240 tys. użytkowników
681285 zdjęć, 908213 komentarzy
200 osób online

Płacisz dużo za prąd? Będzie coraz drożej. Czy to dobry czas na inwestycję w fotowoltaikę?


Rosnące ceny prądu i inflacja spędzają obecnie sen z powiek niejednemu Polakowi. Prognozy na najbliższe miesiące nie są też zbyt optymistyczne — będzie coraz drożej. Czy zatem inwestycja w fotowoltaikę w tych czasach się opłaca?Ceny prądu rosną — duży skok w pierwszym kwartale 2022

Najnowsze dane Urzędu Regulacji Energetyki jasno pokazują, że średnia cena sprzedaży energii na rynku stale rośnie i niewiele wskazuje na to, aby tendencja ta miała się zmienić. W pierwszym kwartale 2022 wynosiła ona 468,35 złotych za MWh. Dla porównania, w tym samym okresie w 2021 roku była ona aż dwukrotnie niższa (243,71 zł/MWh). Każda kolejna podwyżka cen prądu to, w skali roku, nawet kilkaset złotych więcej do zapłaty za energię elektryczną, zużywaną na potrzeby Twojego gospodarstwa domowego. 

Fotowoltaika jako remedium na rosnące ceny energii elektrycznej?

Podwyżki cen prądu sprawiają, że coraz częściej szukamy rozwiązań, które pomogą nam zaoszczędzić na rachunkach. Jedną z takich opcji jest inwestycja w fotowoltaikę. Dlaczego? Fotowoltaika przez cały rok produkuje energię elektryczną z darmowego i niewyczerpalnego źródła, jakim jest energia słoneczna. Możemy wykorzystać ją do zasilenia naszych urządzeń i systemów domowych - sprzętów AGD i RTV, klimatyzacji, ogrzewania etc. Dzięki temu o wiele mniejszą ilość energii pobieramy od dostawcy energii elektrycznej. Tym samym obniżamy nasze rachunki za prąd. To nie tylko inwestycja dla nas, ale również przyszłych pokoleń. Systemy fotowoltaiczne charakteryzują się bowiem dużą trwałością, a sprawność modułów fotowoltaicznych przez długi czas (około 25 lat) nie ulega znacznemu pogorszeniu. Z energii ze słońca będziemy korzystać także przez wiele lat.

Dotacje 2022 - dodatkowe wsparcie dla prosumenta

Co ważne, w zrealizowaniu tego sporego przedsięwzięcia pomoże nam m.in. dofinansowanie z programu Mój Prąd. W czwartej już odsłonie programu o dofinansowanie ubiegać mogą się właściciele gospodarstw domowych, którzy planują montaż fotowoltaiki o mocy od 2 do 10 kW. Maksymalna kwota na realizację przedsięwzięcia to 4 tysiące złotych. Dofinansowaniu podlegają również przydomowe magazyny energii elektrycznej (nawet do 7,5 tysiąca złotych), a także domowe magazyny ciepła (dofinansowanie do 5 tysięcy złotych) oraz systemy zarządzania energią HEMS/EMS (dofinansowanie do 3 tysięcy złotych). Dzięki temu jesteśmy w stanie zbudować system, który w dłuższej perspektywie pozwoli nam w znacznej mierze zaoszczędzić na rachunkach za prąd czy ogrzewanie.Nowe zasady rozliczania nadwyżek wyprodukowanej energii przez mikroinstalacje


Z dniem 1 kwietnia 2022 roku w życie wszedł nowy system sprzedażowy (net-billing), który zastąpił dotychczasowy system opustów. W związku z tym obecnie prosumenci za energię elektryczną wytworzoną przy pomocy paneli fotowoltaicznych rozliczają się nie ilościowo, ale wartościowo. Co to właściwie oznacza?
Do tej pory prosumenci mogli przechowywać w sieci nadwyżki wyprodukowanej energii i odbierać ją w razie potrzeby w systemie opustowym. Przy instalacji o mocy do 10 kWp za 1 kWh oddany do sieci prosument mógł bezpłatnie odebrać 0,8 kWh, a przy wyższej mocy współczynnik ten wynosił 0,7 kWh. Obecnie zaś nowi prosumenci sprzedają nadwyżki energii elektrycznej do sieci po średniej cenie hurtowej z poprzedniego miesiąca. Zasada ta obowiązywać będzie do lipca 2024 roku, po tym czasie sprzedaż energii odbywać się będzie po cenie godzinowej. 
Pieniądze ze sprzedanego prądu zasilają konto prosumenckie. Kiedy w danym okresie okaże się, że wyprodukowana energia instalacji fotowoltaicznej jest niewystarczająca na potrzeby gospodarstwa i będziemy musieli dokupić prąd z sieci, w pierwszej kolejności zostaną pobrane środki właśnie z tego konta. Istotną zmianą w nowym systemie rozliczeniowym jest fakt, że właściciel fotowoltaiki kupuje prąd po takiej samej cenie, jak pozostali odbiorcy. Ważna kwestia to również to, iż zebrany depozyt możemy wykorzystać na zakup energii elektrycznej przez kolejne 12 miesięcy kalendarzowych. Jeśli tego nie zrobimy, zgromadzone środki trzeba wypłacić. Tutaj jednak należy wziąć pod uwagę fakt, że wypłacona przez sprzedawcę kwota nie przekroczy 20% wartości energii w miesiącu, w którym zwrot następuje.

Czy fotowoltaika nadal się opłaca?


Nawet przy zmianie rozliczenia za nadwyżkę energii elektrycznej fotowoltaika jest nadal opłacalnym przedsięwzięciem. Aby maksymalnie obniżyć rachunki za prąd i sprawić, że fotowoltaika przyniesie nam jak największe zyski, wystarczy dobrze zaplanować całą inwestycję. Postaw więc na instalację, która nie będzie przewymiarowana. To znaczy, że ma ona zaspokajać wyłącznie Twoje średnie roczne zapotrzebowanie na energię elektryczną. Zastanów się również nad zwiększeniem autokonsumpcji, czyli jak największym wykorzystaniem energii ze słońca na swoje potrzeby. Pomóc Ci w tym może m.in. magazyn energii. Przechowasz w nim nadwyżki, a następnie pobierzesz z niego do 95% energii, którą wcześniej oddałeś. W ten sposób niemal całkowicie możesz uniezależnić się od dostaw energii z sieci. Jeśli dołączysz do tego odpowiednio dobraną taryfę energetyczną, będziesz w stanie dodatkowo zmniejszyć swoje wydatki na media.
artykuł partnera
Błyskawicznie rosnące ceny węgla, a także świadomość ekologiczna sprawiają, że coraz więcej osób zastanawia się nad montażem kotła gazowego. W jaki sposób dobrać jego moc do domu?
więcej
artykuł partnera
Gniazda internetowe to nowoczesne i powszechnie stosowane rozwiązania, które znalazły miłośników zarówno w mieszkaniach prywatnych, jak i firmach oraz biurach. Są wyjątkowo różnorodne, zarówno pod względem zastosowań, jak i budowy, wykonania czy nawet kolorystyki.
więcej
artykuł partnera
Sercem każdej sypialni jest oczywiście łóżko. Wymagamy od niego kilku rzeczy, ale przede wszystkim tego, żebyśmy mogli się na nim dobrze wyspać i każdego ranka budzić w pełni sił. Jak się jednak okazuje – wybór odpowiedniego materaca nie jest zadaniem aż tak prostym, jak mogłoby się wydawać.
więcej
Obserwowane blogi
Funkcja "Obserwujesz blogi" działa wyłącznie dla zalogowanych użytkowników.