240 tys. użytkowników
681668 zdjęć, 903220 komentarzy
150 osób online

Wsporniki tarasowe – rodzaje, charakterystyka, ceny


Czym są wsporniki tarasowe? Wsporniki tarasowe to montowane pod płytami tarasowymi i deskami kompozytowymi elementy konstrukcyjne umożliwiające prawidłową wentylację, odprowadzanie wody i wyrównanie powierzchni tarasu.



Głównymi funkcjami wsporników tarasowych są:

  • optymalne rozłożenie ciężaru konstrukcji tarasu: wsporniki pozwalają na efektywne rozkładanie ciężaru, które zwiększa ogólny udźwig tarasu i wpływa na długość jego okresu eksploatacji;
  • podtrzymywanie powierzchni tarasu: zapewniają odpowiednie podparcie elementów tarasu takich jak deski i płyty ceramiczne;
  • regulacja wysokości tarasu: pozwalają na wyrównanie powierzchni tarasu nawet na nierównym podłożu. Niektóre wsporniki mają również opcję regulacji nachylenia, co ułatwia kontrolę spadku nawierzchni;
  • wentylacja: wpływają na odpowiednią cyrkulację powietrza, która zapobiega gromadzeniu się wilgoci;
  • odprowadzanie wody: przestrzeń stworzona pomiędzy podłożem a powierzchnią tarasu umożliwia odpowiednie odprowadzanie wody, dzięki czemu nie gromadzi się pod powierzchnią tarasu.

Budowa wsporników tarasowych

Wsporniki tarasowe składają się z kilku elementów umożliwiających prawidłowe funkcjonowanie konstrukcji, a także stabilne podpieranie płyt lub legarów tarasowych. Wyróżnia się pięć głównych komponentów tworzących wspornik tarasowy:

  • kapelusz: jest zamontowany do płyty tarasu;
  • śruba: umożliwia poziomowanie kapelusza i regulację wysokości;
  • nakrętka niska: uniemożliwia samoistne rozkręcanie się wspornika. Pełni rolę blokady;
  • nakrętka wysoka: umożliwia regulację wysokości i stabilizuje pozycję śruby;
  • podstawa: stanowi wzmocnienie całej konstrukcji wspornika tarasowego.

Rodzaje wsporników tarasowych

Wyróżnia się dwa główne rodzaje wsporników tarasowych. Jeden przeznaczony jest pod płyty tarasowe, natomiast drugi pod legary tarasowe.

Wsporniki pod płyty tarasowe

Te elementy są przeznaczone do podtrzymywania dużych płyt tarasowych, które podczas budowy tarasu nie wymagają wykorzystania legarów. Wsporniki mają szeroką powierzchnię i często antypoślizgowe uchwyty. Zazwyczaj są regulowane i pozwalają na precyzyjne ustawienie wysokości płyt. Sprawdzają się przy tych konstrukcjach tarasów, w których płyty są układane bezpośrednio na wspornikach.

Wsporniki pod legary tarasowe

Zaprojektowane do podtrzymywania legarów będących konstrukcją nośną dla desek tarasowych. Zazwyczaj mają specjalnie wyprofilowane rowki i uchwyty, w które wpasowuje się legary tarasowe. Podobnie jak w przypadku wsporników pod płyty tarasowe, są regulowane i pozwalają na precyzyjne dostosowanie wysokości i poziomu legarów.

Różnice między wspornikami pod legary a wspornikami pod płyty tarasowe

Podstawowymi różnicami między tymi dwoma typami wsporników tarasowych są:

  • pełniona funkcja: wsporniki pod legary służą do podtrzymywania legarów, które są bazą pod deski tarasowe, podczas gdy wsporniki pod płyty są bezpośrednio używane do podtrzymywania płyt tarasowych;
  • konstrukcja: wsporniki pod legary są przystosowane do podtrzymywania legarów o „belkowej” charakterystyce, natomiast wsporniki pod płyty tarasowe charakteryzują się szeroką, stabilną podstawą, która ma na celu podtrzymywanie większych płyt tarasowych;
  • zastosowanie: wsporniki pod legary są stosowane przy tarasach skonstruowanych z desek, natomiast pod płyty do tarasów wykonanych z płyt tarasowych.

Koszt wsporników tarasowych

Koszt wsporników tarasowych zależy od konkretnego rodzaju wspornika, materiału, z którego jest wykonany, zakresu regulacji wysokości oraz dodatkowych właściwości. Np. regulowany ognioodporny wspornik pod płyty tarasowe wykonany z aluminium to koszt w granicach 45-55 zł, natomiast regulowany wspornik pod legary można dostać w cenie 4-20 zł. Dla prostych projektów tarasu sprawdzą się wsporniki w niższym przedziale cenowym, natomiast bardziej zaawansowane konstrukcje mogą wymagać inwestycji w droższe, bardziej funkcjonalne wsporniki. Ceny wsporników tarasowych mogą jednak różnić się w przypadku poszczególnych producentów.


Artykuł Sponsorowany.

Artykuł sponsorowany
Gzymsy elewacyjne to nie tylko ozdobny detal, ale prawdziwy architekt charakteru budynku. Te poziome elementy, montowane na fasadach, pełnią podwójną rolę: estetyczną i praktyczną. Swoją historią sięgają czasów starożytnej Grecji i Rzymu, a dziś są nieodłącznym elementem zarówno klasycznych, jak i nowoczesnych projektów architektonicznych.
więcej
Artykuł sponsorowany
Listwy oświetleniowe LED stają się nie tylko elementem dekoracyjnym, ale prawdziwym game-changerem w kreowaniu atmosfery i funkcjonalności przestrzeni. Te innowacyjne rozwiązania oferują niezrównane możliwości aranżacyjne, łącząc w sobie estetykę, energooszczędność i wszechstronność zastosowania.
więcej
artykuł partnera
Drzwi zewnętrzne to element domu czy mieszkania, który wybieramy raz na wiele lat. Dlatego tak ważne jest, by zakup był przemyślany i naprawdę udany. Czym kierować się przy wyborze drzwi zewnętrznych i na jakie aspekty należy zwrócić uwagę? Podpowiadamy!
więcej
artykuł partnera
Zabudowa kominka elektrycznego to doskonały sposób na stworzenie nowoczesnego i eleganckiego wnętrza. Model wbudowany w ścianę nadaje przestrzeni luksusowego charakteru, a dodatkowo może pełnić funkcję grzewczą. Wbrew pozorom, zabudowa kominka elektrycznego nie jest skomplikowana i nie wymaga podłączania do systemu kominowego. Wiele jednak zależy od tego, jakie materiały zostan (...)
więcej
Artykuł sponsorowany
Listwy sufitowe to wszechstronny element dekoracyjny, który potrafi całkowicie odmienić charakter pomieszczenia. Te pozornie drobne detale mają moc transformacji wnętrza, łącząc w sobie funkcjonalność z estetyką na najwyższym poziomie. Niezależnie od tego, czy marzysz o subtelnym, klasycznym wykończeniu, czy poszukujesz efektownego akcentu, listwy sufitowe sprostają Twoim najśm (...)
więcej
Obserwowane blogi
Funkcja "Obserwujesz blogi" działa wyłącznie dla zalogowanych użytkowników.