240 tys. użytkowników
680723 zdjęć, 903432 komentarzy
233 osoby online

Co oznacza wykończenie mieszkania pod klucz?


Osoby chcące zakupić nowe mieszkanie zapewne z zapałem przeglądają setki ofert i porównują je. Nic w tym dziwnego, rynek nieruchomości jest bardzo zróżnicowany.W większości ogłoszeń przewijają się dwa terminy, a mianowicie: „stan deweloperski” i „wykończenie pod klucz”. Co one oznaczają? Co kryje się pod określeniem wykończenie mieszkania pod klucz?


Wykończenie mieszkania pod klucz — czyli co?

Mówiąc w skrócie stan deweloperski oznacza mieszkanie w stanie surowym. Konieczne będzie tam przeprowadzenie prac wykończeniowych — często jest to montaż instalacji, układanie podłogi, glazury, stawianie ścianek działowych, tynkowanie ścian itd. Warto szczegółowo sprawdzić co konkretny deweloper określa jako stan deweloperski, ponieważ zdarzają się zasadnicze różnice.

Z kolei mieszkanie pod klucz to mieszkanie gruntownie wykończone. Nie ma konieczności prowadzenia prac remontowych czy wykończeniowych. Właściwie jest ono gotowe do zamieszkania — wystarczy wstawić meble i się wprowadzić.

W wykończenie mieszkania pod klucz zaliczają się więc wszelkie prace, które przygotowują mieszkanie do wprowadzenia się użytkowników. Co to oznacza? Wszelkie instalacje będą już zamontowane, urządzenia sanitarne zainstalowane, podłogi i płytki położone, a drzwi wstawione.Prace wykończeniowe — samodzielnie czy zlecenie ich specjalistom?


Kupno mieszkania już wykończonego to wygoda, jednakże warto zwrócić uwagę na fakt, że idziemy na gotowe, czyli innymi słowy, mieszkanie będzie już wykończone w pewnym standardzie, niekoniecznie zgodnym z naszym gustem.
Jeżeli priorytetem jest, aby mieszkanie zostało wykończone według naszych upodobań, lepiej jest kupić mieszkanie w stanie deweloperskim i postawić na wykończenie mieszkania pod klucz we własnym zakresie.

Wiele osób stoi przed wyborem, czy podejmować się tych prac samodzielnie, czy może powierzyć to zadanie fachowcom. Opcja pierwsza wydaje się bardziej przystępna cenowo, jednak jest to zadanie wymagające odpowiednich umiejętności jak również pochłaniające spore ilości czasu. Mowa tu nie tylko o czasie poświęconym na same wykonanie wykończenia, ale i o tym który trzeba przeznaczyć na jeżdżenie po sklepach i kompletowanie narzędzi oraz potrzebnych materiałów. Może się zdarzyć, ze jeżeli podliczyć koszt kupna wszelkich narzędzi, najęcie ekipy wykończeniowej przestanie się jawić jako droga opcja.

Tymczasem specjaliści dysponują nie tylko wiedzą i doświadczeniem w temacie, ale też nowoczesnymi narzędziami, które przyspieszają ich pracę. Są doskonale zorientowani w materiałach i nowinkach z branży. Zatrudnienie fachowców to gwarancja tego, że wszelkie prace związane z wykończeniem mieszkania pójdą według planu i zostaną zakończone w terminie. Dzięki ustaleniu budżetu na początkowym etapie nie trzeba się obawiać, że zostanie on przekroczony.

Jeżeli nie mamy odpowiedniej wiedzy na temat całego wachlarzu prac wykończeniowych, warto tę dziedzinę zostawić specjalistom w swoim fachu. To sprawdzony sposób na zaoszczędzenie czasu, pieniędzy, ale i nerwów.

Partnerem materiału jest redNet Dom.
artykuł partnera
Wiosną coraz więcej osób zaczyna poszukiwać systemów klimatyzacji do domu, by nie dać się zaskoczyć wybuchowi gorącego lata. Jak wybrać odpowiednie urządzenie i zapewnić sobie komfortowe warunki?
więcej
artykuł partnera
Z pewnością, każdy potrafi odróżnić zwykłą kosiarkę od kosy spalinowej. Średnica cięcia, wygoda użytkowania i przeznaczenie obydwu urządzeń mocno się od siebie różnią. Znacznie trudniejszym zadaniem jest wskazanie rozbieżności pomiędzy kosą, a podkaszarką. Przez wiele osób te dwa terminy są traktowane jako równorzędne, a zdarza (...)
więcej
artykuł partnera
Idzie wiosna, a więc przed nami dłuższe i cieplejsze dni, które chętnie spędzimy na świeżym powietrzu. Posiadacze domów z ogrodem, mieszkań z balkonem lub tarasem chętnie korzystają z dobrodziejstw przydomowej przestrzeni wypoczynkowej.
więcej
Obserwowane blogi
Funkcja "Obserwujesz blogi" działa wyłącznie dla zalogowanych użytkowników.