240 tys. użytkowników
681281 zdjęć, 903641 komentarzy
324 osoby online

Na co zwrócić uwagę decydując się na ocieplenie ścian w systemie ETICS?


Ocieplanie ścian to jeden z najważniejszych kroków w procesie budowania energooszczędnych domów. Wykorzystanie metody lekkiej mokrej, znanej również jako ETICS wymaga precyzji oraz fachowej wiedzy. To właśnie te elementy mają fundamentalne znaczenie w osiągnięciu celu, jakim niewątpliwie jest uzyskanie estetycznych, trwałych i efektywnych energetycznie ścian. Dzięki odpowiedniej izolacji obiektu można nie tylko obniżyć rachunki za ogrzewanie, ale także znacząco zmniejszyć emisję CO2. Czytając ten artykuł, dowiesz się, jak należy prawidłowo przeprowadzić ocieplenie ścian w systemie ETICS.


Izolacja ścian metodą ETICS


Wydajność energetyczna to kluczowy aspekt nowoczesnego budownictwa. Dzięki ociepleniu ścian metodą ETICS wnętrza budynków utrzymują stabilną temperaturę. Efektywna izolacja ścian zwiększa komfort termiczny mieszkańców, zapewniając przyjemne warunki do życia niezależnie od pory roku. W związku z tym inwestycja w ocieplenie ścian metodą ETICS jest zarówno opłacalna ekonomicznie, jak i korzystna dla środowiska.


Płyty fasadowe czy lamelowe – co wybrać?

Odpowiednie przygotowanie powierzchni przed rozpoczęciem ocieplania fasady jest niezbędne, aby zapewnić trwałość i skuteczność izolacji. Po pierwsze – ściany muszą być całkowicie suche. Szacuje się, że aby tak się stało, musi minąć minimum miesiąc od momentu wymurowania obiektu. Następnym krokiem jest zadbanie o to, aby powierzchnia była nieskazitelnie czysta i gładka, bez żadnych zabrudzeń, luźnych elementów oraz skaz. Ten warunek musi zostać spełniony, aby płyty izolacyjne mogły idealnie przylegać do ściany, zapewniając w ten sposób maksymalną efektywność energetyczną nieruchomości. Dokładne oczyszczenie i przygotowanie fasady umożliwi systemowi ocieplenia zapewnienie budynkowi trwałości oraz ochronę na wiele lat.

Warto dużą wagę przywiązać do wyboru odpowiednich materiałów izolacyjnych. Wełna kamienna, ze względu na swoje właściwości, to jeden z najbardziej rekomendowanych materiałów do systemów ociepleń ETICS. Świetnym wyborem będą płyty fasadowe Paroc Linio 10 – jej włókna są cienkie i elastyczne, co pozwala na tworzenie gęstej oraz zwartej struktury zapewniającej niski współczynnik przewodzenia ciepła. Z kolei płyty lamelowe PAROC Linio 80, charakteryzujące się regularnym układem włókien, będą doskonale przylegać nawet do lekko zakrzywionych powierzchni. Takie zastosowanie produktu sprawia, że izolacja ta okaże się szczególnie przydatna w przypadku niestandardowych konstrukcji wymagających niekiedy nieszablonowych rozwiązań.


Płyty fasadowe PAROC Linio 10


Jak wykonać montaż ocieplenia ścian?

Montaż izolacji w systemie ETICS jest niezwykle ważny w procesie prowadzącym do osiągnięcia wysokiej efektywności energetycznej i wytrzymałości ocieplenia. Pracę zaczyna się od dokładnego oczyszczenia płyt izolacyjnych z pyłu i wszelkich zalegających na nich cząstek – zapewni to optymalną przyczepność. Następnie, należy zaaplikować zaprawę klejową w dwóch krokach: najpierw równomiernie za pomocą gładkiej strony pacy, a potem – już po jej wyschnięciu, drugą warstwę trzeba nałożyć zębatą stroną pacy. Montaż izolacji rozpoczyna się od dolnej części fasady, a płyty układa się na przemian. Każdą nową płytę powinno kłaść się w odległości kilku centymetrów od tej już przyklejonej i umiejętnie dociskać usuwając nadmierną ilość kleju. Profesjonalne i rzetelne podejście do realizacji montażu sprawi, że izolacja będzie dobrze przylegać do ściany oraz zagwarantuje długotrwałą ochronę termiczną budynku.


Tynkowanie fasady


Pamiętaj o skutecznej ochronie

Po upływie 24 godzin od ułożenia izolacji, można przystąpić do jej zabezpieczenia przed uszkodzeniami. Należy zacząć od likwidacji wszelkich nierówności za pomocą pacy z materiałem ściernym. Potem, powierzchnię izolacji powinno się dokładnie oczyścić, usuwając wszystkie zabrudzenia. Kolejny etap stanowi montaż listew narożnikowych z matą zbrojeniową, które wzmocnią naroża budynku, oraz dodatkowej warstwy siatki zbrojącej montowanej pod kątem 45 stopni w kątach ościeży. Położenie kolejnych warstw zaprawy zbrojącej pozwoli stworzyć solidną ochronę przed defektami mechanicznymi i wpływem takich czynników jak wiatr, deszcz czy śnieg. Ostatecznym krokiem jest nałożenie tynku na płyty – fasadowe lub lamelowe. Proces tynkowania trzeba rozpocząć od góry budynku, dzięki czemu zapobiegniemy zabrudzeniu już opracowanych fragmentów. Prawidłowe zabezpieczenie i wykończenie izolacji pozwoli także zadbać o estetyczny wygląd elewacji oraz zapewni długoletnią wydajność ocieplenia ścian.


Ocieplenie ścian


Krok po kroku do celu 

Dokładność – ocieplenie ścian w systemie ETICS wymaga jej na każdym etapie prac. Tylko odpowiednie podejście do realizacji poparte fachową wiedzą zapewni maksymalną efektywność energetyczną i trwałość izolacji. Staranna realizacja prac przełoży się na większy komfort użytkowników danej nieruchomości oraz mniejszą emisję CO2. Wełna kamienna to funkcjonalny i wdzięczny materiał, który doskonale sprawdzi się w ociepleniu budynków – niezależnie od ich przeznaczenia. Inwestycja w izolację ścian metodą ETICS? To Ci się naprawdę opłaci i przyniesie szereg długoterminowych korzyści.


Artykuł Sponsorowany.

artykuł partnera
Branża budowlana to dynamicznie rozwijający się sektor, który wymaga nowoczesnego i niezawodnego sprzętu do realizacji różnorodnych zadań. W tym artykule przedstawiamy nasze rekomendacje dla bardzo dobrych jakościowo maszyn budowl (...)
więcej
artykuł partnera
Wkładki i zamki to najpopularniejszy system zabezpieczania drzwi przed otwarciem przez osoby niepowołane oraz przed kradzieżą. Dostępne są różne rodzaje wkładek, dzięki temu każdy właściciel czy zarządca budynku może dopasować zamkniecie do swoich potrzeb.
więcej
artykuł partnera
Przeszklenia dachowe stanowią funkcjonalne oświetlenie i dekorację wnętrz, ale wymagają zastosowania rolet w celu ograniczenia napływu promieni słonecznych w upalny dzień. Sprawdź, na jakie aspekty należy zwrócić uwagę, aby dokona (...)
więcej
artykuł partnera
Drewno jest ponadczasowym i uniwersalnym materiałem, który może być wykorzystany w aranżacji pomieszczeń o różnym przeznaczeniu, niezależnie od tego, w jakim stylu są urządzone. Z drewna wykonywane są nie tylko meble, czy podłogi, ale też drzwi i ramy okienne, a także niewielkie elementy dekoracyjne.
więcej
artykuł partnera
Wraz z nadejściem wiosny, nasze ogrody budzą się do życia, wymagając od nas szczególnej uwagi. Pierwszym krokiem jest dokładne sprzątanie, które znacząco wpływa na zdrowie i urodę naszych roślin w nadchodzącym sezonie.
więcej
Obserwowane blogi
Funkcja "Obserwujesz blogi" działa wyłącznie dla zalogowanych użytkowników.