240 tys. użytkowników
671287 zdjęć, 902409 komentarzy
293 osoby online
PORTAL DEDYKOWANY BLOGOM BUDOWLANYM podziel się swoimi doświadczeniami z budowy własnego domu

Jakie zamiatarki wybrać - spalinowe, akumulatorowe czy ręczne?

Zamiatarki to praktyczne i użyteczne urządzenia, które pozwalają na wygodne, dokładne i szybkie wyczyszczenie dowolnej powierzchni płaskiej. Sprzęt ten wykorzystywany jest m.in. w wielkopowierzchniowych obiektach handlowych, sektorze budowlanym, przemyśle czy do utrzymywania należytego porządku w obiektach użyteczności publicznej. 


Jaką zamiatarkę wybrać? Na co zwrócić uwagę podczas zakupu i jaki rodzaj napędu urządzenia będzie najodpowiedniejszy?

Rodzaje zamiatarek

Na rynku najpowszechniej wykorzystywanymi rodzajami zamiatarek są zamiatarki ręczne, akumulatorowe oraz spalinowe. Każde z tego typu urządzeń charakteryzuje się odmienną specyfiką pracy, a przez to sprawdza się w różnych zastosowaniach i przestrzeniach.

Zamiatarki ręczne

Zamiatarki ręczne napędzane są siłą mięśni użytkownika. Do wydajnej pracy nie wymagają zatem ani paliwa, ani energii elektrycznej. Mogą być wygodnie wykorzystywane do sprawnego oczyszczania każdej powierzchni płaskiej – zarówno do bezpyłowego sprzątania wewnętrznych powierzchni, jak i do wydajnego oczyszczania powierzchni na zewnątrz budynków.

Zwykle zamiatarki ręczne stosowane są do oczyszczania niewielkich placów, chodników i innych ciągów komunikacyjnych, małych magazynów czy małej i średniej wielkości przestrzeni komercyjnych oraz handlowych.

Zamiatarki akumulatorowe

Zamiatarki zasilane akumulatorowo należą do grupy bardziej profesjonalnych urządzeń sprzątających stosowanych w obiektach o dużych powierzchniach. Urządzenia te mogą być wykonane w konstrukcji samojezdnej lub prowadzonej, co dodatkowo pozwala dopasować specyfikę pracy zamiatarki do charakterystyki sprzątanego obiektu.

Zwykle zamiatarki akumulatorowe wyposażone są w nowoczesne rozwiązania i technologie, które wspierają operatora, zapewniając mu możliwość komfortowego i wydajnego sprzątania. Najczęściej akumulatorowe zamiatarki samojezdne pozwalają na sprzątanie rzeczywistej powierzchni w zakresie nawet powyżej 6000 m2 na godzinę. Jednocześnie urządzenia te zapewniają duży promień skrętu, rozbudowany system mioteł bocznych, cichą pracę, a także długi czas pracy na jednym cyklu ładowania.

Zamiatarki spalinowe

Zamiatarki spalinowe są urządzeniami wykorzystywanymi przede wszystkim do sprzątania większych przestrzeni na zewnątrz budynków – na przykład: parkingów, chodników, placów, terenów osiedli mieszkaniowych, szkół i innych obiektów publicznych. Są wygodne w użytkowaniu, wydajne i wyjątkowo użyteczne oraz uniwersalne.

Poza niewielkimi zanieczyszczeniami, jak suche liście, piasek czy kurz, zamiatarki spalinowe są w stanie poradzić sobie z: odpadami papierowymi, pustymi puszkami, a także drobnymi kamieniami.

Zasilanie spalinowe eliminuje konieczność podłączania się do sieci, dzięki czemu urządzenie może być wykorzystywane w niemal każdym miejscu, niezależnie od dostępu do źródła zewnętrznego zasilania.

Zamiatarki spalinowe są chętnie wybierane przez mniejsze firmy, które cenią sobie użyteczność i uniwersalność tego typu urządzeń. Poza tym zamiatarki zasilane silnikami spalinowymi są w stanie zapewnić firmie wiele oszczędności ze względu na dużą wydajność sprzątania oraz ograniczenie liczby osób potrzebnych do oczyszczenia danej powierzchni.

Najważniejsze parametry zamiatarek – wydajność i szerokość robocza

Niezależnie od rodzaju wybranej zamiatarki, przed zakupem urządzenia, należy dokładnie zapoznać się z rynkową ofertą sprzętową, sprecyzować własne potrzeby i specyfikę czyszczonej powierzchni, a także zweryfikować parametry zamiatarek. Wśród najważniejszych kwestii technicznych zalicza się: szerokość roboczą, wydajność urządzenia, pojemność zbiornika na odpady, promień skrętu, masę własną oraz wymiary zamiatarki. Warto także zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje, które wpłyną na wydajność i komfort sprzątania. Taką funkcjonalnością jest m.in. wspomaganie kierowania czy siedzisko operatora regulowane w kilku płaszczyznach.

Urządzenie będzie tym efektywniejsze, im jego szerokość robocza będzie większa. Na rynku najpowszechniej występującymi są zamiatarki ręczne o szerokości roboczej oscylującej na poziomie 60-100 cm, a zamiatarki akumulatorowe szerokość oscylującą w granicach ok. 97-125 cm. Najczęściej profesjonalne zamiatarki zapewniają wydajność rzeczywistą w granicach 960-2800 m2.