240 tys. użytkowników
681694 zdjęć, 903220 komentarzy
275 osób online

Czym Malować Ściany? Poradnik


Malowanie ścian jest jednym z najprostszych i najszybszych sposobów na odświeżenie wyglądu każdego wnętrza. Możemy do tego zadania zatrudnić profesjonalną ekipę lub zrobić to na własną rękę. Niezależnie jednak od sposobu jego realizacji odpowiednio dobrany rodzaj farby oraz trwałe i wytrzymałe akcesoria malarskie to klucz do udanego remontu. Czym pomalować ściany? Z jakich narzędzi skorzystać? Sprawdźmy!




Popularne rodzaje farb

Farby ścienne nazywane również farbami wewnętrznymi możemy podzielić na kilka kategorii, do których zaliczamy:

1. Farby emulsyjne

Farby emulsyjne są najchętniej wybieranymi farbami. Rozcieńczalnikiem tego rodzaju farb jest woda a spoiwem żywice akrylowe lub winylowe. Farby te odznaczają się neutralnym zapachem, szybkim czasem schnięcia, dobrymi właściwościami kryjącymi oraz są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Można je stosować nie tylko na tynki cementowe i gipsowe, ale również na płyty gipsowo-kartonowe, tapety, drewno czy kamień. Do najpopularniejszych rodzajów farb emulsyjnych zaliczamy farby akrylowe, farby winylowe, farby lateksowe, farby ceramiczne.

2. Farby mineralne

Farby mineralne to ekologiczna alternatywa dla tradycyjnych farb emulsyjnych. Farby te są wodorozcieńczalne, jednak spoiwem nie są żywice jak w przypadku farb emulsyjnych a surowce mineralne takie jak wapno gaszone czy krzemian potasowy nazywany szkłem wodnym potasowym. Wybierane są najchętniej przez osoby, które preferują zdrowy styl życia, alergików, rodziców małych dzieci, a także przez konserwatorów zabytków. Farby te cechuje wyjątkowa trwałość i odporność na działanie wilgoci a ich matowe wykończenie nadaje wnętrzu eleganckiego wyglądu. Wśród dostępnych obecnie farb tej kategorii możemy wyróżnić farby wapienne, farby cementowe i farby silikatowe.

3. Farby specjalistyczne

Farby określane jako specjalistyczne to farby wzbogacone o substancje chemiczne zmieniające ich właściwości. Zaliczamy do nich między innymi:

  • Farby na plamy i zacieki - przeznaczone są do zamalowywania plam i zabrudzeń po kawie, tłuszczach, smarach czy osadzie papierosowym.
  • Farby na pleśń - wykorzystywane są zabezpieczania ścian i sufitów w pomieszczeniach z dużą wilgotnością powietrza, w łazienkach, piwnicach, garażach, w halach produkcyjnych i magazynowych czy w budynkach użyteczności publicznej takich jak szpitale, szkoły, baseny, sanitariaty publiczne itp.
  • Farby podkładowe - stosowane są najczęściej do zakrycia plam powstałych na starych warstwach farb lub do poprawienia przyczepności kolejnych warstw farb.
  • Farby higieniczne - preparaty te przeznaczone są do stosowania, gdzie wymagany jest największy poziom czystości. Są odporne na zmywanie i szorowanie przy użyciu wody i detergentów oraz niewrażliwe na wysoki poziom wilgoci.

Farby specjalistyczne mogą mieć różne właściwości - antybakteryjne, grzybobójcze czy przeciwpleśniowe i najczęściej są to środki o sprecyzowanym przeznaczeniu.

4. Farby dekoracyjne

Farby dekoracyjne to w ostatnich latach bardzo popularny sposób wykończenia wnętrz. Zawierają dodatki wypełniaczy, dzięki czemu pomalowana ściana zyskuje nietypową strukturę, połysk lub efekt wizualny imitujący różne materiały. Farby te również świetnie sprawdzają się w maskowaniu rys, pęknięć czy nierówności. Do tej grupy zaliczamy między innymi:

  • Farby strukturalne - mają w swoim składzie drobinki kwarcu, dlatego po wyschnięciu pozostawiają na ścianie ziarnistą strukturę.
  • Farby magnetyczne - występuje najczęściej w dwóch odcieniach - szarym i czarnym i w swoim składzie zawierają opiłki żelaza.
  • Farby tablicowe - dzięki zmywalnej powłoce można pisać po nich kredą. Są dostępne w różnych kolorach, dlatego łatwo wkomponować je w aranżację pomieszczenia.
  • Farby fosforyzujące - to farby świecące w ciemności po uprzednim naświetleniu światłem słonecznym lub UV.
  • Farby metalizowane - zawierają drobinki metalu, które tworzą na ścianie efektowny połysk.


Metody malowania ścian

Farby ścienne nanoszone są na ściany lub sufit za pomocą wałka, pędzla lub natryskowo za pomocą agregatu malarskiego tworząc powłokę ochronną, lub dekoracyjną. Każdą z tych metod należy dostosować do prac, jakie będziemy wykonywać. Kiedy więc sięgnąć po dane narzędzia malarskie?

Malowanie ściany pędzlem

Technika malowania ścian pędzlem wykorzystywana jest od wielu lat. Jest to najprostszy sposób i nie wymaga od nas dużej wprawy. Dzięki mnogości dostępnych rozmiarów pędzlem można z powodzeniem pomalować zarówno ściany o dużej powierzchni, jak i również trudno dostępne miejsca lub powierzchnie wymagające precyzji na przykład kąty, okolice kontaktów i gniazdek elektrycznych. Pędzel najlepiej sprawdzi się przy malowaniu tynków strukturalnych i dekoracyjnych, gdyż włosie pędzla dotrze do wszystkich zagłębień i dokładnie przykryje powierzchnię ścian farbą. Pędzle malarskie możemy podzielić ze względu na rodzaj włosia i tu wyróżniamy:

  • pędzle z włosiem naturalnym,
  • pędzle z włosiem sztucznym,
  • pędzle gąbkowe.

Do podstawowych typów pędzli zaliczamy: pędzle okrągłe, pędzle płaskie, pędzle skośne, pędzle ławkowce, krzywak.

Pędzel jest bardzo prostym narzędziem, jednak trzeba pamiętać, aby przed rozpoczęciem prac malarskich usunąć z niego pył i luźne włosy, a następnie dokładnie go wypłukać i osuszyć. Do najważniejszych zalet malowania ścian pędzlem zaliczamy:

  • prostą obsługę,
  • dobre pokrycie powierzchni,
  • łatwość malowania w utrudnionych miejscach,
  • dużą precyzję malowania ścian,
  • niską cenę.

Malowanie powierzchni ścian wałkiem

To bardzo rozpowszechniona metoda malowania ścian. Na rynku dostępnych jest wiele rozmiarów wałków z różnym poszyciem. Możemy wyróżnić wałki malarskie z poszyciem naturalnym oraz z poszyciem sztucznym. Wybierając wałek do malowania sufitu i ścian należy zwrócić przede wszystkim uwagę na wielkość i strukturę malowanej powierzchni, jak również na rodzaj wybranej farby. Do gładkich ścian najlepszy będzie wałek do malowania o krótkim włosiu (do 10 mm), do lekko porowatego tynku nadają się wałki o średniej długości włosia (10 - 15 mm) natomiast do chropowatych powierzchni takich jak cegła czy beton najodpowiedniejsze będą wałki o długim włosiu do 25 mm. Do kluczowych zalet wałka należą:

  • niski koszt wałka,
  • łatwa i szybka aplikacja farby na powierzchni ściany,
  • prosta obsługa,
  • równomierne pokrycie powierzchni bez widocznych smug.

Malowanie natryskowe ścian

Technika ta wymaga zastosowania specjalnego sprzętu i akcesoriów, dlatego najczęściej stosowana jest przez profesjonalne ekipy malarskie. Agregat do malowania to sprzęt wymagający już nieco wprawy, a także zastosowania odzieży ochronnej i maski. Metoda natryskowa to najbardziej wydajny, oszczędny i najszybszy sposób w przypadku malowania ścian. Polecana jest szczególnie do malowania dużych powierzchni zarówno gładkich, jak i tych chropowatych. Do niewątpliwych zalet malowania natryskowego zaliczamy:

  • dokładne pokrycie ściany farbą,
  • duża wydajność,
  • oszczędność farby,
  • szybkie malowanie dużych powierzchni,
  • kontrola grubości warstwy farby.

Niezbędne narzędzia malarskie

Aby dokładnie pomalować ściany, oprócz odpowiedniej farby należy zaopatrzyć się w kilka niezbędnych narzędzi oraz przedmiotów ułatwiających pracę takich jak: taśma malarska, folia ochronna, wałki malarskie, pędzle szerokie i wąskie, kuweta dopasowana do wałka, szpachelka, papier ścierny, drabina lub teleskop do wydłużenia ręki.

Artykuł sponsorowany
Gzymsy elewacyjne to nie tylko ozdobny detal, ale prawdziwy architekt charakteru budynku. Te poziome elementy, montowane na fasadach, pełnią podwójną rolę: estetyczną i praktyczną. Swoją historią sięgają czasów starożytnej Grecji i Rzymu, a dziś są nieodłącznym elementem zarówno klasycznych, jak i nowoczesnych projektów architektonicznych.
więcej
Artykuł sponsorowany
Listwy oświetleniowe LED stają się nie tylko elementem dekoracyjnym, ale prawdziwym game-changerem w kreowaniu atmosfery i funkcjonalności przestrzeni. Te innowacyjne rozwiązania oferują niezrównane możliwości aranżacyjne, łącząc w sobie estetykę, energooszczędność i wszechstronność zastosowania.
więcej
artykuł partnera
Drzwi zewnętrzne to element domu czy mieszkania, który wybieramy raz na wiele lat. Dlatego tak ważne jest, by zakup był przemyślany i naprawdę udany. Czym kierować się przy wyborze drzwi zewnętrznych i na jakie aspekty należy zwrócić uwagę? Podpowiadamy!
więcej
artykuł partnera
Zabudowa kominka elektrycznego to doskonały sposób na stworzenie nowoczesnego i eleganckiego wnętrza. Model wbudowany w ścianę nadaje przestrzeni luksusowego charakteru, a dodatkowo może pełnić funkcję grzewczą. Wbrew pozorom, zabudowa kominka elektrycznego nie jest skomplikowana i nie wymaga podłączania do systemu kominowego. Wiele jednak zależy od tego, jakie materiały zostan (...)
więcej
Artykuł sponsorowany
Listwy sufitowe to wszechstronny element dekoracyjny, który potrafi całkowicie odmienić charakter pomieszczenia. Te pozornie drobne detale mają moc transformacji wnętrza, łącząc w sobie funkcjonalność z estetyką na najwyższym poziomie. Niezależnie od tego, czy marzysz o subtelnym, klasycznym wykończeniu, czy poszukujesz efektownego akcentu, listwy sufitowe sprostają Twoim najśm (...)
więcej
Obserwowane blogi
Funkcja "Obserwujesz blogi" działa wyłącznie dla zalogowanych użytkowników.