Modern Gallery
Zgłoś naruszenie...
Wybierz jedną z poniższych opcji.
Ten komentarz dotyczy mnie lub znajomego:
atakuje mnie,
atakuje znajomego.
Komentarz dotyczy czegoś innego:
spam lub oszustwo,
propagowanie nienawiści,
przemoc lub krzywdzące zachowanie,
treść o charakterze erotycznym.
Napisz
PANEL

budy--grzybek | Obserwuj

2013-05-21

Jeszcze o tynkach

1. Ilość zużytego materiału

Wykonawcy płacliśmy za robociznę z materiałem.

Na początku notowałam, ile worków tynku (maszynowy tynk cem-wap lekki Doliny Nidy) pan Piotr przywoził na budowę. Po skończeniu 2 pierwszych pokoi (dziecięce) wyszło mi zużycie tynku 22 kg/m2. 5 maja z kolei wyszło mi 19.6 kg/m2 (były skończone jeszcze nasza sypialnia, łazienka i garderoba, duża łazienka, kotłownia i część korytarza). Po 5 maja przestałam kontrolować ilość użytego tynku.

Ogólnie ściany są proste, 2-metrowa łata nie wskazuje odchyleń od płaszczyzny (co najwyżej minimalne, 2-3 mm). W kilku miejscach kable prześwitują spod tynku (w kominkowym przy suficie, w kuchni przy oknie), ale pan Marek ma przyjechać jutro (23 maja) i to poprawić.

Ufam, że panowie kładli przyzwoite ilości tynku na ściany :)

2. Dolina Nidy kontra Caparol

Kiedy panowie kończyli tynkować część nocną domu, zaproponowali nam, żeby część salonowo-kuchenną zrobić na Caparolu. Nie ukrywali, że Caparol łatwiej im się zaciera. Dolinę Nidy opisywali jako "gliniasty, mulisty, maże się" przy zacieraniu. Polecali Caparol, bo miało być szybciej i ładniej.

Zamówiliśmy na próbę worek tynku maszynowego Caparol. 7 maja tynkarze zatarli nim jedną ścianę w dużej łazience i... Caparol nas nie zachwycił :(. Caparol ma większe ziarno niż Dolina i o ile w świetle dziennym nie wyglądał tak źle, to podświetlony halogenem pokazywał swoją "ziarnistość". Określiłam to słowami: "Caparol wygląda, jakby tynk miał dwudniowy zarost". 

Zostaliśmy więc przy Dolinie... z wyjątkiem garażu, gdzie mamy tynk Caparola :). Garaż był tynkowany na końcu i kiedy Piotr miał przywieźć materiał, okazało się, że w jego hurtowniach zabrakło tynku Doliny. Żeby nie wstrzymywać prac, zgodziliśmy się na tynk Caparolu w garażu (w tej samej cenie co Dolina Nidy). Cóż, to tylko garaż...

3. Obróbki styropianem

Ściana garażu od strony domu miała być wg projektu ocieplona 10-ma cm styropianu. I prawie o tym zapomnieliśmy! W sobotę 11 maja był na budowie tata Tomka i pierwsze na co zwrócił uwagę, to dlaczego mamy położony szpryc na tej ścianie garażu?! Przecież miała być ocieplona styro (garaż będzie nieogrzewany)!

Na szczęście nie było za późno, a pan Józek z ekipy tynkarzy jest też specem od ociepleń :). Mieliśmy już przywieziony styropian pod wylewki, więc wykorzystaliśmy go na zrobienie tego ocieplenia. Trzeba było wyjąć puszki dla 1 gniazdka i 2 włączników z tej ściany. Pan Józef wykonał tak oto wyglądające oceplenie (na ścianie mamy 10 cm styropianu Austrotherm 038 Dach/Podłoga)

blog budowlany - mojabudowa.pl

blog budowlany - mojabudowa.pl

Drugie miejsce, gdzie mamy styropian zamiast tynków, to glify otworów na bramy garażowe. Ponieważ bramy będą zlicowane z wewnętrzną częścią ściany, pan Marek zaproponował, żeby nie tynkować glifów, tylko obłożyć je cienkim styropianem, żeby móc potem połączyć to ze styropianem na elewacji i pokryć razem strukturą. Wygląda to tak (styro Knauf 2 cm gr.)

blog budowlany - mojabudowa.pl

blog budowlany - mojabudowa.pl

 

4. Drzwi suwane kontra drzwi na zawiasach

Mamy w planach 3 sztuki drzwi wewnętrznych suwanych (obie garderoby, spiżarnia). Glify tych drzwi chcemy mieć otynkowane już teraz. Tynkarze wyrobili się tylko z otynkowaniem otworu drzwiowego do garderoby przy wiatrołapie. Jutro pan Marek ma skończyć obróbkę pozostałych 2 otworów.

Tam, gdzie mamy mieć tradycyjne drzwi na zawiasach, otwory drzwiowe nie zostały otynkowane. Będą obrobone po osadzeniu drzwi. A ponieważ planujemy ościeżnice regulowane, może nawet nie będzie trzeba niczego tynkować, bo ościeżnice zakryją całe otwory.

 

budy--grzybek OBSERWUJ BLOGA
statystyki bloga
Odwiedzin bloga: 74726
Komentarzy: 120
Obserwują: 46
Wpisów: 93 Galeria zdjęć: 623
Projekt INDYWIDUALNY
BUDYNEK - dom wolnostojący , parterowy bez poddasza bez piwnicy
TECHNOLOGIA - murowana
MIEJSCE BUDOWY - Jaktorów
ETAP BUDOWY - VII - Wykończenia