240 tys. użytkowników
680921 zdjęć, 903456 komentarzy
399 osób online

Jaki brodzik pod prysznic wybrać?

Na komfort korzystania z prysznica wpływa dobór zarówno samego natrysku, jak i odpowiedniego brodzika. Różnią się one nie tylko kształtami, wymiarami czy materiałem wykonania – jedną z ważniejszych decyzji do podjęcia jest także wybór między modelem głębokim a płytkim. Zatem jaki brodzik wybrać i jakie są zalety oraz wady wskazanych rozwiązań?


Dla kogo brodzik prysznicowy głęboki?

Wybierając brodzik pod prysznic, należy mieć na uwadze kilka kluczowych aspektów – jego wymiary, materiał wykonania, od którego zależy trwałość i wytrzymałość brodzika, oraz wysokość. Jednym z dostępnych wariantów jest brodzik głęboki, którego głębokość mierzona od dna do górnej krawędzi standardowo wynosi od 5 do 15 centymetrów. Na rynku można jednak znaleźć również modele brodzików, w których głębokość przekracza 20, a nawet dochodzi do 30 centymetrów.
Modele głębokie to świetna propozycja dla osób, które zastanawiają się, jaki brodzik do małej łazienki będzie odpowiedni. Niewielki metraż niekiedy nie pozwala na montaż wanny, ale nie oznacza to, że musimy rezygnować ze wszystkich jej zalet – brodzik prysznicowy głęboki może bowiem pełnić nie tylko swą podstawową funkcję. Im głębszy jest brodzik, tym na więcej sposobów można go wykorzystać – można w nim na przykład z powodzeniem kąpać małe dzieci czy zwierzęta lub namoczyć ubrania przed praniem.
Odpowiadając na pytanie, jaki brodzik wybrać – niski czy wysoki, warto rozpatrzyć też dodatkowe zalety oraz ewentualne wady każdej opcji. Na korzyść brodzików głębokość może przemawiać między innymi fakt, że niektóre modele są wyposażone w uformowane siedzisko. Może ono służyć nie tylko do siedzenia, co docenią choćby osoby starsze, ale także jako półka na kosmetyki.
To wygodne rozwiązanie, ale należy mieć na uwadze, że nieco ogranicza przestrzeń kąpielową. Ponadto brodzik prysznicowy głęboki niekiedy sprawia wrażenie nieco masywnego, przez co w bardzo małych łazienkach może nieco przytłaczać wnętrze. Brodzik głęboki nie będzie również polecany osobom starszym czy o ograniczonej sprawności ruchowej, którym wchodzenie i wychodzenie spod prysznica będzie w takim przypadku sprawiać trudność.


Kiedy warto wybrać brodzik prysznicowy niski?

Druga możliwość to niski brodzik prysznicowy, który może być też określany jako płytki. Modele niskie nieznacznie wystają ponad powierzchnię posadzki lub są z nią zrównane – tak jak brodzik podpłytkowy, który znajduje zastosowanie w prysznicach typu walk in. W tym przypadku jednak wysokość brodzika nie jest równoznaczna z jego głębokością.
Brodziki prysznicowe niskie przeciętnie mają 3 centymetry głębokości przy wysokości wynoszącej około 5 centymetrów. W sklepach dostępne są także modele jeszcze płytsze – na przykład o głębokości mniejszej niż 1,5 centymetra przy wysokości około 3 centymetrów. Brodziki płytkie są montowane na posadzce lub wpuszczane w podłogę, by znajdowały się z nią na równi – drugi wariant wybierają przede wszystkim osoby, które zdecydowały się na kabinę typu walk in.
Brodzik prysznicowy płaski to doskonała propozycja dla miłośników minimalistycznych aranżacji, charakterystycznych między innymi dla stylu nowoczesnego, skandynawskiego czy industrialnego. Brodzik prysznicowy niski ma bardzo oszczędną konstrukcję, dlatego nie przytłacza przestrzeni, która optycznie wydaje się większa. Co więcej, brodziki płytkie nadają się do łazienek o każdym metrażu – świetnie sprawdzą się więc zarówno w dużych, jak i bardzo małych pomieszczeniach.
Zastanawiając się, jaki brodzik do kabiny prysznicowej wybrać, warto wziąć pod uwagę, że modele niskie pozwalają na stworzenie bezstopniowego wejścia do kabiny. To bardzo komfortowe rozwiązanie, które docenią nie tylko standardowi użytkownicy, ale zwłaszcza osoby starsze i mające problemy z poruszaniem się. Nie trzeba również martwić się o skuteczne odprowadzanie wody. W brodzikach niskich stosowane są odpowiednie spady szybkoprzelewowe syfony, które zapewniają bezpieczny odpływ wody gromadzącej się w trakcie kąpieli.


artykuł partnera
Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak stworzyć wyjątkowe i funkcjonalne wnętrze salonu, które sprawi, że domownicy oraz goście będą czuć się komfortowo i zrelaksowani? W dzisiejszym artykule podpowiemy ci, na co zwracać uwagę podczas wyboru zestawów mebli do salonu ...
więcej
artykuł partnera
Prace budowlane usprawniają różnego typu sprzęty i narzędzia. Wiele z nich wymaga zasilania energią elektryczną. Dlatego też tak ważne jest zadbanie o podłączenie tak zwanego prądu budowlanego. Co to oznacza? I co się kryje pod taryfą prądu C11? Wszystkiego dowiesz się z lektury poniższego artykułu. Sprawdź!
więcej
artykuł partnera
Na budowie, w firmie, w warsztacie, na działce, ale i w domu. Wiertarki, bo o nich mowa, to jedne z najważniejszych elektronarzędzi. Ich rola jest wręcz nieoceniona zarówno, jeśli chodzi o prace amatorskie, jak i profesjonalne. Nie każdy musi być budowlańcem, aby spotkać się z potrzebą skorzystania z urządzenia. Wiertarka ma bow (...)
więcej
artykuł partnera
W dzisiejszych czasach grzejniki elektryczne łazienkowe to nie tylko urządzenia służące do ogrzewania pomieszczenia, ale również ważny element wystroju. To, dlatego coraz więcej producentów oferuje nowoczesne modele, które łączą w sobie funkcjonalność i estetykę. Jednym z takich producentów jest Warmtec, którego grzejniki łazien (...)
więcej
artykuł partnera
Z powodu dużej twardości gres obrabia się narzędziami diamentowymi. Do jego cięcia służą specjalistyczne tarcze diamentowe z pełnym obwodem.
więcej
Obserwowane blogi
Funkcja "Obserwujesz blogi" działa wyłącznie dla zalogowanych użytkowników.