240 tys. użytkowników
675824 zdjęć, 905361 komentarzy
336 osób online
PORTAL DEDYKOWANY BLOGOM BUDOWLANYM podziel się swoimi doświadczeniami z budowy własnego domu

Jaka pompa do szamba będzie najlepsza? Na co zwrócić uwagę?


Postawienie szamba to jeden z najczęściej realizowanych projektów w przypadku domów, które nie mają dostępu do gminnej sieci kanalizacyjnej. Trzeba przyznać, że jest to rozwiązania całkiem praktyczne, a także opłacalne pod względem finansowym. Przydomowe szambo musi być jednak regularnie oczyszczane. W jaki sposób to zrobić? Przy użyciu odpowiedniej pompy.Sposoby oczyszczania szamba 

Tradycyjne metody usuwania ścieków już dawno zostały wyparte przez dedykowane urządzenia, dzięki którym cały proces przebiega w sposób znacznie szybszy, czystszy i sprawniejszy. To właśnie pompa do szamba okaże się dziś najlepszym rozwiązaniem. Zwłaszcza gdy zostanie w odpowiedni sposób dobrana - między innymi do specyfiki zbiornika.

Zanim jednak przejdziemy do wskazywania kluczowych parametrów technicznych, warto przedstawić najczęściej spotykane rodzaje pomp. W ten sposób będziemy w stanie znacząco zawęzić ostateczny wybór. Na jakie dokładnie urządzenia należy więc zwrócić uwagę?

  • Zatapialna pompa wody z pływakiem - dzięki niemu pompa nie pracuje „na sucho”. Działa ona tylko wtedy, gdy faktycznie jest taka potrzeba.
  • Pompa do szamba z rozdrabniaczem - jak sama nazwa wskazuje, odpowiada on za rozdrabnianie ścieków, co ułatwia ich odprowadzanie. Tego typu urządzenia sprawdzą się w zbiornikach pojedynczych, w których zbierają się zanieczyszczenia płynne i frakcja stała.
  • Pompa ze swobodnym przepływem - zalecana wówczas, gdy możliwe staje się poprowadzenie rur o większej średnicy (powyżej 50 mm). W takiej sytuacji rozdrabniacz nie jest potrzebny.

Dobra pompa, czyli jaka? Najważniejsze parametry techniczne

Oczywiście wybór konkretnego rodzaju urządzenia nie załatwia całej sprawy. Wręcz przeciwnie - często powoduje kolejne problemy, związane z dopasowaniem sprzętu w oparciu o specyfikację techniczną. Sprawy tej pod żadnym pozorem nie należy bagatelizować. W przeciwnym razie okazać się może, że zakupiony sprzęt będzie po prostu niewystarczający.

Które parametry mają więc największe znaczenie? Oczywiście moc i wydajność, podawana w litrach na godzinę. To od tych dwóch elementów zależy, czy pompa będzie w stanie poradzić sobie z powstającymi zanieczyszczeniami. Zawsze lepiej jest kupić pompę zbyt mocną niż za słabą. Nawet jeśli ma to wiązać się z nieco wyższym wydatkiem.

Nie bez znaczenia jest również wysokość podnoszenia cieczy. Im jest ona wyższa, tym wyżej może zostać zamontowany odbiornik, do którego wypompowywane będą zanieczyszczenia. Przed zakupem warto zwrócić uwagę ponadto na wymiary oraz wagę pompy. Parametry te będą bowiem istotne dla komfortu jej obsługi.
Producent pomp do szamba

Nie da się ukryć, że wyznacznikiem jakości omawianych urządzeń będzie również firma, która odpowiada za ich przygotowanie. Najważniejsze okażą się, rzecz jasna, opinie, jakimi cieszy się ona wśród klientów. Dokładna analiza zawartych w nich informacji pozwoli zweryfikować, czy oferowane pompy rzeczywiście są tak dobrej jakości, jak utrzymuje producent. Klienci sklepów często dzielą się bowiem swoimi doświadczeniami z ich obsługi. Wskazują też wszelkie ewentualne niedogodności, o których można dowiedzieć się jeszcze przed zakupem sprzętu.

Pompa do szamba to urządzenie niezwykle przydatne. Pozwala skutecznie przepompować ścieki oraz wodę, gwarantując przy tym często bezobsługową pracę (między innymi dzięki automatycznym wyłącznikom pływakowym). Dzięki dokładnej analizie oferty rynkowej wybór właściwego modelu stanie się znacznie łatwiejszy. Trzeba więc do niego podchodzić z odpowiednim przygotowaniem.

Artykuł powstał we współpracy z Partnerem