Modern Gallery
Zgłoś naruszenie...
Wybierz jedną z poniższych opcji.
Ten komentarz dotyczy mnie lub znajomego:
atakuje mnie,
atakuje znajomego.
Komentarz dotyczy czegoś innego:
spam lub oszustwo,
propagowanie nienawiści,
przemoc lub krzywdzące zachowanie,
treść o charakterze erotycznym.
Napisz
PANEL

jablonki

2016-09-07

Jak zrobić samemu garderobę - moje wskazówki

Jako, że pytacie co i jak, zawórno w komentarzach jak i prywatnych wiadomościach to wrzucam prosty przepis oraz kolejność działań:

Dokładne zwymiarowanie pomieszczenia

Liczy się każdy milimetr różnicy na ścianie, trzeba mieć poziomicę. Często jest tak że wysokość pomieszczenia w rogu jest np 257,9 a już 40cm od rogu jest 257,6. Niby 3 mm ale zamawiając element na 256,6 już nie wejdzie :)

Mierzymy w kilku miejscach i wyciągamy średnią. Patrząc np na ścianę może być też tak, że wyżej jest inny wymiar niż gdzieś przy podłodze.

Projekt

Robimy dokładny projekt na kartce pamiętając o wymiarowaniu. Ja korzystałem z linijki ze skalą.

blog budowlany - mojabudowa.pl

Rozrysowujemy ścianę oraz wszystkie pierdoły na niej wiszące (w moim przypadku switch do sieci, włączniki do świateł itd), następnie rysujemy pionowe ściany naszej zabudowy pamiętając, że grubość płyty powinna być 18mm. Jeżeli chcemy mieć szuflady czy suwane kosze to należy znać ich wymiar głębokości i szerokości montażowej. Ja w kilku miejscach będę miał szuflady więc znalazłem szufladę do szafki 60, gdzie wymiar kosza na szerokość to 56,4.

Jak rozmieściliśmy pionowe płyty to rozrysowujemy półki. U siebie zrobiłem co 28cm (wliczając grubość półki 18mm) - wyszło po 8 półek.

Jeśli chodzi o ściany skośne to rysując w odpowiedniej skali widać jakiej wysokości będą ściany szafy - potem domawiamy kilka cm wyższe i docinamy.

Zamawianie gotowych formatek

Szukamy lokalnie firmy, która potnie nam płyty wiórowe. U mnie wszystko jest z białej płyty 18mm. Płyty na całą wysokość ściany przyciołem o 4mm krócej, półki zrobiłem o 1mm krótsze. 

Pionowe płyty podklejamy filcowymi nóżkami (mają 2mm grubości) i ustawiamy na ścianie. Mocowałem tylko do sufitu za pomocą kątowników montażowych meblowych:

blog budowlany - mojabudowa.pl

Półki montowałem także na te kątowniki i dodatkowo na bolce.

Montaż

Zaczynamy od pionowych ścian. Do sufitu przykręcamy kątownik tak by płyta opierała się o niego, poziomujemy, przykładamy najniższą półkę (ja nie przykręcałem tylko położyłem na kuble) i dociskamy i po kolei montujemy półki (do ścian na kołki i wkręty). Jeżeli ściany były nierówne to ten 1mm luzu na półkach spowoduje że wszystko się ładnie na końcu zakleszczy i będzie stabilnie.

Finito.

blog budowlany - mojabudowa.pl

blog budowlany - mojabudowa.pl

jablonki OBSERWUJ BLOGA
statystyki bloga
Odwiedzin bloga: 163242
Komentarzy: 1581
Obserwują: 553
Wpisów: 292 Galeria zdjęć: 815
Projekt DOM W JABŁONKACH
BUDYNEK - dom wolnostojący , parterowy z poddaszem bez piwnicy
TECHNOLOGIA - murowana
MIEJSCE BUDOWY - okolice Warszawy
ETAP BUDOWY - VII - Wykończenia