240 tys. użytkowników
681132 zdjęć, 903575 komentarzy
78 osób online

Założenie firmy budowlanej na Gewerbe w Niemczech: Procedury i wymagane dokumenty


Gewerbe to jedna z najczęściej wybieranych form działalności gospodarczych w Niemczech, z której licznie korzystają przedsiębiorcy działających w branży budowlanej, w tym także Polacy emigrujący za zachodnią granicę. Własna firma budowlana w Niemczech na Gewerbe stanowi bowiem szansę na większą niezależność i bardziej atrakcyjne zarobki, co skutecznie zachęca rodzimych fachowców do pracy na własny rachunek za granicą. W tym celu niezbędne jest jednak dopełnienie kilku istotnych formalności. Sprawdź, jak w praktyce wygląda procedura rejestracji firmy budowlanej na Gewerbe w Niemczech! 
Firma budowlana w Niemczech na Gewerbe – korzyści

Polscy fachowcy działający w branży budowlanej od lat są doceniani za zachodnią granicą za solidność i rzetelność wykonywanych usług. Coraz więcej przedsiębiorczych Polaków decydując się na emigrację zarobkową do Niemiec, zakłada tam własną działalność gospodarczą. Firma budowlana w Niemczech na Gewerbe stanowi bowiem korzystne rozwiązanie przede wszystkim z uwagi na liczne ulgi podatkowe oferowane przez tamtejszy system fiskalny, a także uproszczoną administrację i możliwość rozpoczęcia działalności bez wnoszenia znacznego kapitału. 

Gewerbe w Niemczech – kluczowe wymagania

Rejestracja własnej Gewerbe w Niemczech to jednak nie tylko korzyści, ale również obowiązki. Kluczowym z nich jest zgłoszenie firmy do ewidencji działalności gospodarczej w Niemczech (niem. Gewerbeanmeldung) – formalność tę należy załatwić jeszcze przed faktycznym rozpoczęciem działalności. Rejestracji firmy w Niemczech dokonuje się w tamtejszym urzędzie Gewerbeamt lub w urzędzie porządku publicznego, czyli niemieckim Ordnungsamt. 

Po dokonaniu rejestracji firmy budowlanej w niemieckim urzędzie właściciel powinien zgłosić ją również do stowarzyszenia zawodowego, które gwarantuje ustawowe ubezpieczenie wypadkowe. Przedsiębiorcy muszą pamiętać także o zarejestrowaniu swojej działalności dla celów podatkowych w niemieckim urzędzie skarbowym, czyli Finanzamcie.

W przypadku wybranych sektorów i profesji konieczne może być ponadto zgłoszenie firmy budowlanej do instytucji takich jak Izba Przemysłowo-Handlowa czy urząd ds. inspekcji przemysłowej. Przedsiębiorcy prowadzący działalność rzemieślniczą mają natomiast obowiązek zarejestrować firmę w Izbie Rzemieślniczej (niem. Handwerkskammer). 

Wymagane dokumenty

Do założenia firmy budowlanej na Gewerbe w Niemczech niezbędne jest przedłożenie w tamtejszym urzędzie kompletu dokumentów. Oprócz kopii dowodu osobistego lub paszportu i pełnomocnictwa upoważniającego do założenia własnej firmy w Niemczech wymagane jest również zameldowanie na terenie Niemiec oraz dostarczenie potwierdzenia uiszczenia opłaty za rejestrację działalności w niemieckim urzędzie, która – w zależności od landu – wynosi od 20 do 70 euro. 

Gewerbe budowlana w Niemczech a kwestia ubezpieczenia

Jak wspomniano, zakładając Gewerbe, przedsiębiorcy nie muszą wnosić kapitału minimalnego, co dla wielu z nich okazuje się istotną zaletą. Osoby rejestrujące firmę za zachodnią granicą pozostają natomiast w obowiązku wykupić w Niemczech obligatoryjne ubezpieczenie zdrowotne. Warto przy tym wiedzieć, że niemieckie przepisy nie narzucają przedsiębiorcom konkretnego rodzaju świadczenia, co sprawia, że właściciele Gewerbe mogą samodzielnie wybrać optymalną dla siebie formę ubezpieczenia zdrowotnego. Z uwagi na fakt, że osoby prowadzące własną firmę ponoszą pełną odpowiedzialność finansową za wszelkie szkody wobec klientów i innych podmiotów, warto wykupić ponadto niemieckie ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Oprócz nich przedsiębiorcy mają możliwość wykupienia ubezpieczeń dodatkowych takich jak m.in. ubezpieczenie emerytalne czy wypadkowe.


Artykuł Sponsorowany.
artykuł partnera
Płyta meblowa to jeden z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych w produkcji mebli oraz różnych elementów wykończenia wnętrz. Dzięki niej nie musisz szukać pasujących modelów mebli do mieszkania - możesz samodzielnie wykonać półki czy potrzebne szafki.
więcej
artykuł partnera
W niektórych przypadkach stary murowany komin znajdujący się w budynku może być efektywnie wykorzystany. Wystarczy dobrać do niego odpowiedni wkład. Jednak to rozwiązanie nie zawsze okaże się skuteczne. Dowiedz się więcej na temat wkładów kominowych i przekonaj się, kiedy można je zastosować.
więcej
artykuł partnera
Decydując się na remont kuchni lub budowę nowego domu, jedno z ważniejszych pytań, na które musimy sobie odpowiedź to: kuchnia otwarta czy zamknięta? Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety i wady, dlatego warto wnikliwie przeanalizować swoje potrzeby i styl życia. Przyjrzymy się obu opcjom, aby pomóc Ci podjąć właściwą decyzję.
więcej
Obserwowane blogi
Funkcja "Obserwujesz blogi" działa wyłącznie dla zalogowanych użytkowników.