Jaki robot sprzątający wybrać?
Robot sprzątający to przykład nowoczesnej technologii, która w naszych domach gości coraz częściej. Te niewielkie urządzenie wyręcza nas z konieczności samodzielnego odkurzania pomieszczeń, dbając o ich czystość także pod naszą nieobecność. Zanim jednak ten inteligentny robot z nami zamieszka, warto rozważyć, jakich funkcji od niego oczekujemy. Tę decyzję podejmijmy na podstawie dominującego rodzaj podłóg w naszym domu, jego metrażu i tego, jakiego rodzaju zabrudzenia pojawiają się w nim najczęściej.
Robot sprzątający z funkcją odkurzania
Roboty odkurzające to alternatywa dla odkurzaczy pionowych. Skutecznie oczyszczają podłogi z kurzu, sierści, włosów i innych suchych cząstek. Odkurzacz automatyczny jest skuteczny na parkietach, wykładzinach, panelach i dywanach, ponieważ wyposażony jest w szczotki zamiatające i funkcję zasysania zanieczyszczeń. Dzięki nim automatyczny odkurzacz dokładnie usuwa brud z trudnodostępnych miejsc (włosia dywanu, szczelin, zakamarków).
Skuteczny robot sprzątający sprawdzi się więc w domach z dywanami i tych, w których mieszkają zwierzęta gubiące sierść. Roboty tego rodzaju mogą jednak wykazać się mniejszą skutecznością na płytkach i kafelkach. Nie usuną też plam, które przywarły do podłogi. Co prawda niektóre z robotów odkurzających wyposażone są w funkcję wycierania na mokro (robot jednocześnie odkurza i mopuje), jednak dotyczy to tylko zanieczyszczeń, które lekko przywarły do podłogi.
Robot sprzątający z systemem mopowania
Jeśli zależy nam na myciu podłóg, warto wybrać robota wyposażonego w mop. Podczas mopowania robot porusza się do przodu i do tyłu po wcześniej, równomiernie rozprowadzonej na powierzchni wodzie. Wszystkie zanieczyszczenia przenosi następnie do zbiornika na wodę zużytą. Taki robot poradzi sobie w usuwaniu silnie przylegających do podłogi zabrudzeń jak plamy z kawy czy sosów. Ponadto robot sprzątający z funkcją mopowania usunie też lekkie zanieczyszczenia stałe (kurz, okruszki) z gładkich powierzchni. Automatyczny odkurzacz mopujący sprawdzi się najlepiej na twardych powierzchniach.
Minusem robotów mopujących może być ich problem z czyszczeniem nierównych powierzchni czy docieraniem do narożników i zakamarków. Należy także regularnie kontrolować poziom zabrudzenia mopa i wymieniać go w razie potrzeby.
Co oferuje dobry robot sprzątający?
Funkcje robota sprzątającego powinny być dopasowane do naszych potrzeb. W domach o dużej powierzchni lub wymagających częstego sprzątania, najlepszy będzie robot o długim czasie pracy baterii. Dobry robot pracuje nawet do 3 godzin. Przydatna będzie także stacja dokująca, do której robot automatycznie wróci po zakończeniu sprzątania lub gdy poziom naładowania baterii będzie zbyt niski. Niektóre roboty samoczynnie wracają do pracy po naładowaniu. Przydatny jest także system automatycznego opróżniania zbiornika na kurz.
Nie mniej ważna jest także moc odkurzacza. Im większa, tym urządzenie dokładniej poradzi sobie z usuwaniem zanieczyszczeń. Niektóre roboty mają funkcję automatycznego dobierania mocy ssania do rodzaju czyszczonej powierzchni. W przypadku odkurzaczy mopujących, ważna jest natomiast możliwość dozowania odpowiedniej ilości wody w zależności od typu podłogi oraz prędkość jej tłoczenia. Warto wybrać robota wyposażonego w zbiornik na wodę lub kurz o dużej pojemności. Dzięki temu robot skutecznie wyczyści większy dom pod naszą nieobecność.
Czujniki w odkurzaczach automatycznych
W automatycznych robotach sprzątających istotny jest system nawigacji. Dzięki niemu robot jest w stanie samodzielnie pracować. Dobry robot sprzątający posiada czujniki w postaci kamer a jeszcze lepszy - mapowanie laserowe, czyli system LIDAR. Każda z tych opcji pozwala robotowi omijać przeszkody, poprzez tworzenie mapy pomieszczenia. Dzięki temu robot tworzy najbardziej zoptymalizowaną trasę sprzątania.
O skuteczności automatycznego odkurzacza decyduje też różnorodność czujników. Są to czujniki:
- zbliżeniowe, chroniące robota przed uderzeniem w meble i ściany,
- uskoku, pozwalające wykryć schody i uniknąć upadku,
- wykrywające kable i płaskie przedmioty, chroniące robota przed zaplątaniem się,
- wykrywające dywany, pozwalając automatycznie zwiększyć moc ssania do ich czyszczenia i uniknąć ich mopowania.
Warto zwrócić uwagę także na to, jaki głośno działa robot sprzątający w czasie pracy. Dodatkowo warto kupić robota sprzątającego, wyposażonego w sterowanie głosowe (np. poprzez Alexę, asystenta Google) lub poprzez aplikację mobilną. Ta ostatnia pozwala także wybierać różne tryby czyszczenia i planować pracę urządzenia.
Artykuł Sponsorowany.