Jakie zastosowanie znajdują drony w budownictwie?
Drony, określane też jako bezzałogowe statki powietrzne, znajdują zastosowanie w wielu różnych miejscach. Są też bardzo popularne w sektorze budowlanym, stanowiąc niezwykle ważne narzędzie wspierające pracę inżynierów, geodetów oraz inwestorów. Zapewniają wiele korzyści - precyzję pomiarów, szybkość działania, jak również możliwość pracy w trudno dostępnych miejscach!
Jak drony wspierają planowanie inwestycji?
Jednym z najważniejszych zastosowań dronów w budownictwie jest tworzenie precyzyjnych ortofotomap oraz modeli 3D terenu. Takie dane są nieocenione na etapie projektowania i planowania inwestycji. Drony pozwalają na szybkie, jak również szczegółowe zebranie informacji o ukształtowaniu terenu, istniejących przeszkodach czy warunkach gruntowych. Umożliwia to projektantom znacznie lepiej dostosować planowaną inwestycję do rzeczywistych warunków przestrzennych.
Jakby tego było mało, pamiętajmy, że wykonane zdjęcia i nagrania z lotu ptaka ułatwiają analizę działki, wizualizację projektu i prezentację koncepcji klientowi czy inwestorom. Tego rodzaju dokumentacja fotograficzna staje się elementem raportów środowiskowych i dokumentacji projektowej.
W jaki sposób drony wspomagają nadzór i kontrolę budowy?
Drony są bardzo popularne podczas realizacji różnych inwestycji. Regularne obloty placu budowy pozwalają na dokumentowanie postępów prac, jak również kontrolę zgodności z harmonogramem i wykrywanie potencjalnych nieprawidłowości. Kamery wysokiej rozdzielczości umożliwiają identyfikację błędów wykonawczych, pęknięć konstrukcyjnych czy nieautoryzowanych zmian w projekcie, bez konieczności wchodzenia na rusztowania czy korzystania z podnośników.
Nieprzypadkowo wielu inwestorów oraz generalnych wykonawców ochoczo korzysta z dronów także do innych zadań - przede wszystkim do weryfikacji bezpieczeństwa na budowie. To właśnie z perspektywy powietrznej łatwiej dostrzec nieprawidłowo zaparkowane maszyny, brak zabezpieczeń czy niewłaściwe zachowanie pracowników. Drony, które są wyposażone w kamery termowizyjne, pozwalają także na kontrolę szczelności budynków, jak również wykrywanie strat ciepła jeszcze przed zakończeniem inwestycji.
Czy drony mogą zastąpić tradycyjne pomiary geodezyjne?
Nie jest tak, że drony eliminują konieczność pracy geodetów, niemniej usprawniają w sposób znaczący wiele procesów mających związek z pomiarami oraz inwentaryzacją terenu. Za sprawą zaawansowanych czujników i technologii, takich jak RTK (Real-Time Kinematic) czy LiDAR, drony są w stanie zebrać dane o bardzo wysokiej dokładności, nawet w trudno dostępnych miejscach, czyli tam, gdzie użycie klasycznego sprzętu geodezyjnego byłoby czasochłonne lub niebezpieczne.
Dane, które pozyskuje dron, mogą być bezpośrednio zintegrowane z oprogramowaniem GIS czy CAD, co znacząco skraca czas przygotowania dokumentacji powykonawczej. W tym kontekście warto zwrócić uwagę na rozwiązania dostępne pod adresem https://dji-tpi.com.pl/branze/geodezja-i-budownictwo/. Zyskujemy dzięki temu sprzęt i technologie dedykowane geodezji i budownictwu – w tym drony przystosowane do pracy w zróżnicowanych warunkach terenowych.
Artykuł Sponsorowany.