240 tys. użytkowników
681402 zdjęć, 903236 komentarzy
242 osoby online

Ile kosztuje pompa ciepła?

Zakup pompy ciepła to spory wydatek. Mimo to jej posiadanie to opłacalna inwestycja. Urządzenie te umożliwi nam korzystanie z zasobów energii naturalnej, pozyskiwanej z powietrza, gruntu lub wody. Mimo zawrotnej ceny, posiada je coraz więcej budynków. Ile kosztuje pompa ciepła? W Polsce, gdzie średnia powierzchnia domu jednorodzinnego wynosi 130-170 m², koszt zakupu i jej montażu może wynosić około 30-45 tysięcy złotych. Kupując ją jednak w odpowiednim miejscu, sumę tę możemy obniżyć nawet do 25 tysięcy złotych. Od czego zatem uzależniona jest jego cena?



Pompy ciepła - jakie urządzenie wybrać?

Przed zakupem sprzętu warto zadać sobie pytanie z jakiego źródła odnawialnej energii chcemy korzystać. Każde z dostępnych na rynku urządzeń opiera się bowiem na innym rodzaju pompy, która odpowiedzialna jest za pobieranie energii. Największym powodzeniem cieszą się:

Gruntowe pompy ciepła - ich działanie polega na pobieraniu energii z ziemi. Krążąca w niej ciecz jest podgrzewana, a następnie dostarczana do pompy ciepła, która doprowadza ją do budynku. Ten rodzaj urządzenia uważa się za najbardziej wydajny. Z powodzeniem można je zainstalować w domu jednorodzinnym, jak i dużym obiekcie przemysłowym. Ponadto są wysoce odporne na działanie temperatury zewnętrznej, W związku z tym może pracować wydajnie nawet, gdy temperatura spada do -25°C. Złożony proces montażu urządzenia powoduje jednak, że jego cena wzrasta nawet o 14 tysięcy złotych. Do tego należy doliczyć jeszcze jego cenę oraz opłatę za montaż. Zatem całkowity koszt pompy ciepła może  wynosić około 30 tysięcy złotych.

Powietrzne pompy ciepła - ich działanie polega na pobieraniu energii z powietrza atmosferycznego, a ogromną zaletę stanowi cena. W przypadku tego typu urządzenia nie musimy korzystać z kolektora gruntowego, dzięki czemu na samym montażu możemy zaoszczędzić 14 tysięcy złotych. Zakup pompy wody to wydatek rzędu 15 tysięcy złotych, w przypadku gdy zależy nam jedynie na ogrzewaniu wnętrza budynku. Jeżeli zależy nam jednak na podgrzewaniu wody - cena ta może wzrosnąć nawet do 35 tysięcy złotych. Ich wybór poleca się osobom posiadającym niewielkie działki oraz tym, które nie chcą podejmować się wykonania prac ziemnych, np. ze względu na ogród. Niewątpliwą zaletą jest również czas montażu pompy, które można zainstalować w przeciągu dwóch dni.

Pompy wody - koszt eksploatacji

Wydatek ten uzależniony jest przede wszystkim od rodzaju urządzenia jakie posiadamy. Każde z nich posiada inną wartość efektywności w skali rocznej (współczynnik SPF). Pompa gruntowa o współczynniku SPF 4,5 pochłonie nas w ciągu roku około 1,5 tysiąca złotych (zakładając, ze dom ma powierzchnię 130 m²). Dla porównania pompa o SPF 4,0 wygeneruje koszt około 1,7 tysiąca złotych. Utrzymanie pompy ciepła czerpiące energię z powietrza atmosferycznego to nieco wyższy wydatek. Nie zmienia to jednak faktu, że na eksploatację tych urządzeń w ciągu roku wydamy mniej pieniędzy niż w przypadku stosowania tradycyjnych systemów grzewczych. Dzięki temu koszt ich instalacji zwraca się w bardzo krótkim czasie. W przypadku kiedy urządzenie posiada funkcję chłodzenia pasywnego, może być również używane do chłodzenia domu w okresie lata. Zaoszczędzisz więc na zakupie oraz kosztach eksploatacji klimatyzacji.

Pompy ciepła, dostępne w atrakcyjnych cenach znajdziesz na Ceneo.pl. Skorzystaj i porównaj oferty wielu sklepów jednocześnie - bez wychodzenia z domu! Poczytaj opinie innych użytkowników i wybierz odpowiednie dla siebie urządzenie.


artykuł partnera
W Paneltech od kilkudziestu lat zajmujemy się opracowaniem nowych rozwiązań w zakresie materiałów budowlanych ...
więcej
artykuł partnera
Czym są wsporniki tarasowe? Wsporniki tarasowe to montowane pod płytami tarasowymi i deskami kompozytowymi elementy konstrukcyjne umożliwiające prawidłową wentylację, odprowadzanie wody i wyrównanie powierzchni tarasu.
więcej
artykuł partnera
Druk ścienny to nowatorska technologia, która szybko zyskuje popularność wśród entuzjastów aranżacji wnętrz oraz projektantów. Dzięki niej możliwe jest nanoszenie różnorodnych grafik bezpośrednio na ściany, co daje nieograniczone możliwości personalizacji przestrzeni.
więcej
artykuł partnera
Wkręty samowiercące mają powszechne zastosowanie w różnych branżach ze względu na ich właściwości. Są wygodne w użyciu i umożliwiają sprawne przeprowadzenie wielu prac. Szczególnym rodzajem tych elementów złącznych są wkręty do metalu.
więcej
artykuł partnera
W ostatnich latach zainteresowanie piecami na paliwa stałe, w tym węgiel i drewno, nieco zmalało, jednak wiele osób nadal decyduje się na ten sposób ogrzewania domu. Zakup używanego pieca na węgiel i drewno może być atrakcyjną opcją, szczególnie dla tych, którzy chcą ob (...)
więcej
Obserwowane blogi
Funkcja "Obserwujesz blogi" działa wyłącznie dla zalogowanych użytkowników.