240 tys. użytkowników
681671 zdjęć, 903220 komentarzy
14 osób online

Rolety zewnętrzne elewacyjne czy podtynkowe – co wybrać?


Wybór odpowiedniego rodzaju rolet zewnętrznych to ważna kwestia, która wpływa na komfort i estetykę. Dylemat może dotyczyć rolet zewnętrznych elewacyjnych i podtynkowych. Na pewno zastanawiasz się, które z nich wybrać, jeśli właśnie budujesz lub modernizujesz swój dom. Przyjrzymy się bliżej tym dwóm opcjom, co z pewnością ułatwi dokonanie właściwego wyboru. 



Rolety zewnętrzne elewacyjne – estetyka i funkcjonalność

Czym wyróżniają się rolety zewnętrzne elewacyjne? Rolety tego typu – nazywane również nadstawkowymi – to zewnętrzne osłony okienne montowane na elewacji budynku. Skrzynkę umieszcza się na ścianie nad oknem. 

Rolety mogą być sterowane za pomocą korby lub taśmy, ale także elektrycznie (za pomocą silnika elektrycznego). Istnieje też możliwość zintegrowania rolet z systemem inteligentnego domu.

Montaż nie należy do skomplikowanych. Warto rozważyć zamontowanie rolet natynkowych, kiedy chcesz odświeżyć elewację czy też po prostu decydujesz się na rolety zewnętrzne w już istniejącym budynku.

Trzeba tylko pamiętać, że tego typu rolety są widoczne na elewacji. Jeśli zależy ci na subtelnym efekcie, to dopasuj kolor rolet do elewacji. Na rynku dostępne są różne kolory i wzory rolet elewacyjnych, więc bez problemu dobierzesz idealny model. 

Rolety zewnętrzne podtynkowe – nowoczesny minimalizm 

Rolety zewnętrzne podtynkowe najlepiej montować na etapie budowy domu, ponieważ umieszcza się je w warstwie elewacji budynku. Takie rozwiązanie sprawia, że rolety są bardzo dyskretne i wyglądają estetycznie. Takie rolety składają się z pancerza rolety, skrzynki ukrytej w elewacji, prowadnic oraz mechanizmu sterowania.

Montaż rolet podtynkowych wymagają ingerencji w elewację budynku, a w razie usterki dostęp do skrzynki jest ograniczony. Niemniej dużą zaletą tych rolet jest estetyka oraz lepsza izolacja termiczna. Rolety podtynkowe zdają egzamin w przypadku nowoczesnych, minimalistycznych budynków, ale tak naprawdę sprawdzają się wszędzie. 

Najważniejsze zalety rolet zewnętrznych

Oba rodzaje rolet – zarówno elewacyjne, jak i podtynkowe – mają swoje zalety. Wybór zależy od kilku czynników. Między innymi od tego, czy decydujesz się na montaż rolet na etapie budowy, gruntownej modernizacji budynku czy też po prostu chcesz zamontować rolety zewnętrzne na już istniejącym budynku (bez ingerencji w konstrukcję). Z pewnością warto się zdecydować na rolety zewnętrzne przynajmniej z kilku powodów:

Najważniejsze zalety rolet zewnętrznych:

  • Izolacja termiczna – zamontowanie rolet zewnętrznych zapobiega nagrzewaniu się pomieszczeń latem, natomiast zimą ogranicza utratę ciepła. Pozwala to zaoszczędzić na kosztach klimatyzacji oraz obniżyć koszty ogrzewania.
  • Ochrona przed słońcem – głównym zadaniem rolet jest zaciemnianie pomieszczeń. Rolety zewnętrzne zapewniają idealne zacienienie wtedy, kiedy tego potrzebujesz.
  • Izolacja akustyczna – rolety zewnętrzne redukują hałasy z zewnątrz.
  • Bezpieczeństwo – dodatkowa bariera zabezpiecza fizycznie, ale także odstrasza potencjalnych włamywaczy. Sforsowanie dobrej jakości rolety zewnętrznej bez wzbudzania podejrzeń jest praktycznie niemożliwe.
  • Estetyka – jak już wspominaliśmy, rolety są dostępne w szerokiej gamie kolorów i wzorów. Bez problemu dopasujesz je do stylu oraz kolorystyki elewacji. Dzięki temu nawet rolety elewacyjne (ze skrzynką na zewnątrz) będą się prezentować bardzo estetycznie. 

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na rolety zewnętrzne elewacyjne czy natynkowe – możesz liczyć na szereg zalet związanych z montażem takiej osłony okiennej. Ostateczny wybór zależy od okoliczności (czy jest to etap budowy, czy tylko remont), indywidualnych upodobań i potrzeb, a także od budżetu.


Artykuł Sponsorowany.
Artykuł sponsorowany
Gzymsy elewacyjne to nie tylko ozdobny detal, ale prawdziwy architekt charakteru budynku. Te poziome elementy, montowane na fasadach, pełnią podwójną rolę: estetyczną i praktyczną. Swoją historią sięgają czasów starożytnej Grecji i Rzymu, a dziś są nieodłącznym elementem zarówno klasycznych, jak i nowoczesnych projektów architektonicznych.
więcej
Artykuł sponsorowany
Listwy oświetleniowe LED stają się nie tylko elementem dekoracyjnym, ale prawdziwym game-changerem w kreowaniu atmosfery i funkcjonalności przestrzeni. Te innowacyjne rozwiązania oferują niezrównane możliwości aranżacyjne, łącząc w sobie estetykę, energooszczędność i wszechstronność zastosowania.
więcej
artykuł partnera
Drzwi zewnętrzne to element domu czy mieszkania, który wybieramy raz na wiele lat. Dlatego tak ważne jest, by zakup był przemyślany i naprawdę udany. Czym kierować się przy wyborze drzwi zewnętrznych i na jakie aspekty należy zwrócić uwagę? Podpowiadamy!
więcej
artykuł partnera
Zabudowa kominka elektrycznego to doskonały sposób na stworzenie nowoczesnego i eleganckiego wnętrza. Model wbudowany w ścianę nadaje przestrzeni luksusowego charakteru, a dodatkowo może pełnić funkcję grzewczą. Wbrew pozorom, zabudowa kominka elektrycznego nie jest skomplikowana i nie wymaga podłączania do systemu kominowego. Wiele jednak zależy od tego, jakie materiały zostan (...)
więcej
Artykuł sponsorowany
Listwy sufitowe to wszechstronny element dekoracyjny, który potrafi całkowicie odmienić charakter pomieszczenia. Te pozornie drobne detale mają moc transformacji wnętrza, łącząc w sobie funkcjonalność z estetyką na najwyższym poziomie. Niezależnie od tego, czy marzysz o subtelnym, klasycznym wykończeniu, czy poszukujesz efektownego akcentu, listwy sufitowe sprostają Twoim najśm (...)
więcej
Obserwowane blogi
Funkcja "Obserwujesz blogi" działa wyłącznie dla zalogowanych użytkowników.