240 tys. użytkowników
678306 zdjęć, 907079 komentarzy
58 osób online

Czy fotowoltaika w Polsce jest droga?


Koszt fotowoltaiki jest uzależniony od wielu różnych czynników. Należy pamiętać, że to inwestycja na długie lata. Na pewno nie warto oszczędzać na jakości komponentów, projekcie czy samym montażu instalacji. Przeczytaj, co składa się na koszt fotowoltaiki i co możesz zrobić, aby go obniżyć.Co składa się na cenę fotowoltaiki?


Na pytanie o koszt fotowoltaiki nie można odpowiedzieć jednoznacznie. Może wynieść on od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Na ostateczny koszt wpływ mają przede wszystkim:

  • Moc instalacji — ta zaś powinna zostać dobrana  względem średniego rocznego zapotrzebowania gospodarstwa domowego na energię elektryczną. Wstępnie można je obliczyć na podstawie rachunków za prąd z ubiegłego roku kalendarzowego. W obliczeniach należy uwzględnić także te sprzęty i instalacje, które dopiero pojawią się w budynku np. klimatyzacja;
  • Parametry mechaniczne, elektryczne i wytrzymałościowe paneli fotowoltaicznych i falownika oraz rodzaj obowiązującej na nie gwarancji;
  • Miejsce montażu paneli fotowoltaicznych — bardzo wiele zależy od cech wybranej lokalizacji. Przykładowo, jeśli panele montujemy na dachu płaskim, to będziemy musieli uwzględnić m.in. wyższe koszty związane z konstrukcją wsporczą, która pozwoli na montaż paneli pod odpowiednim kątem.
  • Rodzaj instalacji (on-grid, off-grid) - w przypadku instalacji on-grid niezbędne będzie podłączenie do sieci energetycznej. Dla instalacji off-grid konieczny będzie zakup magazynów energii, aby móc przechowywać zgromadzone nadwyżki.
  • Cena projektu i montażu.

Dofinansowanie do fotowoltaiki, czyli jak obniżyć koszt inwestycji


Polacy chętnie korzystają z programu Mój Prąd, dzięki któremu można obniżyć koszt fotowoltaiki. Jego pierwsza edycja wystartowała w sierpniu 2019 roku. Aktualnie trwa trzecia, natomiast kolejna ma ruszyć w 2022 roku.

Dopłaty w programie Mój Prąd 3.0 dedykowane są osobom fizycznym, które chcą produkować i wykorzystywać energię ze słońca na potrzeby własne. Są one udzielane również przedsiębiorstwom, jednak w ich przypadku wytwarzanie i sprzedaż energii elektrycznej nie powinny stanowić przeważającej części działalności. Dofinansowanie jest przyznawane na instalacje o mocy od 2 do 10 kWp. Zgodnie z aktualnymi zasadami programu można uzyskać do 3 tysięcy złotych dofinansowania na jedno przedsięwzięcie – maksymalnie 50% kosztów całej instalacji. Dopłata nie podlega podatkowi dochodowemu, co oznacza, że na konto beneficjenta wpływa cała kwota.
Mimo iż w porównaniu do poprzedniej edycji zmniejszono wysokość dofinansowania (z 5 do 3 tysięcy złotych), wsparcie nadal znacząco zmniejsza koszty inwestycji. Wiele wskazuje na to, że przyszłym roku dopłatą objęty zostanie także zakup magazynów energii. Dzięki nim prosument będzie mógł wykorzystywać do 90% wyprodukowanej przez siebie energii i jeszcze bardziej uniezależni się od sprzedawców prądu.

Ile zaoszczędzisz z fotowoltaiką?


Oszczędności wynikające z fotowoltaiki w domu jednorodzinnym mogą wynieść od półtora do nawet kilku tysięcy złotych rocznie. Oczywiście konkretne kwoty zależą m.in. od wydajności systemu czy też zużycia prądu w gospodarstwie domowym. Inwestycja w fotowoltaikę jest tym bardziej opłacalna, im wyższe są aktualne ceny energii elektrycznej oraz im wyższy jest poziom autokonsumpcji, tzn. im więcej energii ze słońca wykorzystuje się do zasilenia urządzeń domowych w czasie rzeczywistym. Zdaniem ekspertów Domu Maklerskiego BDM w 2022 roku rachunki za prąd wzrosną o co najmniej 10%. Wynika to z planowanych podwyżek w zakresie opłaty OZE oraz opłaty mocowej. W związku z tym montaż paneli nadal będzie bardzo korzystnym rozwiązaniem. Nawet mimo zapowiadanych zmian w systemie rozliczeń.
Dzięki fotowoltaice Twoje rachunki za prąd ulegną znacznemu obniżeniu. Osiągniesz przynajmniej częściową niezależność od sprzedawców energii i przestaniesz przepłacać za prąd. Do tego dochodzi długa żywotność paneli — to inwestycja długoterminowa. Aby podjąć świadomą decyzję, przeanalizuj m.in., ile w Twoim przypadku będzie kosztować fotowoltaika oraz ile uda Ci się zaoszczędzić, wykorzystując dostępne formy finansowania inwestycji.

Artykuł powstał we współpracy z Partnerem

artykuł partnera
Beton jest powszechnie wykorzystywanym – od lat – spoiwem oraz materiałem budowlanym, bez którego trudno wyobrazić sobie jakąkolwiek inwestycję.
więcej
artykuł partnera
Nasz salon pełni najczęściej wiele różnych funkcji. To miejsce wypoczynku, a w małych mieszkaniach nawet sypialnia, to również gabinet z biurkiem, jadalnia, a także główne miejsce przyjmowania gości. Jak zatem funkcjonalnie oddzielić poszczególne przestrzenie w salonie?
więcej
artykuł partnera
Z chwilą upowszechnienia się nowoczesnych, całkowicie szczelnych okien pojawił się problem niedziałającej wentylacji tradycyjnej (tj. grawitacyjnej). Na szczęście dość szybko znaleziono proste rozwiązanie - nawiewniki powietrza.
więcej
artykuł partnera
Wszelkie remonty, które będą dotyczyły nieruchomości mieszkalnych lub firmowych, powinny być analizowane z dużą pieczołowitością. Jedną z ważniejszych rzeczy będzie wykorzystanie odpowiednich materiałów, które będą gwarantować właściwe zabezpieczenie, a także izolację.
więcej
Obserwowane blogi
Funkcja "Obserwujesz blogi" działa wyłącznie dla zalogowanych użytkowników.