240 tys. użytkowników
671287 zdjęć, 902409 komentarzy
271 osób online
PORTAL DEDYKOWANY BLOGOM BUDOWLANYM podziel się swoimi doświadczeniami z budowy własnego domu

Szkolenie SEP, czyli pierwszy krok do przebranżowienia

W 2018 roku badanie Monitor Rynku Pracy wykazało, że aż połowa Polaków planuje się przebranżowić. Możemy w ciemno zakładać, że obecnie takich deklaracji byłoby znacznie więcej. Ma to oczywiście związek z trwającym kryzysem gospodarczym, ale też z postępującymi zmianami w gospodarce. Coraz więcej tradycyjnych zawodów będzie marginalizowanych z uwagi na powszechną mechanizację i automatyzację. Dla przedstawicieli wielu branż jest to właściwie ostatni dzwonek na to, aby się przebranżowić i uniknąć problemów ze znalezieniem pracy w przyszłości. Jest wiele sposobów na przebranżowienie, jednak tym, na który warto zwrócić szczególną uwagę, jest ukończenie szkolenia SEP. Na czym to właściwie polega? Kto może zapisać się na kurs SEP i co to dokładnie daje? Tego wszystkiego dowiesz się z naszego poradnika.

Czym jest szkolenie SEP?

Szkolenie SEP to jeden z najpopularniejszych kursów zawodowych, którego celem jest przygotowanie kandydatów do zdania egzaminu SEP przed Komisją Kwalifikacyjną powołaną przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Wszystko brzmi bardzo poważnie i skomplikowanie, ale warto od razu zaznaczyć, że kurs SEP nie jest wcale zarezerwowany dla osób posiadających wykształcenie kierunkowe czy mających duże doświadczenie w szeroko pojętej branży energetycznej. Za chwilę jeszcze do tego wrócimy.

Istnieje kilka rodzajów kursów SEP, które przygotowują do egzaminu z wybranej grupy kwalifikacji zawodowych. Mamy więc:

Kurs SEP na uprawnienia energetyczne – potocznie określany, jako kurs elektryka. Po jego ukończeniu można podejść do egzaminu w grupie kwalifikacji G1. Zdobycie uprawnień energetycznych pozwala legalnie wykonywać prace związane z eksploatacją, dozorem urządzeń elektrycznych, instalacji i sieci elektroenergetycznych wytwarzających, przetwarzających, przesyłających i zużywających energię elektryczną.

Kurs SEP na uprawnienia cieplne – osoby posiadające uprawnienia w grupie kwalifikacji G2 mogą legalnie wykonywać prace związane z eksploatacją, dozorem urządzeń, instalacji i sieci cieplnych wytwarzających, przetwarzających, przesyłających i zużywających ciepło, jak również innych urządzeń energetycznych. To szkolenie SEP cieszy się rosnącą popularnością z uwagi na wyraźne sygnały o dużym zapotrzebowaniu na fachowców w tej dziedzinie, jakie docierają z rynku pracy.

Kurs SEP na uprawnienia gazowe – przygotowuje do egzaminu w grupie kwalifikacji G3. Osoby posiadające uprawnienia gazowe SEP mogą legalnie wykonywać prace związane z eksploatacją i dozorem urządzeń, instalacji i sieci gazowych wytwarzających, przetwarzających, przesyłających i zużywających paliwa gazowe.

Warto również wiedzieć, że nie istnieją żadne ograniczenia dla liczby posiadanych uprawnień SEP. Czyli: masz możliwość zdobycia kompletu uprawnień, nawet w ciągu jednego dnia. Taką opcję swoim kursantom udostępnia Krajowe Centrum Kształcenia, będące jednym z najbardziej renomowanych organizatorów szkoleń SEP w Polsce.

Kto może się zapisać na szkolenie SEP?

To być może Cię zaskoczy, ale jak już wspomnieliśmy wcześniej, szkolenia SEP są ofertą skierowaną właściwie do każdego, kto tylko ma w sobie dość determinacji, aby się przebranżowić i tym samym całkowicie zmienić swoje zawodowe życie. Kryteria są bardzo łatwo do spełnienia. Uczestnikiem szkolenia SEP może być osoba, która jest:

Pełnoletnia – trzeba mieć ukończone 18 lat na dzień rozpoczęcia się kursu, można być jednak młodszym w momencie zapisywania się na szkolenie.

Po szkole podstawowej – jak widzisz nie trzeba mieć ani wykształcenia technicznego, ani nawet matury, aby wziąć udział w kursie SEP na uprawnienia energetyczne, cieplne lub uprawnienia gazowe.

Są to warunki, które z pewnością spełniasz, co stanowi dodatkowy argument przemawiający za tym, aby zapisać się na szkolenie SEP z wybranej grupy kwalifikacji.

Kiedy zdobędziesz uprawnienia SEP?

Samo ukończenie kursu nie jest oczywiście równoznaczne ze zdobyciem uprawnień SEP. Szkolenie jedynie (lub aż) przygotowuje do egzaminu przed Komisją Kwalifikacyjną. Z doświadczenia wiemy jednak, że jeśli postawisz na bardzo dobry kurs i będziesz w nim uczestniczyć w pełnym skupieniu, to Twoje szanse na sukces znacząco wzrosną. Egzamin jest właściwie formalnością dla osób posiadających wymagane kompetencje merytoryczne.

Po zdaniu egzaminu SEP otrzymasz certyfikat poświadczający, że posiadasz uprawnienia energetyczne, cieplne lub uprawnienia gazowe. Takie zaświadczenie może zostać przetłumaczone na język obcy i będzie wówczas honorowane we wszystkich krajach Unii Europejskiej, w Szwajcarii oraz w państwach należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Jest to zatem ciekawa opcja dla osób planujących nie tylko przebranżowienie, ale także emigrację zarobkową.

Dodajmy również, że szkolenia SEP Krajowego Centrum Kształcenia są organizowane regularnie i w praktycznie całej Polsce – obecnie jest to już kilkanaście miast, w tym Białystok, Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Lublin, Kraków, Rzeszów, Szczecin, Warszawa czy Wrocław. Więcej o miejscach szkoleń na: https://sep-szkolenia.pl/oddzialy