia temperatury, jeżeli przez dłuższy czas nikt nie będzie korzystał z ogrzewanych pomieszczeń.

Nowoczesne sposoby sterowania pracą kotła grzewczego za pomocą sieci internetowej

Nowoczesne rozwiązania stosowane w kotłach CO wykorzystują sieć internetową do zarządzania pracą systemu ogrzewania poprzez sterowanie pracą kotła grzewczego. Moduł internetowy połączony jest za pomocą kabla sieciowego z wtyczką FJ45 lub bezprzewodowej sieci. Dzięki specjalnemu modułowi internetowemu oraz aplikacji, którą można obsługiwać z poziomu telefonu komórkowego, można sterować pracą kotła oraz odczytać m.in. aktualny tryb pracy, temperaturę wody grzewczej czy powietrza zewnętrznego. Przykładem urządzenia, dzięki któremu za pośrednictwem sieci internetowej możliwa jest obsługa, w tym również nadzorowanie pracy kotła, jest urządzenie ht-tronic connect.

artykuł partnera
Nie musisz od razu zatrudniać fachowca, żeby odświeżyć wnętrze. Wiele zadań wykończeniowych z powodzeniem wykonasz samodzielnie – wystarczy trochę czasu, podstawowe narzędzia i dobre przygotowanie. Zobacz, co możesz zrobić własnymi rękami!
więcej
artykuł partnera
Wynajem sprzętu stał się popularnym rozwiązaniem w wielu obszarach rynkowych, w tym w branży budowlanej, eventowej czy informatycznej. W dobie dynamicznie rozwijających się technologii, wynajem sprzętu oferuje elastyczność i oszczędność, co czyni go atrakcyjnym wyborem.
więcej
artykuł partnera
Dach to jeden z najważniejszych elementów każdego budynku – nie tylko chroni przed kapryśną pogodą, ale także zapewnia komfort i bezpieczeństwo jego mieszkańcom.
więcej
artykuł partnera
Energooszczędność budynków staje się w Polsce standardem – przepisy prawne w ostatnich latach znacząco zaostrzyły wymagania dotyczące charakterystyki energetycznej nowych obiektów. Dotyczy to zarówno przepisów budowlanych ...
więcej
artykuł partnera
Materace piankowe oferują szereg korzyści, które znacząco poprawiają jakość odpoczynku. Tego rodzaju modele są wykonane z wysokiej jakości materiału, który jest odporny na odkształcenia i zachowuje swój unikalny kształt przez wiele lat.
więcej
Obserwowane blogi
Funkcja "Obserwujesz blogi" działa wyłącznie dla zalogowanych użytkowników.