240 tys. użytkowników
675824 zdjęć, 905361 komentarzy
336 osób online
PORTAL DEDYKOWANY BLOGOM BUDOWLANYM podziel się swoimi doświadczeniami z budowy własnego domu

Wełna skalna - materiał do izolacji budynków


Wybierając materiał do ocieplania budynku, warto korzystać z kompleksowych rozwiązań, takich jak oferuje ROCKWOOL. Jakie są tego zalety? Przede wszystkim w ofercie znajdują się produkty do izolacji  cieplnej i akustycznej każdego miejsca w budynku, włącznie z instalacjami.Wełna skalna – materiał do izolacji termicznej i akustycznej budynków 

Wybierając materiał do ocieplania budynku, warto korzystać z kompleksowych rozwiązań, takich jak oferuje ROCKWOOL. Jakie są tego zalety? Przede wszystkim w ofercie znajdują się produkty do izolacji  cieplnej i akustycznej każdego miejsca w budynku, włącznie z instalacjami. A zatem nie ma problemu z dobieraniem materiałów izolacyjnych w kilku punktach sprzedaży, od kilku producentów. Dodatkowo w razie potrzeby otrzymamy wsparcie techniczne od ekspertów ROCKWOOL. Do dyspozycji jest tzw. Standard ROCKWOOL, ułatwiający dobór odpowiednich produktów i ich grubości do konkretnych przegród. Stosując wełnę skalną zgodnie z zaleceniami Standardu ROCKWOOL, mamy pewność, że budynek spełni Warunki techniczne dotyczące minimalnego współczynnika przenikania ciepła, które będą obowiązywały od 2021 roku, czyli: dla ścian zewnętrznych współczynnik U<0,20 W/(m2K), dla dachów U<0,18 W/(m2K), dla podłóg U<0,30 W/(m2K).Wełna skalna na dachy, ściany i nie tylko

Produktami z wełny skalnej ROCKWOOL izoluje się termicznie i akustycznie cały budynek: dachy (zarówno skośne, jak i płaskie), ściany zewnętrzne i działowe, podłogi i stropy, a także instalacje grzewcze, kanały wentylacyjne i klimatyzacyjne. Jest to również doskonały materiał, gdy potrzebne jest zabezpieczenie ogniochronne budynków. 

Co istotne, wełna skalną można skutecznie izolować wszystkie rodzaje budynków: domy jednorodzinne w różnych technologiach, budynki wielorodzinne, hale magazynowe, budynki przemysłowe czy handlowe.
Co zyskujesz stosując wełnę skalną?

- Bezpieczeństwo pożarowe każdego typu budynku

Izolacja z wełny skalnej jest bezpieczna i niepalna, zapobiega rozprzestrzenianiu się ognia. Wełna skalna ROCKWOOL to jeden z nielicznych materiałów izolacyjnych odpornych na działanie ognia i temperatury pożarowej 1000°C! Posiada najwyższą klasę reakcji na ogień A1 i stanowi osłonę przeciwogniową dla wszelkich elementów budynku. Może być stosowana jako zabezpieczenie przeciwpożarowe w każdym budynku.

- Zdrowy mikroklimat w pomieszczeniach


W budynku panuje zdrowy mikroklimat, ponieważ izolacja z wełny skalnej  skutecznie zatrzymuje w domu ciepło lub chłód, w zależności od pory roku. Reguluje także przepływ pary wodnej, zatem powietrze w pomieszczeniach nie jest ani wysuszone, ani zbyt wilgotne. Budynek oddycha, ponieważ wełna skalna jest paroprzepuszczalna, a wilgoć naturalnie przedostaje się przez ściany na zewnątrz. To istotna cecha wełny skalnej. Chroni bowiem budynki przed powstawaniem pleśni i grzybów.

- Niższe koszty ogrzewania
Dzięki doskonałej termoizolacyjności wełny skalnej, można oszczędzić nawet do 90% energii zużywanej na ogrzewanie lub chłodzenie budynku, zarówno w nowych, jak i remontowanych obiektach. 

- Cichy dom

Produkty z wełny skalnej izolują od hałasu zewnętrznego i wewnętrznego, niwelują echo i wibracje, więc wnętrza domu są skutecznie wyciszone. Jeżeli dom jest w tak głośnym miejscu, jak okolice lotniska, izolacja z wełny skalnej może obniżyć poziom hałasu w pomieszczeniach nawet o 40 procent. 

- Wybierasz opłacalną inwestycję

Izolując dom wełną skalną, inwestujesz w ocieplenie na lata. Wełna skalna zachowuje swoje właściwości przez ponad 55 lat, dzięki swojej unikalnej strukturze fizycznej, która utrzymuje jej kształt i wytrzymałość pomimo zmian temperatury lub wilgotności.

- Budujesz ekologicznie
Wełna skalna jest materiałem naturalnym, ponieważ powstaje w procesie wytapiania skały, np. bazaltu, w bardzo wysokiej temperaturze. Powstałe w ten sposób włókna zlepia się żywicą. Wełna skalna nadaje się w całości do recyklingu i nie traci przy tym jakości ani właściwości. Obecnie około 70% sprzedanych materiałów ROCKWOOL jest poddawane recyklingowi, a dzięki usługom recyklingu odpadów możliwa jest regeneracja zużytego materiału.

 

Artykuł powstał we współpracy z Partnerem