Nowe mieszkanie - ile trzeba dopłacić za widok z okna?
Nowe mieszkanie to marzenie wielu osób. Niestety, jego spełnienie wiąże się z koniecznością wydania wysokich kwot pieniężnych. Nowe lokale, zwłaszcza w największych miastach Polski, nie należą bowiem do najtańszych. Ile trzeba zapłacić za nowe lokum? Od czego zależy ta suma? Sprawdź w poniższym artykule.
- Powierzchnia, lokalizacja, czyli co wpływa na koszt mieszkania?
- Nowe mieszkania Warszawa na stronie Obido.pl, czyli gdzie znaleźć oferty?
Powierzchnia, lokalizacja, czyli co wpływa na koszt mieszkania?
Na cenę nowego mieszkania wpływa wiele czynników. Przede wszystkim istotny jest metraż lokalu. Każdy metr kwadratowy to bowiem konkretna suma, która pomnożona przez liczbę metrów daje ogólny koszt lokalu. Cena metra kwadratowego standardowego mieszkania w dużym mieście, takim jak Poznań, Wrocław, Warszawa czy Kraków to średnio 4,5-6 tysięcy złotych. Zdarzają się rzecz jasna lokale o niższej lub też sporo wyższej cenie metra kwadratowego. Co istotne, na niższą kwotę za m2 można zazwyczaj liczyć w przypadku większych mieszkań. Cena metra w kawalerkach albo lokalach dwupokojowych często sięga nawet 6-7 tysięcy złotych.
Kolejnym ważnym czynnikiem wpływającym na cenę lokum jest jego lokalizacja. Znacznie droższe są lokale umiejscowione w centrum miasta albo w wyjątkowo pożądanej, a przez to uchodzącej za ekskluzywną i drogą, dzielnicy. Lokale znajdujące się na obrzeżach miast, z gorszą komunikacją z centrum, są zwykle sporo tańsze.
Istotnym elementem mającym znaczenie przy ustalaniu ceny przez sprzedającego jest też infrastruktura i otoczenie osiedla oraz samego mieszkania. Bliskość przystanków tramwajowych czy autobusowych, szkół, aptek, przychodni zdrowia, przedszkoli, ale również parków czy terenów zielonych wpływa na kształtowanie się cen lokali. Im więcej wspomnianych placówek czy miejsc znajduje się w pobliżu osiedla, tym lokal jest droższy.
Istotny jest też stan mieszkania. Lokale nowe, najlepiej wprost od dewelopera, są zwykle droższe niż mieszkania „z drugiej ręki”. Kupując mieszkanie z rynku wtórnego, należy się bowiem liczyć często nie tylko z urządzeniem lokalu polegającym na położeniu paneli albo kafli, ale często przeprowadzeniem generalnego remontu, włącznie z przeróbkami instalacji, wymianą rur itp. W przypadku nowych mieszkań od dewelopera wystarczające są jedynie prace wykańczające, bowiem wszystkie instalacje są nowe i w pełni sprawne.
Nowe mieszkania Warszawa na stronie Obido.pl, czyli gdzie znaleźć oferty?
Przedstawione elementy nie są jedynymi czynnikami wpływającymi na ogólny koszt mieszkania. Ważne jest też, czy sprzedawane mieszkanie znajduje się w stanie deweloperskim czy pod klucz, czy do jego budowy albo wykończenia zastosowano ponadstandardowe, bardzo drogie materiały (np. marmur albo gres) lub też do lokalu przynależą inne tereny, np. komórki lokatorskie, garaż, miejsce postojowe lub duży taras. Istotne jest nawet to, jaki widok rozpościera się z okna – lokale z pięknym widokiem na rzekę albo park są zazwyczaj droższe. W przypadku lokali z rynku wtórnego istotne jest natomiast, z którego roku pochodzi blok oraz czy w ostatnim czasie były w nim wykonywane jakieś prace remontowe.
Jako że zakup nowego lokum to spory wydatek, warto wcześniej starannie wybrać lokal, w którym zdecydujemy się zamieszkać. W tym celu dobrze jest przeanalizować i porównać oferty od różnych deweloperów. Szeroki wybór ogłoszeń mieszkaniowych znaleźć można w internecie na polecanych portalach z branży nieruchomości. Przykładowo, oferty na nowe mieszkania Warszawa na stronie Obido.pl są zawsze aktualne, dzięki czemu potencjalny kupujący nie traci czasu na zbędne telefony, maile czy spotkania z osobą, która już ma innego kupca na dane lokum.