240 tys. użytkowników
681694 zdjęć, 903220 komentarzy
318 osób online

Oczyszczalnie ekologiczne – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla swojego domu?


Oczyszczalnie ekologiczne są naprawdę dobrym rozwiązaniem dla gospodarstw domowych. Trzeba pamiętać o tym, jak ważne jest dobranie odpowiedniej wielkości, ale też zastosowanie rozwiązań, które sprawiają, że zyskuje się jeszcze większą funkcjonalność oraz ekologię. Dziś podpowiemy Wam, jak wybrać najlepszą oczyszczalnię ekologiczną dla swojego domu?




Oczyszczalnia ekologiczna - jaka wielkość będzie najlepsza?

Ekologiczne rozwiązania dla domu wpisują się w aktualne trendy, ale też pozwalają chronić środowisko. Nie można zapominać, że wprowadzając je można sporo zaoszczędzić. Naprawdę dobrym przykładem są oczyszczalnie ekologiczne. Kluczowe znaczenie dla efektywności pracy ma wybór oczyszczalni dobranej pod kątem wielkości. Jeżeli rodzina jest pięcioosobowa, to dobrze sprawdzi się produkt o nominalnej wydajności od 900 do 1050 l/d.

Z kolei dla większych rodzin można wybrać modele działające na bazie osadu czynnego. Zapewniają one bardzo wysoki stopień oczyszczania ścieków i co ciekawe nie musicie stosować nawet osadnika wstępnego czy też osadnika wtórnego. To rozwiązanie jest zalecane nawet w przypadku miejsc, gdzie występuje wysoki poziom wód gruntowych czy słaba przepuszczalność gleby. Zatem jeżeli chcecie dobrać wielkość ekologicznej oczyszczalni ścieków, to polecamy Wam modele o objętości 2,6 m3 dla gospodarstw domowych liczących od dwóch do czterech osób, natomiast objętość 3,9 m3 sprawdzi się dla gospodarstw domowych liczących od czterech do ośmiu osób. Jeżeli rodzina jest jeszcze większa i liczy od ośmiu do dwunastu osób, to zdecydowanie lepiej sprawdzi się objętość 5,2 m3.

Przydomowe oczyszczalnie ścieków - jak znaleźć najlepszy model?

Przy wyborze przydomowej oczyszczalni ścieków trzeba pamiętać, iż istotne znaczenie ma wygoda, niezawodność, ale nie można zapominać o ekonomii. Bardzo popularne są biologiczne zbiorniki, które pozwalają na rozsączanie ścieków, a następnie oczyszczone ścieki mogą bezpośrednio trafić do gleby. Jej montaż opiera się na złożeniu całego mechanizmu rur i ich połączeniu. Nie można jednak zapominać, że decydując się na takie rozwiązanie trzeba stosować się do warunków ustalonych przez ministra gospodarki morskiej, co dotyczy przede wszystkim wprowadzania ścieków do wody czy gruntów.

Jeżeli grunt jest dobrze przepuszczalny, można wybrać oczyszczalnię drenażową. Elementem przydomowej oczyszczalni ścieków jest też osadnik gnilny bądź bioreaktor. W nich zachodzi równomierne czyszczenie. Bardzo popularne są też oczyszczalnie korzystające ze złoża biologicznego. W tym przypadku czyszczenie ścieków odbywa się za pomocą specjalnych mikroorganizmów. W tym przypadku mikroorganizmy absorbują organiczne zanieczyszczenia, które następnie ulegają mineralizacji.

Jeżeli szukacie naprawdę dobrych produktów, to wybierzcie te dostępne w ofercie https://xymen.pl/. Dobrze sprawdzi się przydomowa oczyszczalnia ścieków MARSEPLAST BOLT 1000l drenaż 18mb. Dostępne są także osadniki gnilne, które gwarantują maksymalną szczelność czy przydomowe oczyszczalnie ścieków z pompą, które zapewniają powrót nadmiaru osadu do reaktora. Można zdecydować się na osadnik gnilny MARSEPLAST BOLT 1000L. Dla 2-4 osobowej rodziny sprawdzi się przydomowa oczyszczalnia ścieków MARSEPLAST Water 2.0 2000L drenaż 36mb ze zbiornikiem dwukomorowym zwiększającym żywotność systemu. Dla 6-8 osobowego gospodarstwa domowego odpowiednim wyborem może być przydomowa oczyszczalnia ścieków NOLEN B.4 4000l drenaż 72 mb. Oczyszczanie ścieków zachodzi w procesie sedymentacji i flotacji. Wypływ ścieków z oczyszczalni odbywa się w sposób grawitacyjny. 

Wybór oczyszczalni przydomowej - jakość ma znaczenie. Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Przy wyborze przydomowej oczyszczalni ścieków należy zwrócić uwagę na sposób działania, ale też samą lokalizację. Jeżeli warunki gruntowe są dobre, to bakterie mogą żerować na ściekach i świetnie je oczyszczać. Ponadto wielkość osadnika także jest kluczowa dla całej pracy. Sześcioosobowa rodzina może generować nawet 2700 l pojemności czynnej osadnika. Nie można zapominać, że teren nie może być zbyt mały, gdyż praca mikroorganizmów może niekorzystnie wpływać np. na rośliny ozdobne. Przed wyborem niewątpliwie należy sprawdzić stan gruntu. Np. żwir może powodować zbyt szybki przepływ ścieków. Z kolei glina często powoduje słabą przepuszczalność bądź jej brak. Najlepszy grunt to taki, który jest niezbyt suchy, ale też nie ma zbyt dużej zawartości wody. Natomiast mając grunt gliniasty, należy wykonać drenaż w nasypie, który umożliwi prawidłowe odprowadzanie oczyszczonych ścieków. Można wybrać model, gdzie osadnik gnilny jest trzykomorowy i występuje drenaż rozsączający. Budowa przydomowej oczyszczalni zgodnie z art. 29 ust. 1, p. 3 nie wymaga pozwolenia na budowę pod warunkiem, że jej przepustowość nie przekracza 7,5 m3/d. Natomiast minimalna przepustowość np. dla czteroosobowej rodziny powinna wynosić 0,6 m3/d.      


Artykuł Sponsorowany.

Artykuł sponsorowany
Gzymsy elewacyjne to nie tylko ozdobny detal, ale prawdziwy architekt charakteru budynku. Te poziome elementy, montowane na fasadach, pełnią podwójną rolę: estetyczną i praktyczną. Swoją historią sięgają czasów starożytnej Grecji i Rzymu, a dziś są nieodłącznym elementem zarówno klasycznych, jak i nowoczesnych projektów architektonicznych.
więcej
Artykuł sponsorowany
Listwy oświetleniowe LED stają się nie tylko elementem dekoracyjnym, ale prawdziwym game-changerem w kreowaniu atmosfery i funkcjonalności przestrzeni. Te innowacyjne rozwiązania oferują niezrównane możliwości aranżacyjne, łącząc w sobie estetykę, energooszczędność i wszechstronność zastosowania.
więcej
artykuł partnera
Drzwi zewnętrzne to element domu czy mieszkania, który wybieramy raz na wiele lat. Dlatego tak ważne jest, by zakup był przemyślany i naprawdę udany. Czym kierować się przy wyborze drzwi zewnętrznych i na jakie aspekty należy zwrócić uwagę? Podpowiadamy!
więcej
artykuł partnera
Zabudowa kominka elektrycznego to doskonały sposób na stworzenie nowoczesnego i eleganckiego wnętrza. Model wbudowany w ścianę nadaje przestrzeni luksusowego charakteru, a dodatkowo może pełnić funkcję grzewczą. Wbrew pozorom, zabudowa kominka elektrycznego nie jest skomplikowana i nie wymaga podłączania do systemu kominowego. Wiele jednak zależy od tego, jakie materiały zostan (...)
więcej
Artykuł sponsorowany
Listwy sufitowe to wszechstronny element dekoracyjny, który potrafi całkowicie odmienić charakter pomieszczenia. Te pozornie drobne detale mają moc transformacji wnętrza, łącząc w sobie funkcjonalność z estetyką na najwyższym poziomie. Niezależnie od tego, czy marzysz o subtelnym, klasycznym wykończeniu, czy poszukujesz efektownego akcentu, listwy sufitowe sprostają Twoim najśm (...)
więcej
Obserwowane blogi
Funkcja "Obserwujesz blogi" działa wyłącznie dla zalogowanych użytkowników.