Przeznaczenie, rodzaje i funkcjonalności ogrodzeń tymczasowych
Ogrodzenia tymczasowe to coraz częściej stosowana fraza. Znana jest w kręgu budowlanym, wśród firm i osób organizujących imprezy masowe, jednak sporo osób nie wie, do czego mogą służyć ogrodzenia tymczasowe. Sprawdź, czym charakteryzują się takie płoty i jakie rodzaje ogrodzeń znajdziemy na rynku!
Ogrodzenia tymczasowe ażurowe — kiedy trzeba się na nie zdecydować?
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z roku 2003 wyraźnie mówi, iż plac budowy powinien zostać odpowiednio zabezpieczony praktycznie w każdym przypadku. Idealnie w tym celu sprawdza się ogrodzenie tymczasowe, które chroni m.in. przed wtargnięciem na niebezpieczny teren osób, które nie są do tego upoważnione. Z tego powodu każdy inwestor zobowiązany jest, by odpowiednio zabezpieczyć plac budowy, zanim na dobre zostaną rozpoczęte jakiekolwiek prace budowlane.
Płoty tymczasowe pozwolą ekipom budowlanym na komfortową pracę, bez obaw, że przechodzeń czy złodziej wejdzie na teren budowy i narazi siebie lub pracowników na nieprzyjemności.
Wśród najpopularniejszych ogrodzeń tymczasowych znajdziemy instalacje ażurowe oraz pełne. Ogrodzenia tymczasowe ażurowe składają się z przęseł wykonanych ze stali ocynkowanej. Rama wypełniona jest siatką, która chroni przed wejściem, ale pozostawia praktycznie otwarty widok. Konstrukcję tę wykorzystuje się bardzo często na placach budowy, jednak równie chętnie sięgają po nie ekipy zajmujące się organizacją imprez masowych, np. koncertów czy meczów.
Ogrodzenia tymczasowe ażurowe świetnie nadają się do osłony miejsc, na które nie można wejść, wyznaczają granice, których nie wolno przekroczyć. Instalacja ta jest w stanie ochronić plac budowy, miejsca remontów. Można nią ogrodzić wykop czy fasadę budynku, który jest aktualnie w remoncie.
Ogrodzenie tymczasowe umieszcza się w ciężkich betonowych stopach, które otrzymują całość na podłożu. Nie mocuje się je na stałe, bo jak sama nazwa mówi, są to płoty na jakiś czas. Poszczególne stopy betonowe łączone są ze sobą klamrami. Ich celem jest zagwarantowanie całej konstrukcji odpowiedniej stabilności. Tak konstruowane ogrodzenia sprawiają, że inwestorzy i deweloperzy mają jeden problem z głowy. Ponadto dobre jakościowo ogrodzenia tymczasowe mogą być wyposażone w specjalne furtki, barierki czy bramy wjazdowe.
Pełne ogrodzenia — w czasie jakich prac warto się w nie wyposażyć?
Poza płotami ażurowymi, na rynku znajdziemy także ogrodzenia pełne. Najczęściej przęsła wykonane są z blachy trapezowej, która umieszczana jest pomiędzy dwoma słupkami, podobnie jak siatka w ogrodzeniach ażurowych.
Ogrodzenia pełne stosuje się zwykle w pobliżu ruchliwych ulic, osiedli. Zapewniają maksymalne bezpieczeństwo, a poza tym chronią przed nagromadzonym na placu budowy kurzem, pyłem, niewielkimi śmieciami, które mogłyby się przedostać przez ogrodzenie ażurowe. Konstrukcja z paneli pełnych jest całkowicie nieprzezierna, co pozwala również ochronić specjalistyczny sprzęt oraz drogie materiały przed ewentualnymi złodziejami. Usytuowanie ich w solidnych betonowych stopach chroni przed gwałtownymi porywami wiatru i utrzymuje ogrodzenie w ryzach.
Jakie akcesoria do ogrodzeń tymczasowych należy posiadać?
Decydując się na wynajem ogrodzenia tymczasowego, warto zwiększyć funkcjonalność instalacji, bazując na specjalistycznych akcesoriach. Są to przede wszystkim furtki ze stalowych rurek wypełnione blachą trapezową lub siatką. Bardzo ważnym elementem na placu budowy jest też brama wjazdowa, którą docierają różne sprzęty i materiały. Brama pozwoli również na wolny dostęp pracowników na miejsce.
Zdecyduj się na profesjonalne ogrodzenie od sprawdzonego producenta!
Inwestując w ogrodzenie tymczasowe, warto zwrócić uwagę na solidność wykonania, trwałość, jakość użytych materiałów. Deweloper, który nieustannie ma do czynienia z nowymi inwestycjami, musi dysponować ogrodzeniem tymczasowym, które będzie w odpowiedni sposób zabezpieczać plac budowy i chronić przed nieoczekiwanym wtargnięciem czy nieprzyjemnościami związanymi z inspekcją.
Artykuł Sponsorowany.