240 tys. użytkowników
681149 zdjęć, 903598 komentarzy
256 osób online

Nakrętki i ich zastosowanie w przemyśle


Elementy złączne to bardzo istotny, choć często niedoceniany element w konstrukcji maszyn. Odpowiednio dobrane zgodnie z wymogami norm śruby, nakrętki i podkładki gwarantują sztywność i wytrzymałość łączonego elementu. Do łączenia często używa się śrub, na które nakręcane są nakrętki ericsona lub najbardziej popularne nakrętki sześciokątne. Śruby, nakrętki i niezbędne do ich prawidłowego współdziałania akcesoria można znaleźć nie tylko w profesjonalnych fabrykach, ale w każdym domowym warsztacie czy garażu. Znajdują one zastosowanie przy codziennych czynnościach, na przykład podczas mocowania obrazu lub lustrach, ale także na bardzo skomplikowanych liniach produkcyjnych. Jakie rodzaje nakrętek spotykamy najczęściej?




Nakrętki i ich rodzaje

Nakrętka jest niewielką, ale bardzo przydatną częścią elementu złącznego. Śruby, podkładki i nakrętki stosowane są w różnych gałęziach przemysłu i praktycznie trudno wymienić jakąś dziedzinę gospodarki, w której nie znajdziemy tych elementów. Duże zróżnicowanie umożliwia dobranie odpowiedniego łączenia do każdego ruchomego układu, zapewniając mu dużą wytrzymałość i zdolność do przenoszenia obciążeń. Najbardziej kojarzony przez klientów typ to nakrętki sześciokątne - charakteryzują się one rozpoznawalnym kształtem, dostępne są w sklepie internetowym z gwintem metrycznym, calowym lub drobnozwojowym. Sześciokątne nakrętki samohamowne muszą być dokładnie pozycjonowane na śrubie, gdyż tylko wtedy jest zapewniona wysoka jakość złącza. Nakrętki motylkowe, dzięki wystającym skrzydełkom nadają się szczególnie do montażu ręcznego, gdyż bardzo łatwo ją dokręcić, wykorzystując siłę rąk i nierdzewne podkładki do wzmocnienia łącza. Z kolei nakrętki kołpakowe wykonane są w taki sposób, by zapewnić odpowiedni efekt wizualny – można je spotkać najczęściej w branży motoryzacyjnej. W ofercie specjalistycznego sklepu internetowego możemy nabyć także nakrętki oczkowe – mają one oczko, umożliwiające zastosowanie go jako uchwytu. Jest to bardzo przydatne rozwiązanie podczas mocowania lin i przewożenia elementów na naczepach czy lawecie.


Nakrętki sześciokątne i inne – z jakich materiałów się je produkuje?

Podstawowym materiałem, z jakiego wykonuje się śruby, wkręty i nakrętki jest stal. Najbardziej narażonym na zniszczenie elementem układu złącznego jest rdzeń śrub, aby jednak zapewnić najlepszą jakość złącza, także nakrętki powinny mieć zbliżoną wytrzymałość. Materiał, z którego wykonuje się śruby i wkręty powinien być dobrze obrabialny, plastyczny oraz wytrzymały. W złączach, gdzie nie występują nadmierne przeciążenia wystarczy do produkcji śrub i nakrętek wykorzystać stal konstrukcyjną zwykłej jakości – można z niej wykonać na przykład nakrętki motylkowe. Bardziej narażone na obciążenia elementy złączne wykonuje się ze stali średniowęglowych. Złącza narażone na duże obciążenia zmęczeniowe i uderzeniowe wymagają zastosowania do produkcji stali konstrukcyjnych chromoniklowych lub chromowych. Natomiast w konstrukcjach, w których następuje duże zagrożenie korozją z pomocą przychodzą produkty ze stali nierdzewnej, kwasoodpornej lub azotowanej.


Nakrętki samohamowne w ofercie sklepu internetowego

Jedną z najczęściej używanych nakrętek są nakrętki samokontrujące, zwane także samohamownymi. Nakrętki samokontrujące DIN 985 z poliamidową wkładką są nie tylko odporne na wstrząsy, ale także, dzięki wykonanej z poliamidu wkładce, są zabezpieczone przed samoistnym odkręceniem się lub obluzowanie. Taka wkładka zwiększa właściwości przyczepne nakrętki, co powoduje, iz do jej odkręcenia a potrzeba znacznie więcej siły, niż do normalnej. Wykonane są przeważnie ze stali nierdzewnej, węglowej lub kwasoodpornej, a najczęściej stosowane są w branży motoryzacyjnej i przy budowie maszyn. To właśnie w tych branżach elementy łączone narażone są na regularne, silne wstrząsy, dlatego zastosowanie takiego rozwiązania znacznie usprawnia pracę maszyn czy ruch pojazdu. Tego typu śruby powinny znaleźć się w asortymencie warsztatów samochodowych i firm, wykorzystujących różne urządzenia narażone na działanie regularnych sił obciążających lub zrywających. Więcej informacji na temat ttego rodzaju nakrętek można znaleźć na stronie: https://stalmut.pl/oferta/nakretki/nakretki-din-985-iso-10511-samohamowne-wkladka-poliamidowa/ 


Nakrętki z gwintem metrycznym czy innym?

Nakrętki i śruby posiadają różne rodzaje gwintów i należy dopasować je do siebie, by uniknąć pomyłki i stworzyć niestabilne złącze. Najczęściej spotykanym gwintem jest gwint metryczny, w którym jego kąt zarysu wynosi 60 stopni, a skok gwintu podany jest w milimetrach. W gwintach calowych ich kąt jest zbliżony, natomiast wymiar skoku podawany jest zależności od ilości skoków na cal. Gwinty można także podzielić ze względu na pochylenie – mogą być one stożkowe lub walcowe, a także trapezowe. Nietypowym rodzajem gwintu jest gwint Edisona, nieprzypadkowo nazwany tak od nazwiska wielkiego uczonego, gdyż znajduje zastosowanie głównie w żarówkach. Wśród gwintów wyróżniamy także rodzaje drobnozwojowe, grubozwojowe i normalne, a także – ze względu na miejsce występowania – wewnętrzne i zewnętrzne. 


Artykuł powstał we współpracy z Partnerem

artykuł partnera
Czy wiesz, co jest najważniejsze w pompie ciepła: moc, klasa energetyczna, a może wskaźnik COP? Czy rodzaj pompy ciepła — split albo monoblok — ma wpływ na te parametry? Co w ogóle oznaczają te dwa pojęcia?
więcej
artykuł partnera
W ciągu ostatnich kilkunastu lat domowe łazienki przeszły prawdziwą rewolucję. Od miejsc z podstawowym wyposażeniem, które miały ułatwiać domownikom dbanie o codzienną higienę, stały się przestrzenią łączącą funkcjonalność z komfortem i estetyką.
więcej
artykuł partnera
Sztukateria oraz elementy dekoracyjne ścienne potrafią ożywić każde wnętrze i nadać mu niepowtarzalny charakter, dlatego koniecznie sprawdź i przetestuj różne zestawienia, które będą prezentować się najlepiej na Twoim fragmencie ściany.
więcej
artykuł partnera
Przedsiębiorstwa z sektora budowlanego prowadzone przez Polaków od lat cieszą się uznaniem na niemieckim rynku. Naszych rodaków docenia się za zachodnią granicą przede wszystkim za wysoką jakość świadczonych usług oraz solidność w działaniu ...
więcej
artykuł partnera
Metalowe domki narzędziowe są popularnym wyborem wśród ogrodników i majsterkowiczów ze względu na swoją trwałość, wytrzymałość i funkcjonalność. Stanowią one doskonałe rozwiązanie do przechowywania narzędzi ogrodniczych ...
więcej
Obserwowane blogi
Funkcja "Obserwujesz blogi" działa wyłącznie dla zalogowanych użytkowników.