240 tys. użytkowników
681389 zdjęć, 903235 komentarzy
220 osób online

Jak działa agregat prądotwórczy?

Nowoczesne agregaty prądotwórcze potrafią szybko zyskać miano jednych z najważniejszych elementów wyposażenia – znajdujących się czy to w domu, czy w firmie. Zasilają kluczowe urządzenia lub nawet całe budynki w przypadku braku dostępu do aktywnej sieci elektrycznej. Co jednak istotne, przed dokonaniem zakupu warto dowiedzieć się, jak działa agregat prądotwórczy i czym należy się kierować podczas jego wyboru...


1. Jak działa agregat prądotwórczy?

2. Silnik spalinowy agregatów – rodzaje paliw.

3. Najważniejsze parametry agregatu prądotwórczego. 


Agregaty prądotwórcze używane są wszędzie tam, gdzie występuje stała potrzeba korzystania z energii elektrycznej przy jednoczesnym ograniczonym dostępie do sieci. Co więcej, urządzenia te znajdują się na wyposażeniu serwerowni, szpitali i innych kluczowych instytucji, pełniąc rolę zasilania rezerwowego. I choć efekt ich działania jest wszystkim doskonale znany i oczywisty, warto zastanowić się nad faktem, w jaki sposób agregaty generują prąd. Wiedza ta ułatwi zakup tego sprzętu, jak i umożliwi prawidłowe jego eksploatowanie.


Jak działa agregat prądotwórczy?

 

Zasada działania agregatów prądotwórczych jest stosunkowo prosta. Jest to urządzenie elektromechaniczne, które w wyniku spalania paliwa produkuje energię elektryczną. W jaki sposób się to odbywa?

Otóż silnik w procesie spalania produkuje energię mechaniczną – na identycznych zasadach jak alternator w samochodach (choć na mniejszą skalę), kosiarkach czy innych urządzeniach. Nie wprawia ona w ruch kół czy ostrza ścinającego trawę, lecz wirnik prądnicy. Powstała z niego energia przechodzi przez specjalny obwód elektryczny, po czym otrzymujemy gotowy do użytku prąd. Zasada funkcjonowania wygląda bardzo podobnie zarówno w agregatach jedno-, jak i trójfazowych.

 

Silnik spalinowy agregatów – rodzaje paliw

 

Do wytwarzania energii elektrycznej w agregatach mogą być wykorzystywane odmienne paliwa. Do najpopularniejszych bezsprzecznie należą silniki benzynowe, lecz spotkamy też agregaty zasilane olejem napędowym, ropą naftową lub gazem ziemnym. Co naturalne, działanie poszczególnych modeli może się nieco różnić między sobą. Pamiętajmy, żeby dany generator prądu zawsze był zasilany określonym przez producenta paliwem.

Ciekawą alternatywą dla klasycznych agregatów są stacje zasilania (tzw. banki energii) oraz przenośne ekologiczne panele fotowoltaiczne. Świetnie sprawdzą się w terenie, np. zasilając różnego typu urządzenia na kampingu, czy w przydomowym ogrodzie. Niestety mają też swoje ograniczenia – nie są w stanie bez przerwy dostarczać nam prądu (panele działają wyłącznie w dzień przy bezchmurnej pogodzie, z kolei stacje w końcu się rozładują).

 

Najważniejsze parametry agregatu prądotwórczego

 

Skoro wiemy już, jak działa agregat prądotwórczy oraz czym jest zasilany, przyjrzyjmy się również najistotniejszym parametrom, przekładającym się na funkcjonalność i możliwości sprzętu.

W pierwszej kolejności zwróćmy uwagę na czas pracy agregatu na pełnym zbiorniku. Informacja ta przekłada się na to, jak często będziemy musieli uzupełniać paliwo. Dlatego ważne jest też zużycie paliwa podczas jednej godziny pracy. Zasada jest tutaj prosta: im wyższa moc, tym większe spalanie. Nie zapominajmy, że duża moc potrzebna jest do uruchomienia kilku urządzeń elektrycznych jednocześnie. Z drugiej strony: agregat z wieloma funkcjami i możliwościami, potrafi ważyć nawet kilkadziesiąt kilogramów.

W wyborze agregatu prądotwórczego (jedno- lub trójfazowego) bez wątpienia pomoże szeroka oferta sklepu: https://www.mediaexpert.pl/dom-i-ogrod/agregaty.


Artykuł Sponsorowany.

artykuł partnera
Kuchnia to serce domu, w którym najczęściej przebywamy. Dlatego ważne jest, aby była ona nie tylko estetyczna, ale przede wszystkim funkcjonalna i wygodna w codziennym użytkowaniu. Kluczem do stworzenia takiej przestrzeni są odpow (...)
więcej
artykuł partnera
Energooszczędność domu jest bardzo ważnym parametrem, który warto mieć na uwadze jeszcze na etapie planowania inwestycji. Dobór odpowiednich technologii może się przyczynić do zmniejszonego zużycia energii, a właściwa strategia po (...)
więcej
artykuł partnera
W dobie nieustannie rosnących kosztów energii i coraz większej troski o środowisko, właściciele dużych domów szukają rozwiązań, które pozwolą im efektywnie ogrzewać swoje przestrzenie, a jednocześnie zmniejszyć wpływ na planetę.
więcej
artykuł partnera
Wybór koloru ścian do salonu to nie tylko kwestia estetyki, ale również sztuka balansowania między osobistymi upodobaniami, funkcjonalnością wnętrza i najnowszymi trendami. To decyzja, zmieniająca cały charakter przestrzeni, w której spędzamy najwięcej czasu z bliskimi.
więcej
Obserwowane blogi
Funkcja "Obserwujesz blogi" działa wyłącznie dla zalogowanych użytkowników.