240 tys. użytkowników
681646 zdjęć, 903271 komentarzy
198 osób online

Wełna szklana i skalna – najlepsze materiały do izolacji termicznej i akustycznej


Straty ciepła tylko poddaszy użytkowych i nieużytkowych, które nie mają odpowiedniej izolacji, sięgają 30%. To tylko jeden przykład na to, ile można zyskać dzięki wełnie mineralnej. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej o dostępnych materiałach!




  • Istnieją 2 podstawowe rodzaje mineralnej wełny do izolacji – szklana oraz skalne – których właściwości wpływają na możliwe zastosowania.
  • Mineralny materiał izolacyjny chroni przed ucieczką ciepła, eliminuje hałas, zapewnia bezpieczeństwo pożarowe i zapobiega gromadzeniu wilgoci.
  • Wełna szklana jest elastyczniejsza, lżejsza i nieco lepiej zatrzymuje ciepło, a wełna skalna wytrzymuje wyższe temperatury i silniejszy nacisk.
  • Najlepszym źródłem wełny mineralnej są sklepy internetowe producentów i oficjalnych dystrybutorów.

Wytwórcy wełny mineralnej szklanej i skalnej. Solidna firma gwarantuje porządny produkt

Wełny mineralne należą do najpopularniejszych materiałów stosowanych w budownictwie energooszczędnym. Powstają z przetopionej mieszanki kruszyw, którą następnie poddaje się rozwłóknieniu i zlepianiu specjalistycznych żywic. Finalne produkty wysokiej jakości są dostępne m.in. w postaci płyt, mat, otulin czy granulatów (jak określa się luźne strzępki).

W zależności od składu i przebiegu procesu produkcyjnego rozróżnia się wełnę szklaną oraz skalną, nazywaną również kamienną. Kto należy do czołowych producentów? Najczęściej polecane marki z asortymentu sklepu na https://jakawelna.pl/ to:

  • Isover;
  • Rockwool;
  • Petralana;
  • Ursa;
  • Climowool;
  • Paroc;
  • Knauf.

Pożyteczne właściwości wełny mineralnej nie kończą się na skutecznym izolowaniu

Skuteczne zatrzymywanie energii cieplnej zwiększa komfort i pozwala mocno obniżyć rachunki – za ogrzewanie zimą i klimatyzację podczas upalnego lata. To przekłada się także na kwestie ekologiczne i redukcję szkodliwych emisji. Im niższy współczynnik przewodzenia ciepła lambda, tym lepsza izolacyjność termiczna. Ponadto dzięki swojej strukturze materiał doskonale pochłania dźwięki, z każdego kierunku. Wysoki poziom izolacji akustycznej przydaje się nie tylko w budownictwie mieszkalnym, ale też w obiektach przemysłowych.

Mineralna wełna na poddasze, dach, ściany czy podłogi to materiał niepalny i ognioodporny, klasyfikuje się go w najwyższej klasie A1. Podczas pożaru wełna może przez pewien czas stanowić barierę, która powstrzyma rozprzestrzenianie ognia. Kolejną zaletą jest częste stosowanie włókien hydrofobizowanych, które nie wchłaniają wody – jednocześnie jest to budulec paroprzepuszczalny, co uniemożliwia rozwój pleśni i innych grzybów. Do tego dochodzą łatwość montażu i trwałość. Szerokie zastosowanie wełny obejmuje ocieplanie i izolowanie między innymi:

  • ścian zewnętrznych;
  • dachów;
  • poddaszy;
  • stropów;
  • podłóg;
  • ścian działowych;
  • konstrukcji szkieletowych;
  • rur.

Wełna mineralna szklana i skalna – którą wybrać? Podstawowe różnice

Oba materiały prezentują praktycznie identyczne parametry jeśli chodzi o nasiąkanie wodą i izolację akustyczną. Wełna szklana powstaje przede wszystkim z piasku kwarcowego oraz stłuczki szklanej, często pozyskiwanej z odpadów. Powstaje w niższej temperaturze i ma mniejszą gęstość. Jest lżejsza, bardziej elastyczna (łatwiejsza w transporcie i dopasowania do nierówności), a przy tej samej grubości lepiej zatrzymuje ciepło. Z powodu generowania mniejszych obciążeń, szklana wełna miękka zdecydowanie lepiej sprawdza się na dachach skośnych i na ciężkich konstrukcjach.

Wełna skalna jest produkowana ze skał bazaltowych pochodzenia wulkanicznego, wytapianej w temperaturze powyżej 1400°C. Jest bardziej odporna na ogień i gorąc, a większa gęstość daje jej większą wytrzymałość mechaniczną. Mniejsza podatność na ściskanie sprawia, że wełną skalną najczęściej poleca się do izolacji cieplnej i akustycznej na dachy płaskie, blaszane, fundamenty, podłogi, stropy oraz budynki przemysłowe.

Cena produktu wynika nie tylko z jego parametrów technicznych

Wybór rodzaju materiału zależy przede wszystkim od typu konstrukcji – jej ciężaru, wytrzymałości oraz właściwości pozostałego budulca. Dla wielu osób szczególnie ważne są łączne koszty. Pod tym względem zwykle lepiej wypada wełna szklana. Cena ostateczna zawsze stanowi wypadkową kilku czynników, przede wszystkim parametrów w zakresie izolacji termicznej, grubości wełny skalnej albo szklanej oraz marży narzucanej przez sklep. Poniżej przykłady cen ze sklepu https://platformaizolacji.pl/ – za 1 m² wełny o grubości 10 cm:

  • wełna skalna Climowool DF33 – 29,50 zł;
  • wełna skalna Climowool DF35 – 22,32 zł;
  • wełna szklana Isover Super-Mata – 33,04 zł;
  • wełna szklana Isover Super-Mata PLUS – 36,65 zł;
  • wełna szklana Ursa Gold – 25,46 zł;
  • wełna szklana Ursa Platinum – 34,96 zł;
  • wełna szklana Ursa Vento – 31,76 zł;
  • wełna skalna Rockwool Ventirock – 38,09 zł;
  • wełna skalna Rockwool Toprock Premium – 29,98 zł;
  • wełna skalna Rockwool Superrock – 30,73 zł.

Sklep oficjalnego dystrybutora to najlepsze miejsce na zakup mineralnej wełny szklanej lub skalnej

Dlaczego warto kupować u autoryzowanego przedstawiciela, w sklepie internetowym? Oficjalny dystrybutor blisko współpracuje z producentem i może dostarczyć mineralną wełnę bezpośrednio z linii produkcyjnej prosto do klienta – bez długiego składowania na placu pozbawionego zadaszenia. Brak osłony, regularnie spotykany w składach i marketach budowlanych, naraża materiał na negatywne oddziaływanie opadów, skrajnych temperatur, słonecznych promieni UV i innych czynników zewnętrznych. A nietrudno o uszkodzenie opakowania ochronnego, przez co wełna zacznie tracić swoje właściwości.

Duża konkurencja na rynku i rozbudowany asortyment producentów mogą sprawiać, że dokonanie wyboru będzie sprawiać pewne kłopoty. W razie jakichkolwiek wątpliwości najlepiej skonsultować się ze specjalistami, czyli sprzedawcami i budowlańcami. Wielu ekspertów podkreśla, że w niektórych miejscach – np. na poddaszu – potrzebne jest ocieplenie dwuwarstwowe. Każdy projekt jest wyjątkowy, więc ciężko formułować uniwersalne porady. To Ty najlepiej znasz specyfikę swojego obiektu oraz priorytetowe potrzeby.


Artykuł Sponsorowany
artykuł partnera
Straty ciepła tylko poddaszy użytkowych i nieużytkowych, które nie mają odpowiedniej izolacji, sięgają 30%. To tylko jeden przykład na to, ile można zyskać dzięki wełnie mineralnej. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej o dostępnych materiałach!
więcej
artykuł partnera
Integralną częścią każdej sypialni musi być zestaw praktycznych mebli, a szczególnie ważne jest łóżko. Gwarantuje nie tylko komfortowy sen, ale będzie również, a przynajmniej powinno, korespondować wizualnie z wystrojem wnętrza.
więcej
artykuł partnera
Produkty typu smart cieszą się coraz większym zainteresowaniem nie tylko wśród miłośników gadżetów. Stawiają na nie także osoby, które szukają praktycznych rozwiązań, zwiększających komfort, bezpieczeństwo, przy równoczesnym obniżaniu wysokości rachunków.
więcej
artykuł partnera
Planowanie instalacji wodno-kanalizacyjnej, grzewczej czy gazowej to proces, który wymaga przemyślanego podejścia i odpowiedniego doboru materiałów. Wybór odpowiednich rur i osprzętu instalacyjnego nie tylko wpływa na komfort codziennego użytkowania, ale także na bezpie (...)
więcej
artykuł partnera
Nowoczesne zadaszenia tarasowe nie tylko chronią przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, ale również dodają elegancji i funkcjonalności każdemu domowi. Coraz częściej stają się integralnym elementem przestrzeni zewnętrznej, pozwalając na korzystanie z uroków tarasu przez cały rok.
więcej
Obserwowane blogi
Funkcja "Obserwujesz blogi" działa wyłącznie dla zalogowanych użytkowników.