240 tys. użytkowników
681149 zdjęć, 903598 komentarzy
506 osób online

Płacisz dużo za prąd? Będzie coraz drożej. Czy to dobry czas na inwestycję w fotowoltaikę?


Rosnące ceny prądu i inflacja spędzają obecnie sen z powiek niejednemu Polakowi. Prognozy na najbliższe miesiące nie są też zbyt optymistyczne — będzie coraz drożej. Czy zatem inwestycja w fotowoltaikę w tych czasach się opłaca?



Ceny prądu rosną — duży skok w pierwszym kwartale 2022

Najnowsze dane Urzędu Regulacji Energetyki jasno pokazują, że średnia cena sprzedaży energii na rynku stale rośnie i niewiele wskazuje na to, aby tendencja ta miała się zmienić. W pierwszym kwartale 2022 wynosiła ona 468,35 złotych za MWh. Dla porównania, w tym samym okresie w 2021 roku była ona aż dwukrotnie niższa (243,71 zł/MWh). Każda kolejna podwyżka cen prądu to, w skali roku, nawet kilkaset złotych więcej do zapłaty za energię elektryczną, zużywaną na potrzeby Twojego gospodarstwa domowego. 

Fotowoltaika jako remedium na rosnące ceny energii elektrycznej?

Podwyżki cen prądu sprawiają, że coraz częściej szukamy rozwiązań, które pomogą nam zaoszczędzić na rachunkach. Jedną z takich opcji jest inwestycja w fotowoltaikę. Dlaczego? Fotowoltaika przez cały rok produkuje energię elektryczną z darmowego i niewyczerpalnego źródła, jakim jest energia słoneczna. Możemy wykorzystać ją do zasilenia naszych urządzeń i systemów domowych - sprzętów AGD i RTV, klimatyzacji, ogrzewania etc. Dzięki temu o wiele mniejszą ilość energii pobieramy od dostawcy energii elektrycznej. Tym samym obniżamy nasze rachunki za prąd. To nie tylko inwestycja dla nas, ale również przyszłych pokoleń. Systemy fotowoltaiczne charakteryzują się bowiem dużą trwałością, a sprawność modułów fotowoltaicznych przez długi czas (około 25 lat) nie ulega znacznemu pogorszeniu. Z energii ze słońca będziemy korzystać także przez wiele lat.

Dotacje 2022 - dodatkowe wsparcie dla prosumenta

Co ważne, w zrealizowaniu tego sporego przedsięwzięcia pomoże nam m.in. dofinansowanie z programu Mój Prąd. W czwartej już odsłonie programu o dofinansowanie ubiegać mogą się właściciele gospodarstw domowych, którzy planują montaż fotowoltaiki o mocy od 2 do 10 kW. Maksymalna kwota na realizację przedsięwzięcia to 4 tysiące złotych. Dofinansowaniu podlegają również przydomowe magazyny energii elektrycznej (nawet do 7,5 tysiąca złotych), a także domowe magazyny ciepła (dofinansowanie do 5 tysięcy złotych) oraz systemy zarządzania energią HEMS/EMS (dofinansowanie do 3 tysięcy złotych). Dzięki temu jesteśmy w stanie zbudować system, który w dłuższej perspektywie pozwoli nam w znacznej mierze zaoszczędzić na rachunkach za prąd czy ogrzewanie.



Nowe zasady rozliczania nadwyżek wyprodukowanej energii przez mikroinstalacje


Z dniem 1 kwietnia 2022 roku w życie wszedł nowy system sprzedażowy (net-billing), który zastąpił dotychczasowy system opustów. W związku z tym obecnie prosumenci za energię elektryczną wytworzoną przy pomocy paneli fotowoltaicznych rozliczają się nie ilościowo, ale wartościowo. Co to właściwie oznacza?
Do tej pory prosumenci mogli przechowywać w sieci nadwyżki wyprodukowanej energii i odbierać ją w razie potrzeby w systemie opustowym. Przy instalacji o mocy do 10 kWp za 1 kWh oddany do sieci prosument mógł bezpłatnie odebrać 0,8 kWh, a przy wyższej mocy współczynnik ten wynosił 0,7 kWh. Obecnie zaś nowi prosumenci sprzedają nadwyżki energii elektrycznej do sieci po średniej cenie hurtowej z poprzedniego miesiąca. Zasada ta obowiązywać będzie do lipca 2024 roku, po tym czasie sprzedaż energii odbywać się będzie po cenie godzinowej. 
Pieniądze ze sprzedanego prądu zasilają konto prosumenckie. Kiedy w danym okresie okaże się, że wyprodukowana energia instalacji fotowoltaicznej jest niewystarczająca na potrzeby gospodarstwa i będziemy musieli dokupić prąd z sieci, w pierwszej kolejności zostaną pobrane środki właśnie z tego konta. Istotną zmianą w nowym systemie rozliczeniowym jest fakt, że właściciel fotowoltaiki kupuje prąd po takiej samej cenie, jak pozostali odbiorcy. Ważna kwestia to również to, iż zebrany depozyt możemy wykorzystać na zakup energii elektrycznej przez kolejne 12 miesięcy kalendarzowych. Jeśli tego nie zrobimy, zgromadzone środki trzeba wypłacić. Tutaj jednak należy wziąć pod uwagę fakt, że wypłacona przez sprzedawcę kwota nie przekroczy 20% wartości energii w miesiącu, w którym zwrot następuje.

Czy fotowoltaika nadal się opłaca?


Nawet przy zmianie rozliczenia za nadwyżkę energii elektrycznej fotowoltaika jest nadal opłacalnym przedsięwzięciem. Aby maksymalnie obniżyć rachunki za prąd i sprawić, że fotowoltaika przyniesie nam jak największe zyski, wystarczy dobrze zaplanować całą inwestycję. Postaw więc na instalację, która nie będzie przewymiarowana. To znaczy, że ma ona zaspokajać wyłącznie Twoje średnie roczne zapotrzebowanie na energię elektryczną. Zastanów się również nad zwiększeniem autokonsumpcji, czyli jak największym wykorzystaniem energii ze słońca na swoje potrzeby. Pomóc Ci w tym może m.in. magazyn energii. Przechowasz w nim nadwyżki, a następnie pobierzesz z niego do 95% energii, którą wcześniej oddałeś. W ten sposób niemal całkowicie możesz uniezależnić się od dostaw energii z sieci. Jeśli dołączysz do tego odpowiednio dobraną taryfę energetyczną, będziesz w stanie dodatkowo zmniejszyć swoje wydatki na media.
artykuł partnera
W ciągu ostatnich kilkunastu lat domowe łazienki przeszły prawdziwą rewolucję. Od miejsc z podstawowym wyposażeniem, które miały ułatwiać domownikom dbanie o codzienną higienę, stały się przestrzenią łączącą funkcjonalność z komfortem i estetyką.
więcej
artykuł partnera
Sztukateria oraz elementy dekoracyjne ścienne potrafią ożywić każde wnętrze i nadać mu niepowtarzalny charakter, dlatego koniecznie sprawdź i przetestuj różne zestawienia, które będą prezentować się najlepiej na Twoim fragmencie ściany.
więcej
artykuł partnera
Przedsiębiorstwa z sektora budowlanego prowadzone przez Polaków od lat cieszą się uznaniem na niemieckim rynku. Naszych rodaków docenia się za zachodnią granicą przede wszystkim za wysoką jakość świadczonych usług oraz solidność w działaniu ...
więcej
artykuł partnera
Metalowe domki narzędziowe są popularnym wyborem wśród ogrodników i majsterkowiczów ze względu na swoją trwałość, wytrzymałość i funkcjonalność. Stanowią one doskonałe rozwiązanie do przechowywania narzędzi ogrodniczych ...
więcej
artykuł partnera
Płyta meblowa to jeden z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych w produkcji mebli oraz różnych elementów wykończenia wnętrz. Dzięki niej nie musisz szukać pasujących modelów mebli do mieszkania - możesz samodzielnie wykonać półki czy potrzebne szafki.
więcej
Obserwowane blogi
Funkcja "Obserwujesz blogi" działa wyłącznie dla zalogowanych użytkowników.