240 tys. użytkowników
681175 zdjęć, 903601 komentarzy
262 osoby online

Jak przygotować koparkę gąsienicową do wiosny?

Właściwe przygotowanie koparki przed rozpoczęciem sezonu pozwoli nie tylko zacząć sezon szybko i sprawnie, ale również w dłuższej perspektywie czasu zapewni oszczędności na naprawach sprzętu. Jest to szczególnie ważne po okresie zimowym, kiedy to maszyna raczej nie miała zbyt wielu okazji do pracy i jedynie stała bezczynnie. Przegląd koparki po takim okresie jest więc czynnością niezbędną. Na co jednak zwrócić uwagę i jak się do tego przygotować?

Jak przygotować koparkę do wiosny?

Odpowiednio zadbane i zabezpieczone przed sezonem zimowym maszyny budowlane z pewnością będą w znacznie lepszym stanie po długotrwałym przestoju niż gdyby pozwolić, by zanieczyszczenia przez cały ten czas zbierały swoje żniwo. Wciąż jednak konieczne jest dokonanie serwisu i sprawdzenie stanu maszyny, aby móc wykorzystać koparkę w nadchodzących pracach budowlanych. W instrukcji obsługi maszyny jest też ustalony przez producenta harmonogram serwisowania koparki.

Wykonany przegląd koparki pozwoli wcześnie wykryć duże zużycie części i na ich wymianę, zanim dojdzie do poważnej awarii i długotrwałych napraw, które mogą być kosztowne. Samodzielne sprawdzenie stanu koparki pozwoli też zadziałać szybciej w przypadku wykrycia poważniejszego uszkodzenia, wcześniej zamówić niezbędne części i umówić wizytę, gdy potrzebny będzie profesjonalny serwis. Wystarczy mieć pewne doświadczenie i umiejętności związane z mechaniką maszyn roboczych.


Przegląd maszyny

Na wstępie warto sprawdzić ogólny stan techniczny maszyny. Zaczynajmy więc od sprawdzenia wszelkiego rodzaju płynów eksploatacyjnych, jak np. płynu chłodzącego, oleju hydraulicznego, oleju silnikowego i ich wymiany, jeśli okaże się potrzebna. Należy pamiętać też o usunięciu zanieczyszczeń i brudu, co pozwoli na dokładne przyjrzenie się elementom koparki i sprawdzenie, czy nie pojawiły się ewentualne pęknięcia w okolicach spawów oraz na kontrolę stanu technicznego innych elementów koparki.

Sprawdź stan uszczelek, węży i podwozie maszyny

Na początek warto sprawdzić wszelkie uszczelnienia koparki pod kątem uszkodzeń, przecieków czy przetarć. Podobnie też należy postąpić z wężami w maszynie. Jeśli któryś z elementów nosi ślady zbytniego zużycia, warto wymienić taki element.

W następnej kolejności dobrze przyjrzeć się umytemu podwoziu maszyny. Szczególną uwagę należy poświęcić sprawdzaniu nakładki gąsienic maszyny. Nie można dopuścić, żeby były one zbyt luźne, ani żeby wyciekał z nich olej. Napęd gąsienicowy pozwala koparkom na poruszanie się w trudnym terenie, jest to więc bardzo istotny element koparki.

Wymień filtry powietrza i płyny eksploatacyjne

Wymiana filtrów pozwoli uchronić elementy maszyny przed negatywnym działaniem zanieczyszczeń, które mogą zwiększyć zużycie paliwa i zmniejszyć moc maszyny. Warto też wymienić filtry powietrza i filtr kabinowy, które pozwalają na komfortową pracę operatora w kabinie.

Sprawdź stan elementów układu napędowego, hydraulicznego, elektronicznego

Jak w każdym pojeździe, również w koparce niezbędne jest sprawdzenie stanu silnika czy akumulatora. Sprawdzamy, czy wokół silnika nie ma żadnych wycieków, czy akumulator się nie rozładował oraz stan łańcuchów napędowych, pasów, zacisków, czy kołków biegunów.

Układ hydrauliczny odpowiada za tak istotne elementy maszyny, jak ramię i wysięgnik, których prawidłowe działanie zapewnia zachowanie pełnej funkcjonalności koparki. Należy więc sprawdzić szczelność układu, jego ciśnienie, czy stan siłowników.

Bardzo ważna jest wymiana oleju hydraulicznego w koparce, który ulega zużyciu podobnie jak olej silnikowy. Zużyty olej hydrauliczny traci swoje właściwości, na dodatek w trakcie pracy mogą pojawić się w nim różnego rodzaju zanieczyszczenia, jak opiłki metali, co dodatkowo zwiększy tarcie elementów układu. Spowoduje to znacznie szybsze zużywanie się układu hydraulicznego, co może doprowadzić do poważnych i długotrwałych awarii maszyny. Jest to też istotne ze względu na obecność tego oleju w zwolnicy, czyli w bardzo istotnym elemencie koparki.


Przegląd zwolnicy

Zwolnica jest jednym z kluczowych elementów koparki. Umieszczona przy kołach napędowych to właśnie ona pozwala na zwiększenie momentu obrotowego przy końcu układu napędowego, co ma znaczący wpływ na możliwość poruszania się koparki po trudnym terenie. Zastosowanie zwolnicy pozwala na zachowanie mniejszej masy układu napędowego oraz odciąża pozostałe elementy układu, tym samym chroniąc je i zwiększając ich trwałość.

Należy pamiętać o regularnej konserwacji zwolnicy, aby maszyna mogła zachować pełną sprawność na dłużej. Ważne jest więc kontrolowanie poziomu oleju przekładniowego po każdych 100 godzinach pracy maszyny oraz jego wymiana zgodnie z zaleceniami producenta. Istotna jest też kontrola stanu filtra odpływowego płynu hydraulicznego oraz sprawdzenie, czy ze zwolnicy nie ma żadnych wycieków.

Awaria zwolnicy oznacza długotrwały przestój w pracy oraz zazwyczaj kosztowną naprawę. Z tego względu odpowiednia konserwacja tego elementu jest niezwykle ważna. Wczesne znalezienie uszkodzonych lub zużytych części pozwoli na ich wymianę jeszcze przed powstaniem poważnej usterki, której koszt naprawy może nie być opłacalny.

Wówczas zwolnice najlepiej wymienić na nową, której cena nie będzie dużo wyższa od kosztu naprawy, natomiast takie rozwiązanie jest pewniejsze niż naprawa elementu, który może ponownie się zepsuć, jeśli nie dotarliśmy do przyczyny uszkodzenia.

Podsumowanie

Regularne przeglądy i serwis koparki pozwoli na dłuższe utrzymanie maszyny w dobrym stanie i bezawaryjną pracę. Zabezpieczenie koparki przed okresem bezczynności, jakim jest sezon zimowy, pozwoli na szybsze i prostsze przygotowanie jej na wiosnę oraz wcześniejsze wykrycie usterek i wymianę części. Pozwoli to z kolei uniknąć kosztownych przestojów w trakcie pracy i poważnych napraw sprzętu, a ostatecznie sprawnie rozpocząć sezon.


artykuł partnera
Na kondycję środowiska wpływa wiele różnych zjawisk, od komunikacji miejskiej, po turystykę masową, rolnictwo czy szeroko pojętą branżę przemysłową. W tym zestawieniu uwzględnić należy także budownictwo, któremu przypisuje się znaczny udział w procesie emisji gazów cieplarniach do atmosfery.
więcej
artykuł partnera
Zlewozmywak granitowy jednokomorowy to połączenie estetyki z funkcjonalnością w kuchni. Jego elegancki design przyciąga spojrzenia, a przy tym jest wytrzymały i wygodny w użytkowaniu. Dzięki głębokiej komorze z łatwością utrzymasz porządek podczas przygotowywania posiłków.
więcej
artykuł partnera
W 2024 roku, planując budowę lub remont domu, nie można pominąć kluczowego aspektu, jakim jest instalacja hydrauliczna. Koszty związane z hydrauliką mogą znacząco wpłynąć na ogólny budżet projektu, stąd istotne jest ich dokładne przeanalizowanie i zaplanowanie. Za co zapłacimy najwięcej? Ile wynosi koszt hydrauliki? Odpowiadamy!
więcej
artykuł partnera
Czy wiesz, co jest najważniejsze w pompie ciepła: moc, klasa energetyczna, a może wskaźnik COP? Czy rodzaj pompy ciepła — split albo monoblok — ma wpływ na te parametry? Co w ogóle oznaczają te dwa pojęcia?
więcej
artykuł partnera
W ciągu ostatnich kilkunastu lat domowe łazienki przeszły prawdziwą rewolucję. Od miejsc z podstawowym wyposażeniem, które miały ułatwiać domownikom dbanie o codzienną higienę, stały się przestrzenią łączącą funkcjonalność z komfortem i estetyką.
więcej
Obserwowane blogi
Funkcja "Obserwujesz blogi" działa wyłącznie dla zalogowanych użytkowników.