240 tys. użytkowników
681671 zdjęć, 903220 komentarzy
153 osoby online

Sofa do salonu - jak wybrać, by była funkcjonalna i wygodna?

Sofa do salonu - jak wybrać, by była funkcjonalna i wygodna?

sofa

Kiedy do głowy wpadnie pomysł kupna nowej sofy do salonu, sprawa wydaje się oczywista: powinna być ładna, funkcjonalna, wygodna i… Nagle okazuje się, że wybór jest ogromny! Jak wybrać sofę, by służyła przez lata wszystkim domownikom? Które aspekty wziąć pod uwagę? Oto praktyczny poradnik, który rozwieje większość wątpliwości.

Funkcja sofy w salonie

W wielu polskich mieszkaniach rodzice nie mają własnej sypialni, ale korzystają z salonowej sofy. Wiemy więc, że w takim wypadku pierwszym kryterium przy wyborze odpowiedniej kanapy będzie funkcja spania. Sofa może być naprawdę wygodnym łóżkiem, zwłaszcza, jeżeli wyposażona jest w sprężyny. Zwróćcie uwagę na łatwość rozkładania, aby ta codzienna czynność nie była uciążliwa. Ważny będzie również schowek na pościel - w małych mieszkaniach to naprawdę bezcenna funkcja!

Jeżeli sofa ma być meblem wyłącznie wypoczynkowym – i tak warto postawić na funkcję spania, przydatną dla ewentualnych gości.

Wykonanie sofy

Obecnie bardzo modne są sofy z poduszkami - zarówno na oparciu, jak i siedzisku. Poduszki są oczywiście bardzo wygodne, ale w przypadku dużej rodziny i małych dzieci, sofa może być przez nie bezustannie „rozmontowana“. W takim wypadku lepszym wyborem będzie wersalka, wykonana w całości ze sprężystej pianki tapicerskiej lub pianki ze sprężynami, na przykład bonell. Takie modele są niezwykle wytrzymałe, nie odkształcają się i służą długie lata.

Trzeba również rozważyć, z czego powinien być wykonany korpus: z drewna, metalu, płyty laminowanej lub wiórowej. Te czynniki będą decydowały o tym, jak bardzo sofa będzie odporna na obciążenie i uszkodzenia.

Obicie

Macie w domu zwierzaki? Zapomnijcie o welurowych sofach, które łapią sierść! Postawcie za to na specjalne tkaniny, do których futro psów i kotów nie przywiera z taką łatwością - znacząco ułatwi wam to życie, zwłaszcza, jeżeli wasz zwierzak to prawdziwy król kanapy. Materiał obicia może być również odporny na ścieranie i plamy.

Zazwyczaj producent daje wam kilka tkanin do wyboru, możecie zadecydować, które obicie będzie najlepszym rozwiązaniem: plecionka o grubym, wyczuwalnym pod palcami splocie, tkanina przypominająca w dotyku plusz, a może bardzo cienkie plecionki, które są bardzo gładkie i miłe w dotyku?

Pamiętajcie, że za tkaniny, które nie wchłaniają cieczy, trzeba często dopłacić. To jednak wydatek, który szybko się zwróci!

Jeżeli nie jesteście miłośnikiem delikatnych materiałów, ale szukacie czegoś ultra nowoczesnego i eleganckiego (na przykład do gabinetu), idealnym rozwiązaniem stanie się sofa ze skóry sztucznej lub naturalnej.

Nóżki sofy

To bardzo ważna kwestia, która zważy o tym, czy sofa będzie się wydawała lekka, czy mosiężna. W przypadku niewielkich salonów, urządzonych w skandynawskim stylu, świetnie sprawdzą się wysokie, drewniane nóżki. Ułatwią codzienne sprzątanie i nie obciążają małych, ciasnych przestrzeni.

Z kolei w dużych, przestronnych pomieszczeniach dobrze sprawdzą się niskie, praktycznie niewidoczne nóżki. Dają one stabilność, zwłaszcza dużym i ciężkim sofom.

Sofa narożna?

Narożniki to rozwiązanie, które dedykowane jest zarówno dużym, jak i małym wnętrzom. Sofy narożne są wygodne, praktyczne i wbrew nazwie - wcale nie trzeba ich ustawiać w rogu! Znakomicie sprawdzą się jako strefa wypoczynkowa w mieszkaniu, postawiona na środku salonu lub po prostu pod ścianą, na przeciwko telewizora. Jeżeli martwicie się, że narożnik zajmie zbyt wiele  miejsca, bez obaw - z łatwością znajdziecie niewielkie sofy dwu-trzy osobowe.

Pozostaje już tylko wybrać rozmiar waszej idealnej sofy i kolor. A tu wybór jest spory! Miłośnicy designu i aranżacji wnętrz dobrze wiedzą, że sofa w wyrazistym kolorze to akcent, który ożywi wnętrze, ale nie tak nachalnie, jak barwne ściany. Warto poeksperymentować!

Artykuł sponsorowany
Gzymsy elewacyjne to nie tylko ozdobny detal, ale prawdziwy architekt charakteru budynku. Te poziome elementy, montowane na fasadach, pełnią podwójną rolę: estetyczną i praktyczną. Swoją historią sięgają czasów starożytnej Grecji i Rzymu, a dziś są nieodłącznym elementem zarówno klasycznych, jak i nowoczesnych projektów architektonicznych.
więcej
Artykuł sponsorowany
Listwy oświetleniowe LED stają się nie tylko elementem dekoracyjnym, ale prawdziwym game-changerem w kreowaniu atmosfery i funkcjonalności przestrzeni. Te innowacyjne rozwiązania oferują niezrównane możliwości aranżacyjne, łącząc w sobie estetykę, energooszczędność i wszechstronność zastosowania.
więcej
artykuł partnera
Drzwi zewnętrzne to element domu czy mieszkania, który wybieramy raz na wiele lat. Dlatego tak ważne jest, by zakup był przemyślany i naprawdę udany. Czym kierować się przy wyborze drzwi zewnętrznych i na jakie aspekty należy zwrócić uwagę? Podpowiadamy!
więcej
artykuł partnera
Zabudowa kominka elektrycznego to doskonały sposób na stworzenie nowoczesnego i eleganckiego wnętrza. Model wbudowany w ścianę nadaje przestrzeni luksusowego charakteru, a dodatkowo może pełnić funkcję grzewczą. Wbrew pozorom, zabudowa kominka elektrycznego nie jest skomplikowana i nie wymaga podłączania do systemu kominowego. Wiele jednak zależy od tego, jakie materiały zostan (...)
więcej
Artykuł sponsorowany
Listwy sufitowe to wszechstronny element dekoracyjny, który potrafi całkowicie odmienić charakter pomieszczenia. Te pozornie drobne detale mają moc transformacji wnętrza, łącząc w sobie funkcjonalność z estetyką na najwyższym poziomie. Niezależnie od tego, czy marzysz o subtelnym, klasycznym wykończeniu, czy poszukujesz efektownego akcentu, listwy sufitowe sprostają Twoim najśm (...)
więcej
Obserwowane blogi
Funkcja "Obserwujesz blogi" działa wyłącznie dla zalogowanych użytkowników.