240 tys. użytkowników
681389 zdjęć, 903236 komentarzy
208 osób online

Podatki w budownictwie w Niemczech: najważniejsze przepisy i możliwości zwolnienia z podatku


Przedsiębiorstwa z sektora budowlanego prowadzone przez Polaków od lat cieszą się uznaniem na niemieckim rynku. Naszych rodaków docenia się za zachodnią granicą przede wszystkim za wysoką jakość świadczonych usług oraz solidność w działaniu, co przekłada się na stały napływ osób migrujących do Niemiec w celach zarobkowych.




Własna firma w Niemczech to jednak nie tylko korzyści związane z atrakcyjnymi zarobkami czy możliwością pracy na własny rachunek, ale również pewne zobowiązania, które należy spełnić. Jedną z priorytetowych kwestii pozostają sprawy podatkowe, w tym szczególnie niemiecki podatek budowlany. Właściciele firm remontowo-budowlanych z Polski powinni jednak wiedzieć, że istnieje możliwość uniknięcia tej opłaty. W tym celu należy wystosować specjalny wniosek o zwolnienie z podatku budowlanego w Niemczech. Sprawdź, jak to zrobić! 


Freistellung, czyli zwolnienie z podatku budowlanego w Niemczech – najważniejsze informacje

Polscy przedsiębiorcy z sektora budowlanego, którzy planują oferować swoje usługi za naszą zachodnią granicą, podlegają jednocześnie pod Bauabzugsteuer, czyli niemiecki podatek budowlany. Warto jednak wiedzieć, że istnieje możliwość ubiegania się o zwolnienie z tej daniny. W tym celu konieczne jest uzyskanie specjalnego dokumentu –  Freistellungsbescheinigung (w skrócie: Freistellung). 

Niemiecki podatek budowlany w praktyce 

Kwestia niemieckiego podatku od usług budowlanych, czyli Bauabzugsteuer, została precyzyjnie uregulowana w ustawie o niemieckim podatku dochodowym (Einkommensteuergesetz, EStG). Opłacie podlegają wszystkie osoby świadczące na terenie Niemiec usługi budowlane, które – zgodnie z § 48 EStG  ustawy – stanowią wszystkie czynności związane z produkcją, naprawą, konserwacją, modyfikacją czy usuwaniem budynków. Podatek ten został wprowadzony przez niemieckie przepisy przede wszystkim w celu zapobiegania przypadkom nielegalnego zatrudnienia w sektorze budowlanym oraz sytuacjom unikania opodatkowania. 

Stawka podatku budowlanego w Niemczech została ustalona na poziomie 15% wartości każdej wykonanej usługi i jest pobierana przez zleceniodawcę z kwoty wynagrodzenia widniejącego na fakturze wystawionej przez wykonawcę. W kolejnym kroku pobrana kwota jest przekazywana przez zleceniodawcę do niemieckiego urzędu skarbowego. W rezultacie na konto wykonawcy trafia więc tylko 85% kwoty z faktury. Obowiązek opłacania tego podatku nie dotyczy jedynie tych przedsiębiorców, w przypadku których całkowita wartość wykonanych usług budowlanych w danym roku podatkowym nie przekroczyła kwoty 5000 euro. 

Zwolnienie z podatku budowlanego w Niemczech – krok po kroku

Freistellung to natomiast sposób na to, by przedsiębiorcy oferujący usługi budowlane na terenie Niemiec mogli otrzymać pełną kwotę wynagrodzenia, bez żadnych potrąceń. Możliwość wnioskowania o to zaświadczenie ma każda osoba, która posiada numer identyfikacji podatkowej (niem. Steuernummer), czyli – innymi słowy – jest w świetle prawa niemieckim podatnikiem. 

Aby uzyskać zwolnienie z niemieckiego podatku budowlanego, należy wystąpić ze stosownym wnioskiem do jednego z czterech tamtejszych urzędów, dołączając do niego wymaganą dokumentację. Podmioty zagraniczne muszą dodatkowo przedłożyć certyfikat rezydencji, a także wpis do centralnej ewidencji. Czas oczekiwania na rozpatrzenie wniosku to zazwyczaj ok. dwa miesiące, a samo zaświadczenie przyznawane jest początkowo na trzy miesiące lub na czas trwania umowy zawartej ze zleceniodawcą. Freistellung można jednak na specjalny wniosek przedłużyć. 


Artykuł Sponsorowany.

artykuł partnera
Kuchnia to serce domu, w którym najczęściej przebywamy. Dlatego ważne jest, aby była ona nie tylko estetyczna, ale przede wszystkim funkcjonalna i wygodna w codziennym użytkowaniu. Kluczem do stworzenia takiej przestrzeni są odpow (...)
więcej
artykuł partnera
Energooszczędność domu jest bardzo ważnym parametrem, który warto mieć na uwadze jeszcze na etapie planowania inwestycji. Dobór odpowiednich technologii może się przyczynić do zmniejszonego zużycia energii, a właściwa strategia po (...)
więcej
artykuł partnera
W dobie nieustannie rosnących kosztów energii i coraz większej troski o środowisko, właściciele dużych domów szukają rozwiązań, które pozwolą im efektywnie ogrzewać swoje przestrzenie, a jednocześnie zmniejszyć wpływ na planetę.
więcej
artykuł partnera
Wybór koloru ścian do salonu to nie tylko kwestia estetyki, ale również sztuka balansowania między osobistymi upodobaniami, funkcjonalnością wnętrza i najnowszymi trendami. To decyzja, zmieniająca cały charakter przestrzeni, w której spędzamy najwięcej czasu z bliskimi.
więcej
Obserwowane blogi
Funkcja "Obserwujesz blogi" działa wyłącznie dla zalogowanych użytkowników.