240 tys. użytkowników
671291 zdjęć, 902409 komentarzy
271 osób online
PORTAL DEDYKOWANY BLOGOM BUDOWLANYM podziel się swoimi doświadczeniami z budowy własnego domu

Czy oświetlenie LED rzeczywiście się opłaca?

Kilka lat temu doradzano zastąpienie żarowych żarówek kompaktowymi świetlówkami. Teraz eksperci od zielonej energii zalecają kolejną kosztowną wymianę, tym razem na żarówki LED. Inwestycja nie należy do najtańszych, dlatego wiele osób zastanawia się, czy to rzeczywiście pozwoli zaoszczędzić pieniądze. Odpowiedź na to pytanie brzmi: zdecydowanie tak.


Co jest nie tak z Twoimi starymi żarówkami?

Od czasów Thomasa Edisona, żarówki zamiast światła wytwarzały głównie ciepło. W ciągu ostatnich dwóch dziesięcioleci halogeny i świetlówki kompaktowe poprawiły efektywność energetyczną oświetlenia. Jednak prawdziwym przełomem okazała się dopiero technologia LED. Ledowe żarówki działają do 10 razy dłużej niż ich poprzedniczki, zapewniając przy tym taką samą ilość światła. Oddają również bardzo mało ciepła i rzadko zdarza im się pękać.

Czy warto zainwestować w żarówki LED?

Nie ma co ukrywać, żarówki i świetlówki LED kosztują więcej niż inne rodzaje oświetlenia. Warto jednak zauważyć, że odkąd weszły na rynek ich ceny spadły o około 80%. Wymiana lamp nie jest już więc aż tak ogromnym wydatkiem, jakim było to jeszcze 10 lat temu. 8-watową żarówkę LED można dzisiaj kupić już za niecałe 10 złotych.

Na początku może Ci się wydawać, że zastąpienie starych żarówek LED-ami zbyt mocno nadszarpnie Twój domowy budżet. Spróbuj jednak pomyśleć o tym, jak o długoterminowej inwestycji. Początkowy koszt rzeczywiście będzie nieco wyższy, ale z biegiem lat przekonasz się, że było warto. Jedna żarówka LED może działać nawet do 50 000 godzin. Porównując, żywotność jej żarowego odpowiednika to 1200 godzin, a świetlówek kompaktowych - 15 000. Oznacza to, że potrzeba aż ponad czterdziestu 60-watówek starego typu lub trzech lamp fluorescencyjnych w miejsce jednej żarówki LED.

Jak zmienią się Twoje rachunki za prąd?

Oświetlenie domu to nie tylko koszt samych żarówek. Aby je zasilić potrzebujesz energii, za którą również trzeba zapłacić. Przyjmijmy, że cena jednej kilowatogodziny wynosi 60 groszy. Jeśli światło byłoby zapalone przez 5 godzin dziennie w ciągu jednego miesiąca, koszt zużytego prądu wyniósłby:

w przypadku 60-watowej żarówki żarowej - 5,40 zł,

w przypadku 11-watowej świetlówki kompaktowej - 99 gr,

w przypadku 8,5-watowej żarówki LED - 77 gr.

Używanie 60-watówki zdecydowanie jest najdroższym rozwiązaniem, natomiast różnica między dwoma ostatnimi typami oświetlenia wydaje się dosyć niewielka. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę okres 3 lat, wzrośnie ona do około 8 zł, a po 10 latach będzie wynosić powyżej 25 zł. Pamiętaj, że powyższe wyliczenia dotyczą wyłącznie pojedynczej żarówki. 

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Decydując się na LED-y musisz pamiętać, że wygląd standardowych modeli różni się od tradycyjnych żarówek Edisona. Najbardziej rzuca się w oczy obudowa znajdująca się powyżej gwintu, której zadaniem jest odprowadzanie ciepła. Jeżeli zależy Ci więc na estetycznym wyglądzie Twojego żyrandola, rozejrzyj się za bardziej dekoracyjnymi wariantami żarówek ledowych. A może właśnie szukasz ciekawego sposobu na odświeżenie swoich wnętrz? W takim razie lampy LED od swiatlolux.pl mogą Cię zainteresować.

W trakcie zakupów zwróć również uwagę na barwę emitowanego światła. Zazwyczaj do wyboru są dwie możliwości: naturalna lub ciepła biel. Do nowoczesnych aranżacji bardziej pasować może pierwszy, nieco chłodniejszy wariant, który tworzy warunki zbliżone do naturalnego światła słonecznego. Natomiast, gdy zależy Ci na przytulnej atmosferze lub Twoje mieszkanie utrzymane jest w klimacie retro, sięgnij raczej po drugą opcję. Jeśli chcesz być bardziej dokładny/a zerknij na wartość temperatury światła. Im mniej Kelvinów, tym cieplejsza barwa oświetli Twój pokój. 

Żarówki LED z pewnością nie są ostatnim przełomem w dziedzinie oświetlenia domu. Już teraz powstaje wiele nowych pomysłów z wykorzystaniem na przykład diod laserowych. Jednak zamiast czekać na kolejną rewolucję, już teraz możesz cieszyć się korzyściami płynącymi z technologii LED, w szczególności tymi finansowymi.