240 tys. użytkowników
675315 zdjęć, 904871 komentarzy
321 osób online
PORTAL DEDYKOWANY BLOGOM BUDOWLANYM podziel się swoimi doświadczeniami z budowy własnego domu

Szafy pod skosami tak jak chcesz


Znasz to uczucie, kiedy skosy i rozmieszczenie ścian w twoim domu lub mieszkaniu, znacznie utrudnia jego aranżację? Nie każdy mebel będzie idealnie pasował. Jednak z rozwiązaniem, przychodzą nam szafy pod skosem, robione na wymiar. Okazuje się, że świetnie sprawdzą się nie tylko w przypadku trudnych poddaszy, ale także i zwykłych przestrzeni, gdzie można popisać się kreatywnością i umiejętnościami aranżacyjnymi. Dzięki pojemnej szafie, nie tylko zyskasz miejsce na swoje rzeczy, ale także solidny i funkcjonalny mebel, który swoim wyglądem może przykuć uwagę. Na co więc zwrócić uwagę przy wyborze szafy pod skosem, a także jakie tajniki skrywa w sobie ten mebel?Czym charakteryzuje się szafa pod skosem robiona na wymiar?

W tym momencie, chyba każdy zdaje sobie sprawę, jak taka szafa w ogóle wygląda, dzięki temu, nie będzie problemu ze zrozumieniem, dlaczego jest ona wyjątkowa. Przede wszystkim jest to mebel, który cechuje się nieregularnym kształtem i obecnością kątów, które niekoniecznie są proste. Innymi słowy, każdy z detali szafy pod skosem, ma swój unikalny wymiar. Oznacza to, że jeden z jej boków może być wyższy niż drugi, a jedne z drzwi mogą być prostokątne, drugie zaś, mogą swoim kształtem przypominać inną figurę geometryczną. Jednak zawsze, szafa pod skosem robiona na wymiar, wpasuje się idealnie w trudną przestrzeń aranżacyjną, jaką może być np. poddasze. Oznacza to, że wkomponowanie samej szafy, w zakamarki poddasza, wymaga umiejętności nie tylko właściwego zaplanowania rozmiarów mebla, ale także jego montażu. Poddasz to przede wszystkim kąty, nierówne ściany i różne głębokości wnęk- są to wyróżniki, które określają jak docelowo będzie wyglądać szafa pod skosem. Oczywiście, to jeszcze nie wszystko. Do tych wyznaczników, należy dodać także czynniki takie jak:

  • funkcjonalność szafy
  • możliwości budżetowe kupującego
  • stylistykę wnętrza

Okazuje się, że większość szaf dostępnych w sklepach, nie wpasuje się we wnękę, którą mamy na własnym poddaszu. Dlatego warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy, która będzie w stanie stworzyć prawdziwe meblowe arcydzieło jak np. meble na wymiar Komandor. Dzięki temu, będziemy mieć pewność, że każdy detal szafy pod skosem jest idealnie dopasowany, a jednocześnie, szafa będzie zapewniała nam najwyższą funkcjonalność, gdyż przysłowiowo- będzie ona szyta na miarę.

Szafa pod skosem z drzwiami uchylnymi czy przesuwnymi?

Jak łatwo się domyślić w szafie pod skosem, można zastosować zarówno drzwi przesuwne, jak i drzwi uchylne. Jakie wybrać? Wszystko jest uzależnione od tego, jaką przestrzenią dysponujemy, a także od tego, jak zamierzamy zagospodarować przestrzeń wokół szafy. Oczywiście, ważny jest także sposób otwierania, który nam wydaje się atrakcyjniejszy. Jednak szafa pod skosem, to typowy mebel na wymiar, w którym z powodzeniem sprawdzą się oba rodzaje drzwi.

Zacznijmy od drzwi przesuwnych. Świetnie sprawdzą się w niedużym pomieszczeniu, zwłaszcza, kiedy koło szafy pod skosem zamierzamy ustawić inne meble. Wówczas za jednym przesunięciem, uzyskamy dostęp do wnętrza, bez zajmowania zbędnej przestrzeni. Często w tego typu pomieszczeniach - o niewielkim metrażu, jest to jedyne możliwe rozwiązanie, gdyż drzwi nie będą zahaczać o inne meble, a nawet o skośny sufit, co uniemożliwiłoby pełne otwarcie mebla.

Jeśli zaś chodzi o drzwi uchylne, sprawdzą się one tam, gdzie szafa pod skosem ma sporą przestrzeń wokół. Wówczas podzielą one mebel na dwie niezależne części, co umożliwi otwarcie jednego, wybranego przez nas segmentu. Drzwi uchylne, to także większe możliwości, co do zorganizowania przestrzeni w szafie. Nie mniej jednak, należy odpowiednio umieścić i zamocować zawiasy, by utrzymały one odpowiedni front szafy.

Jak zorganizować wnętrze szafy pod skosem?

Wnętrze takiego mebla, będzie znacznie różniło się od wnętrz szaf tradycyjnych. Wobec tego warto pamiętać o:

  • zlokalizowaniu półek w sferach, które są pod skosem, w wielu wypadkach ich głębokość będzie dowolna, dopasowana do wnęki,
  • zastosowaniu drążka na wieszaki - o ile jego wysokość od podłogi będzie równa co najmniej 100 cm, a powieszone rzeczy nie będą zahaczać o drzwi. Jest to rozwiązanie dla szaf o głębokości co najmniej 55 centymetrów,
  • zlokalizowaniu szuflad w niskich partiach szafy, które świetnie przechowają drobne rzeczy,
  • zastosowaniu koszy na grube swetry i zimową odzież.

Artykuł powstał we współpracy z Partnerem.