240 tys. użytkowników
681136 zdjęć, 903577 komentarzy
54 osoby online

Ręczna, pneumatyczna czy akumulatorowa – jaką nitownicę wybrać?

Ręczna, pneumatyczna czy akumulatorowa – jaką nitownicę wybrać?

Nitownica to niezwykle funkcjonalne narzędzie, które potrafi znacznie przyspieszyć i usprawnić pracę. Warto zatem zaopatrzyć się w nitownicę. Jaki typ jednak wybrać – ręczną, pneumatyczną czy akumulatorową? To wyjaśniamy w naszym artykule.

nitownica mojabudowa


Nitowanie to jedno z popularniejszych sposobów na łączenie różnych materiałów. Mało tego, dostępnych jest wiele rodzajów takich połączeń. Najczęściej używa się zwykłych nitów, których łby pozostają ponad nitowanymi materiałami. Można jednak także wyróżnić nity rurkowe, soczewkowe, grzybkowe i kryte (łby nitów zrównane z powierzchnią łączonych materiałów). Wykonanie połączenia nitowego byłoby jednak trudne bez odpowiedniego narzędzia, jakim jest nitownica. W naszym artykule zajmiemy się właśnie takimi narzędziami. Wiele osób ma dylemat, jaki rodzaj nitownicy będzie dla nich odpowiedni. Wynika to często ze słabej znajomości działania poszczególnych rodzajów nitownic. W syntetyczny sposób wyjaśniamy te kwestie. Na początek jednak kilka informacji ogólnych.

Nitownice – do czego służą?

Wspomnieliśmy już, że nitowanie to łączenie różnych elementów wykonanych z metalu. Równie dobrze mogą to być płachty blach, jak i części maszyn lub różne wsporniki. Elementem mocującym jest nit zrywalny, ale może to być również nitonakrętka. W obydwu tych wariantach konieczne jest najpierw wywiercenie w materiale otworów, do których wprowadza się nit. W kolejnym etapie łączenia używa się właśnie nitownicy, co pozwala uzyskać trwałe mocowanie. Nie można go rozerwać ręcznie. Ta funkcjonalność i wytrzymałość nitów sprawia, że chętnie się je stosuje zarówno w przemyśle, jak i w małych warsztatach, a nawet takie łączenie bywa przydatne w domowym majsterkowaniu. Połączenie nitowe będzie charakteryzowało się dużą wytrzymałością, jeśli zostanie odpowiednio wykonane. Tutaj właśnie przechodzimy do nitownic, bez których nitowanie byłoby bardzo skomplikowaną czynnością i wymagałoby zestawu narzędzi. 

Nitownica ręczna – najprostsze rozwiązanie

Najprostszym typem nitownicy jest model ręczny. Jego budowa nie jest skomplikowana. Nitownica ręczna posiada głowicę roboczą, w której umieszczono specjalny element. Jego zadaniem jest wciągniecie zrywalnego nitu z dużą siłą do środka. Gdy stosowana jest nitonakrętka, zasada działania nitownicy jest podobna. W tym przypadku następuje skręcenie nitonakrętki na określoną wcześniej długość gwintu.

Jakie są zalety nitownicy ręcznej? Takie narzędzie ma prostą konstrukcję, a więc mało prawdopodobne, że się zepsuje. Do tego taka nitownica nie wymaga żadnego zasilania, można jej używać wszędzie. Niestety, nitownica ręczna nie nadaje się do dużych prac, raczej do sporadycznego użycia lub hobbystycznego zastosowania. Jeśli jednak ktoś zdecyduje się na nitownicę ręczną, powinien zwrócić uwagę na solidność jej wykonania, wielkość (w trudno dostępnych miejscach sprawdzi się tylko mały model), na końcówki robocze (z jakimi typami i wielkościami nitów współpracuje) i konstrukcję głowicy (najwygodniejsza w użytkowaniu jest głowica obrotowa). 

Nitownica pneumatyczna – dla bardziej wymagających

Nitownica ręczna jest prosta w użytkowaniu, ale wymaga włożenia niekiedy dużo siły podczas nitowania. O wiele wygodniejszym narzędziem jest nitownica pneumatyczna. W jej przypadku używanie dużej siły jest zupełnie zbędne. Wystarczy tak naprawdę tylko wcisnąć przycisk, a nitownica sama wykona połączenie nitowe.

Nitownic pneumatyczna znacznie przyspiesza pracę, dlatego warto jej używać, gdy trzeba zamocować na przykład kilkadziesiąt czy nawet kilkaset nitów. Nic dziwnego zatem, że z modeli pneumatycznych chętnie korzystają fachowcy, a nawet przemysł. Nie można również zapominać, że nitownica pneumatyczna gwarantuje również większą siłę nacisku i trwalsze połączenie. Niestety, trzeba pamiętać, że taki typ nitownicy wymaga użycia dodatkowego osprzętu. Czynnikiem roboczym jest bowiem sprężone powietrze dostarczane ze sprężarki.

Wybierając nitownicę pneumatyczną, warto zwrócić uwagę na ciśnienie robocze. Nitownica musi mieć odpowiednią sprężarkę. Jeśli konieczne jest dostarczenie 5 barów, trzeba się upewnić, że posiadana sprężarka rzeczywiście sobie z tym poradzi. Warto także zwrócić uwagę na wagę narzędzia (zbyt ciężkie będzie uciążliwe przy dłuższej pracy) i ergonomię (odpowiednio wyprofilowana rączka). Najlepiej także wybrać nitownicę zasysająca zerwane gwoździe.

Nitownica akumulatorowa – najwyższy komfort pracy

Nitownice elektryczne mogą być zasilane sieciowo lub akumulatorem. W obydwu przypadkach można mówić o zupełnie nowej generacji narzędzi i o najwyższym komforcie nitowania. Podobnie jak inne typy nitownic, również akumulatorowe (na nich się tu głównie skupimy, ponieważ zapewniają najwyższą swobodę pracy), dzielą się na narzędzia do nitów zrywalnych i nitonakrętek. Nitownice akumulatorowe są zdecydowanie lżejsze niż odpowiedniki sieciowe. Do tego zamontowanie większego akumulatorka zapewnia dłuższą pracę, co pozwala wykonać dużą ilość nitów.

Na co zwrócić uwagę, wybierając nitownicę akumulatorową? Na początek warto sprawdzić pojemność akumulatora. Koniecznie powinien być dołączony także akumulator zapasowy. Istotna jest również moc. Im wyższa, tym trwalsze nitowanie. Ważny jest również zakres nitowania, który określa, jak grube materiały można połączyć. Nie można zapomnieć także o ergonomii nitownicy i możliwości łatwego dokupienia akcesoriów oraz zużywających się elementów (np. szczotki węglowe).

Nitownica to niezastąpione narzędzie, które pozwala szybko łączyć różne metalowe elementy. Aby jednak dobrze spełniała swoje zadanie, należy właściwie dobrać jej typ do potrzeb użytkownika.

artykuł partnera
Metalowe domki narzędziowe są popularnym wyborem wśród ogrodników i majsterkowiczów ze względu na swoją trwałość, wytrzymałość i funkcjonalność. Stanowią one doskonałe rozwiązanie do przechowywania narzędzi ogrodniczych ...
więcej
artykuł partnera
Płyta meblowa to jeden z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych w produkcji mebli oraz różnych elementów wykończenia wnętrz. Dzięki niej nie musisz szukać pasujących modelów mebli do mieszkania - możesz samodzielnie wykonać półki czy potrzebne szafki.
więcej
artykuł partnera
W niektórych przypadkach stary murowany komin znajdujący się w budynku może być efektywnie wykorzystany. Wystarczy dobrać do niego odpowiedni wkład. Jednak to rozwiązanie nie zawsze okaże się skuteczne. Dowiedz się więcej na temat wkładów kominowych i przekonaj się, kiedy można je zastosować.
więcej
artykuł partnera
Decydując się na remont kuchni lub budowę nowego domu, jedno z ważniejszych pytań, na które musimy sobie odpowiedź to: kuchnia otwarta czy zamknięta? Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety i wady, dlatego warto wnikliwie przeanalizować swoje potrzeby i styl życia. Przyjrzymy się obu opcjom, aby pomóc Ci podjąć właściwą decyzję.
więcej
Obserwowane blogi
Funkcja "Obserwujesz blogi" działa wyłącznie dla zalogowanych użytkowników.