240 tys. użytkowników
681668 zdjęć, 903220 komentarzy
62 osoby online

Kupić mieszkanie czy wynajmować? Co się bardziej opłaca?

Rynek mieszkaniowy w Polsce wciąż pełen jest ofert. Wiele osób zastanawia się poważnie na tym czy bardziej opłaca się kupno czy wynajem mieszkania. Warto wziąć pod uwagę wszystkie czynniki.



Mieszkania w czasie pandemii

Jak pokazuje przykład dużych miast, popyt na wynajmowane mieszkania spada. Wynika to z prostego faktu, iż wielu studentów uczy się online, czyli zdalnie, podobnie odbywa się praca w biurach. Jeśli więc ktoś może ze swojego rodzinnego domu wykonywać pracę dla korporacji, nie będzie odczuwał potrzeby wynajęcia lokum. Mimo to, wciąż mnóstwo jest ofert (warto spojrzeć tutaj: https://allegro.pl/kategoria/mieszkania-do-wynajecia-112745). Pojawia się wciąż także inna kategoria ogłoszenia - mieszkania na sprzedaż. Spodziewano się "pęknięcia bańki" i nagłej obniżki cen mieszkań, tak się jednak nie stało. Jak zapewniają deweloperzy, rynek jest stabilny i wciąż powstają nowe inwestycje.

Kiedy bardziej opłacają się mieszkania do wynajęcia

Wynajem mieszkania może być bardziej opłacalną opcją w wielu sytuacjach. Przede wszystkim, jeśli zmieniamy pracę a miejsce pobytu traktujemy krótkoterminowo, kupowanie mieszkania nie ma większego sensu. Podobnie jest w sytuacji studentów. Mieszkanie warto wynająć także wtedy, gdy wciąż jeszcze zbieramy wkład własny, aby wziąć kredyt. Jeśli już upatrzymy sobie okolicę, w której chcielibyśmy zamieszkać na stałe, dobrym pomysłem jest wynajęcie tam na jakiś czas lokum, aby sprawdzić jak nam się mieszka w danej dzielnicy. Pamiętajmy, że w znaczącej większości przypadków kupno mieszkania jest decyzją na długie lata, szczególnie gdy inwestujemy w duży metraż. Z drugiej strony warto pamiętać, że pieniądze wydane na wynajem to tak naprawdę majątek "wyrzucony" - co miesiąc ponosimy opłaty, ale stan naszego posiadania nie poprawia się. Jeśli podliczyć koszty długoterminowego najmu, na przykład trwającego dziesięć lat, mogłoby się okazać, że w tym czasie spłacilibyśmy już kredyt na mieszkanie. 

Kiedy bardziej opłacają się mieszkania na sprzedaż

Kupno mieszkania stanowi niezwykle poważną decyzję. Często wiąże się z kredytem hipotecznym, który potrafi obciążyć nasz budżet domowy na wiele lat. Dlatego warto rozważyć wszystkie za i przeciw.

Przede wszystkim, mieszkanie, które kupujemy to nasza własność, coś co mogą odziedziczyć po nas dzieci, inwestycja, swego rodzaju zabezpieczenie. Jeśli zdarzy się w życiu tak, że w którymś momencie wyprowadzimy się bez zamiaru powrotu, nieruchomość zawsze można sprzedać i odzyskać gotówkę. To jest bezsprzecznie zaleta posiadania mieszkania na własność - popyt na apartamenty z drugiej ręki w dalszym ciągu utrzymuje się na wysokim poziomie. Warto mieć także na uwadze, iż jak już wspomniano, wynajem może pochłonąć koszty równe ratom kredytu hipotecznego - wtedy lepiej jest zainwestować, kupić lokal i powolutku go spłacać. Mieszkanie można też potraktować jako innego rodzaju inwestycję, kupić je, a potem wynajmować - wiele osób uczyniło z tego swój główny dochód. 

Warto zastanowić się nad tym czy wolimy zainwestować w rynek pierwotny czy wtórny. Zazwyczaj mieszkania z rynku pierwotnego znajdują się w dalej położonych dzielnicach miast, jeśli zależy nam na mieszkaniu w centrum jedynym rozwiązaniem będzie rynek wtórny. Ma to swoje zalety, jeśli na przykład podobają nam się stare, niejednokrotnie przedwojenne kamienice. Mieszkania z rynku wtórnego łatwiej jest z kolei wykończyć "po swojemu" - nie mają już one instalacji gazowych, charakteryzują się znacznie wyższym standardem.  Dobrze jest mieć na uwadze, że w przypadku rynku wtórnego często będzie nas czekać generalny remont, co może sprawić, że niższa cena mieszkania (w porównaniu z apartamentem z rynku pierwotnego) tak naprawdę podbita zostanie kosztami prac remontowych i okaże się, że rynek pierwotny, paradoksalnie był opcją tańszą.

Wybierając mieszkanie zawsze warto mieć na uwadze różne czynniki, może popytać nawet osoby mieszkające w okolicy o ich opinię. Często o detalach powiedzą nam mieszkańcy, a nie deweloper czy osoba wynajmująca lokal.


Artykuł sponsorowany
Gzymsy elewacyjne to nie tylko ozdobny detal, ale prawdziwy architekt charakteru budynku. Te poziome elementy, montowane na fasadach, pełnią podwójną rolę: estetyczną i praktyczną. Swoją historią sięgają czasów starożytnej Grecji i Rzymu, a dziś są nieodłącznym elementem zarówno klasycznych, jak i nowoczesnych projektów architektonicznych.
więcej
Artykuł sponsorowany
Listwy oświetleniowe LED stają się nie tylko elementem dekoracyjnym, ale prawdziwym game-changerem w kreowaniu atmosfery i funkcjonalności przestrzeni. Te innowacyjne rozwiązania oferują niezrównane możliwości aranżacyjne, łącząc w sobie estetykę, energooszczędność i wszechstronność zastosowania.
więcej
artykuł partnera
Drzwi zewnętrzne to element domu czy mieszkania, który wybieramy raz na wiele lat. Dlatego tak ważne jest, by zakup był przemyślany i naprawdę udany. Czym kierować się przy wyborze drzwi zewnętrznych i na jakie aspekty należy zwrócić uwagę? Podpowiadamy!
więcej
artykuł partnera
Zabudowa kominka elektrycznego to doskonały sposób na stworzenie nowoczesnego i eleganckiego wnętrza. Model wbudowany w ścianę nadaje przestrzeni luksusowego charakteru, a dodatkowo może pełnić funkcję grzewczą. Wbrew pozorom, zabudowa kominka elektrycznego nie jest skomplikowana i nie wymaga podłączania do systemu kominowego. Wiele jednak zależy od tego, jakie materiały zostan (...)
więcej
Artykuł sponsorowany
Listwy sufitowe to wszechstronny element dekoracyjny, który potrafi całkowicie odmienić charakter pomieszczenia. Te pozornie drobne detale mają moc transformacji wnętrza, łącząc w sobie funkcjonalność z estetyką na najwyższym poziomie. Niezależnie od tego, czy marzysz o subtelnym, klasycznym wykończeniu, czy poszukujesz efektownego akcentu, listwy sufitowe sprostają Twoim najśm (...)
więcej
Obserwowane blogi
Funkcja "Obserwujesz blogi" działa wyłącznie dla zalogowanych użytkowników.