Pompa ciepła split czy monoblok - co wybrać?
Pompy ciepła powietrze woda są dostępne w dwóch wariantach konstrukcyjnych, a mianowicie jako urządzenia typu monoblok oraz split. Czym różnią się oba rozwiązania? Które z nich będzie lepszym wyborem? Odpowiadamy!
Split a monoblok – czym różnią się oba typy pomp ciepła?
Chcąc wskazać to, czy lepszym rozwiązaniem będzie wybór pompy ciepła monoblok czy split należy najpierw przedstawić różnice pomiędzy obiema konstrukcjami. W praktyce urządzenia te różnią się budową, a co za tym idzie, również sposobem montażu. Pompa ciepła typu split to urządzenie, które składa się z dwóch oddzielnych jednostek, które są ze sobą połączone rurkami, w których przepływa czynnik chłodniczy. W jednostce wewnętrznej znajduje się wymiennik ciepła, a parownik, sprężarka oraz zawór rozprężny to elementy, które są zamontowane w jednostce zewnętrznej. Inaczej wygląda to w przypadku pompy ciepła monoblok, ponieważ jest to urządzenie składające się z jednej jednostki, która jest instalowana na zewnątrz budynku. Znajdują się w niej wszystkie elementy układu chłodniczego. W tym miejscu należy podkreślić to, że mimo różnic w budowie niezależnie od tego, czy wybrana zostanie pompa ciepła split, czy monoblok sposób działania urządzenia będzie opierał się na tej samej zasadzie.
Pompa ciepła powietrze woda monoblok czy split – zalety i wady obu rozwiązań
Decydując o tym, czy zainstalowana ma zostać pompa ciepła monoblok, czy split warto wiedzieć nie tylko to, czym różnią się oba typy urządzeń, ale znać również zalety i wady poszczególnych rozwiązań. W przypadku pomp ciepła monoblok zaletą jest z pewnością to, że wszystkie elementy zamknięte są w jednej jednostce. W efekcie montaż pompy ciepła tego typu wymaga znacznie mniej miejsca niż w przypadku urządzenia typu split. Istotne jest także to, że w przypadku pomp ciepła typu monoblok ryzyko rozszczelnienia instalacji jest praktycznie zerowe, co wynika z faktu, że są one składane u producenta. W efekcie nie wymagają regularnego serwisowania i przeglądów. Czy posiadają zatem wady? W związku z tym, że instalacja znajduje się na zewnątrz to musi zostać odpowiednio zabezpieczona przed działaniem czynników atmosferycznych, zalana glikolem lub mieszanką.
Wśród wad pomp ciepła typu split wymienić należy konieczność posiadania miejsca umożliwiającego instalację jednostki wewnętrznej. Minusem może być także trudniejszy montaż, co wynika z faktu, że wymaga on ingerencji w układ chłodniczy i połączenia ze sobą obu jednostek. W efekcie jest on droższy niż w przypadku pomp ciepła typu monoblok i może być wykonywany jedynie przez specjalistów posiadających odpowiednie uprawnienia UDT. Do montażu pompy ciepła typu split konieczne są uprawnia F-gazowe.
Pompa ciepła monoblok czy split – co wybrać?
Zastanawiając się nad tym, czy lepsza będzie pompa split, czy monoblok warto pamiętać o tym, że oba typy urządzeń mogą działać wydajnie, dzięki czemu ogrzewanie będzie nie tylko ekologiczne, ale również ekonomiczne. Które rozwiązanie będzie zatem lepszym wyborem? Wiele w tym przypadku zależy od preferencji danej osoby w kontekście sposobu montażu pompy ciepła czy wykonywania regularnych przeglądów instalacji (w przypadku pomp ciepła monoblok nie są one obowiązkowe, jednak warto je wykonywać ze względu na utrzymanie gwarancji urządzenia). W praktyce bowiem oba typy urządzenia działają na tej samej zasadzie, a przy wyborze pompy ciepła zdecydowanie ważniejszą kwestią jest dopasowanie jej parametrów do zapotrzebowania budynku na energię. Istotny jest zatem dobór odpowiedniej mocy grzewczej oraz wydajności cieplnej, która bezpośrednio wpływa na ilość prądu zużywanego przez pracujące urządzenie. Kolejnym ważnym aspektem są oczywiście koszty zakupu oraz montażu pompy ciepła. Warto zatem pamiętać o tym, że o ile pompy ciepła typu split są z reguły tańsze, to droższy okazuje się ich montaż, co wynika z poziomu jego skomplikowania oraz faktu, że musi zostać przeprowadzony przez fachowca posiadającego stosowne uprawnienia f-gazowe.
Podsumowując, należy stwierdzić, że niezależnie od tego, czy lepsza według Ciebie będzie pompa ciepła powietrzna split, czy monoblok, powinieneś postawić na urządzenie renomowanego producenta. Zagwarantuje to odpowiednią jakość oraz wydajność, a co za tym idzie, pozwoli w pełni odkryć korzyści płynące z posiadania pompy ciepła. Chcąc je uzyskać, warto skorzystać zatem z oferowanego przez nas profesjonalnego doradztwa w zakresie doboru pompy ciepła.
Artykuł Sponsorowany.