240 tys. użytkowników
681135 zdjęć, 903575 komentarzy
58 osób online

Rolety zewnętrzne elewacyjne czy podtynkowe – co wybrać?


Wybór odpowiedniego rodzaju rolet zewnętrznych to ważna kwestia, która wpływa na komfort i estetykę. Dylemat może dotyczyć rolet zewnętrznych elewacyjnych i podtynkowych. Na pewno zastanawiasz się, które z nich wybrać, jeśli właśnie budujesz lub modernizujesz swój dom. Przyjrzymy się bliżej tym dwóm opcjom, co z pewnością ułatwi dokonanie właściwego wyboru. Rolety zewnętrzne elewacyjne – estetyka i funkcjonalność

Czym wyróżniają się rolety zewnętrzne elewacyjne? Rolety tego typu – nazywane również nadstawkowymi – to zewnętrzne osłony okienne montowane na elewacji budynku. Skrzynkę umieszcza się na ścianie nad oknem. 

Rolety mogą być sterowane za pomocą korby lub taśmy, ale także elektrycznie (za pomocą silnika elektrycznego). Istnieje też możliwość zintegrowania rolet z systemem inteligentnego domu.

Montaż nie należy do skomplikowanych. Warto rozważyć zamontowanie rolet natynkowych, kiedy chcesz odświeżyć elewację czy też po prostu decydujesz się na rolety zewnętrzne w już istniejącym budynku.

Trzeba tylko pamiętać, że tego typu rolety są widoczne na elewacji. Jeśli zależy ci na subtelnym efekcie, to dopasuj kolor rolet do elewacji. Na rynku dostępne są różne kolory i wzory rolet elewacyjnych, więc bez problemu dobierzesz idealny model. 

Rolety zewnętrzne podtynkowe – nowoczesny minimalizm 

Rolety zewnętrzne podtynkowe najlepiej montować na etapie budowy domu, ponieważ umieszcza się je w warstwie elewacji budynku. Takie rozwiązanie sprawia, że rolety są bardzo dyskretne i wyglądają estetycznie. Takie rolety składają się z pancerza rolety, skrzynki ukrytej w elewacji, prowadnic oraz mechanizmu sterowania.

Montaż rolet podtynkowych wymagają ingerencji w elewację budynku, a w razie usterki dostęp do skrzynki jest ograniczony. Niemniej dużą zaletą tych rolet jest estetyka oraz lepsza izolacja termiczna. Rolety podtynkowe zdają egzamin w przypadku nowoczesnych, minimalistycznych budynków, ale tak naprawdę sprawdzają się wszędzie. 

Najważniejsze zalety rolet zewnętrznych

Oba rodzaje rolet – zarówno elewacyjne, jak i podtynkowe – mają swoje zalety. Wybór zależy od kilku czynników. Między innymi od tego, czy decydujesz się na montaż rolet na etapie budowy, gruntownej modernizacji budynku czy też po prostu chcesz zamontować rolety zewnętrzne na już istniejącym budynku (bez ingerencji w konstrukcję). Z pewnością warto się zdecydować na rolety zewnętrzne przynajmniej z kilku powodów:

Najważniejsze zalety rolet zewnętrznych:

  • Izolacja termiczna – zamontowanie rolet zewnętrznych zapobiega nagrzewaniu się pomieszczeń latem, natomiast zimą ogranicza utratę ciepła. Pozwala to zaoszczędzić na kosztach klimatyzacji oraz obniżyć koszty ogrzewania.
  • Ochrona przed słońcem – głównym zadaniem rolet jest zaciemnianie pomieszczeń. Rolety zewnętrzne zapewniają idealne zacienienie wtedy, kiedy tego potrzebujesz.
  • Izolacja akustyczna – rolety zewnętrzne redukują hałasy z zewnątrz.
  • Bezpieczeństwo – dodatkowa bariera zabezpiecza fizycznie, ale także odstrasza potencjalnych włamywaczy. Sforsowanie dobrej jakości rolety zewnętrznej bez wzbudzania podejrzeń jest praktycznie niemożliwe.
  • Estetyka – jak już wspominaliśmy, rolety są dostępne w szerokiej gamie kolorów i wzorów. Bez problemu dopasujesz je do stylu oraz kolorystyki elewacji. Dzięki temu nawet rolety elewacyjne (ze skrzynką na zewnątrz) będą się prezentować bardzo estetycznie. 

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na rolety zewnętrzne elewacyjne czy natynkowe – możesz liczyć na szereg zalet związanych z montażem takiej osłony okiennej. Ostateczny wybór zależy od okoliczności (czy jest to etap budowy, czy tylko remont), indywidualnych upodobań i potrzeb, a także od budżetu.


Artykuł Sponsorowany.
artykuł partnera
Płyta meblowa to jeden z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych w produkcji mebli oraz różnych elementów wykończenia wnętrz. Dzięki niej nie musisz szukać pasujących modelów mebli do mieszkania - możesz samodzielnie wykonać półki czy potrzebne szafki.
więcej
artykuł partnera
W niektórych przypadkach stary murowany komin znajdujący się w budynku może być efektywnie wykorzystany. Wystarczy dobrać do niego odpowiedni wkład. Jednak to rozwiązanie nie zawsze okaże się skuteczne. Dowiedz się więcej na temat wkładów kominowych i przekonaj się, kiedy można je zastosować.
więcej
artykuł partnera
Decydując się na remont kuchni lub budowę nowego domu, jedno z ważniejszych pytań, na które musimy sobie odpowiedź to: kuchnia otwarta czy zamknięta? Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety i wady, dlatego warto wnikliwie przeanalizować swoje potrzeby i styl życia. Przyjrzymy się obu opcjom, aby pomóc Ci podjąć właściwą decyzję.
więcej
Obserwowane blogi
Funkcja "Obserwujesz blogi" działa wyłącznie dla zalogowanych użytkowników.