240 tys. użytkowników
675187 zdjęć, 907067 komentarzy
185 osób online
PORTAL DEDYKOWANY BLOGOM BUDOWLANYM podziel się swoimi doświadczeniami z budowy własnego domu

Badanie termowizyjne – zobacz, jak pomoże Ci oszczędzić!


Na badania termowizyjne decydujemy się w momencie, gdy obawiamy się w danym budynku mostków ciepła – to miejsca, które prowadzą do niekontrolowanej ucieczki ciepła z budynku. Gdy one występują, nie tylko mogą generować dla nas wyższe koszty ogrzewania, ale mogą prowadzić również do dyskomfortu czy niemożności jednolitego ogrzania danego domu.
Szybkie wychładzanie się budynku, wysokie koszty ogrzewania, odczuwany dyskomfort – to właśnie one najczęściej prowadzą do tego, że decydujemy się na badania termowizyjne. Obawa przed takimi problemami sprawia, że decydujemy się na nie przed odbiorem, zakupem czy zamieszkaniu w danym miejscu.


Jak przeprowadzane są badania termowizyjne?

Badania termowizyjne przeprowadza się za pomocą kamer termowizyjnych, a efektem ich pracy są termogramy. Obecnie dominują termogramy w wersji cyfrowej oraz kolorowej, jednak warto pamiętać, że możemy trafić również na termogramy monochromatyczne, albo termogramy w wersji fizycznej.Gdy badania termowizyjne wykonywane są na zewnętrza budynku, poszukujemy na nich jasnych plam – to właśnie mostki ciepła. Odwrotnie będzie wewnątrz budynku, tam bowiem poszukujemy plam ciemnych.
Badania termowizyjne mogą być przeprowadzane jedynie w okresie grzewczym, a różnica temperatur pomiędzy wnętrzem a temperaturą na zewnątrz danego budynku, musimy wynosić przynajmniej 15 stopni Celsjusza, chociaż może również być wyższa. Badań nie powinno wykonywać się w dni słoneczne, dlatego znakomitą alternatywą dla badań dziennych, mogą okazać się nocne badania termowizyjne.

Kto powinien zdecydować się na badania termowizyjne?
Każda z poniżej przedstawionych grup klientów, ma bardzo podobny cel – ustrzec się mostków ciepła, wychładzania budynku i wysokich kosztów ogrzewania. Jednocześnie jednak każda z tych grup znajduje się w nich innej sytuacji. Oto one.

Deweloperzy – dzięki badaniom termowizyjnym deweloperzy weryfikują swoją pracę i wykonane budynki. Jednocześnie, jeżeli dany dom będzie miał jednak problemy z termoizolacją, przeprowadzone badanie termowizyjne pozwoli wprowadzić odpowiednie zmiany w planie, projekcie czy procesie budowy, dzięki czemu kolejne budynki, budowane na podstawie tego samego projektu, będą już wolne od popełnionych właśnie błędów. Całe badanie wykorzystywane jest również do weryfikowania pracy podwykonawców i pozwala ustrzec się roszczeń osób kupujących dany dom.

Osoby już posiadające dom – tyczy się to zwłaszcza osób, które albo odczuwają dyskomfort ze względu na chłód w domu, albo odczuwają wysokie koszty ogrzewania. Badanie termowizyjne pozwolą nie tylko upewnić się, czy problemy te związane są z termoizolacją danego budynku, ale jeżeli tak będzie, pozwolą również odpowiednio zaplanować prace termomodernizacyjne.

Osoby decydujące się na dom z rynku wtórnego
– kiedy kupujemy taki dom, ciężko zweryfikować, czy został on prawidłowo wybudowany oraz jaką ma historię. Dzięki badaniu termowizyjnemu możemy upewnić się, że kupując go, nie będą doskwierać nam chłód czy wysokie koszty ogrzewania lub koszty termomodernizacji. Jeżeli problemy się pojawią, jest to jednocześnie powód do negocjowania ceny zakupu.

Osoby kupujące dom z rynku pierwotnego – badanie termowizyjne pozwala upewnić się, że dom wolny jest od mostków ciepła i niekontrolowanej ucieczki ciepła, a do tego został zbudowany zgodnie z projektem, nie posiada niektórych wad konstrukcyjnych oraz nie będzie wymagał w niedalekiej przyszłości termomodernizacji.

Osoby odbierające dom w stanie surowym – dzięki badaniu termowizyjnemu można upewnić się, że nie posiada on wad konstrukcyjnych, został prawidłowo wykonany, a do tego np. spełnia wszystkie normy energooszczędności. Jeżeli będzie inaczej, z informacjami o problemach warto niezwłocznie zwrócić się do wykonawcy domu.

Badanie termowizje – badanie pełne i uproszone
Jeżeli badanie termowizyjne ma być jedynie dla nas, i informować nas o podstawowych problemach, warto wybrać badanie termowizyjne uproszczone. Jeżeli jednak wyniki badania mają służyć celom sądowym, co ma miejsce np. w trakcie dochodzenia swoich praz względem dewelopera, warto wybrać badanie termowizyjne pełne, które zawiera więcej sprawozdań, raportów, zdjęć i innych, niezbędnych do celów sądowych dokumentów.

Kliknij i dowiedz się więcej również o badaniach jakości powietrza

Badanie termowizyjne – jak pozwala oszczędzić?
Sposobów, w jaki badania termowizyjne pozwalają nam oszczędzić, jest wiele. Z jednej strony, ukazują nam one problemy z termoizolacją domu, jeżeli już w nim mieszkamy – dzięki czemu możemy je wyeliminować, co pozwoli nam uniknąć wysokich kosztów ogrzewania.
W przypadku odbioru, czy zakupu domu, badanie termowizyjne pozwala nam weryfikować, czy cały dom nie posiada problemów z mostki ciepła – dzięki czemu nie narazimy się na późniejsze koszty albo ogrzewania, albo dodatkowej termomodernizacji.
Badania tego typu powinny być wykonywane zwłaszcza w przypadku domów energooszczędnych, gdzie konieczne są znacznie droższe materiały – to dla nas spora inwestycja, która może zostać zniweczona właśnie przez mostki ciepła i niewłaściwe wykonanie danego domu.

Na koniec badania termowizyjne to również oszczędność dla deweloperów – weryfikują oni pracę swoich pracowników czy podwykonawców, pozwalają odpowiednio modyfikować projekty, by nie popełniać kolejny raz tych samych błędów a na koniec nie narażają deweloperów na koszty związane z rekompensatą szkód, których mogą domagać się od nich ich klienci.

Artykuł powstał we współpracy z Partnerem