240 tys. użytkowników
671669 zdjęć, 902629 komentarzy
295 osób online
PORTAL DEDYKOWANY BLOGOM BUDOWLANYM podziel się swoimi doświadczeniami z budowy własnego domu
stwórz własnego bloga

Jak się przygotować na postawienie metalowego domku narzędziowego?


Posiadając własną działkę czy ogródek działkowy zawsze chcemy coś na nim porobić oprócz leżenia czy siedzenia przy grillu.

W niektórych przypadkach jest tak nawet wtedy, gdy mieszkamy na wsi w domu. Czasami brakuje nam miejsca na narzędzia czy po prostu przedmioty, które używamy w ogródku. Co zrobić w takiej sytuacji? Wydaje się, że jednym z lepszych rozwiązań jest postawienie domku narzędziowego. Obecnie na rynku możemy spotkać się z różnego domkami na narzędzia – zazwyczaj wykonywane są z metalu, drewna czy tworzywa sztucznego. Możemy zdecydować się na postawienie takiego domku samemu lub przez firmę wykonawczą. Jest to zdecydowanie lepsza opcja i wcale nie jest to aż taka droga usługa. Jednak musimy pamiętać o jednym – nie każda tego typu firma zajmuje się przygotowaniem wszystkiego pod taki domek narzędziowy. Mam tutaj na myśli głównie podłoże. Często musimy zadbać o to sami lub po prostu dodatkowo zapłacić. Skupmy się zatem teraz na tym jak przygotować się do postawienia domku narzędziowego z metalu? Głównie chodzi tutaj o teren pod domkiem, bo wydaje się to być kluczową kwestią.
Domek blaszany Woodridge firmy Arrow, postawiony na kostce brukowej. fot. Ogrodosfera.pl

Przygotowanie podłoża pod domek narzędziowy

Najlepszym rozwiązaniem będzie wykonanie solidnego fundamentu, aby całość była stabilna. Wykonanie go powinno odbyć się przy pomocy poziomicy, gdyż bez niej istnieje ryzyko, że wyjdzie nam krzywo co z kolei po postawieniu domku na miejscu może spowodować problemy z odpływem. Istnieje też możliwość postawienia takiego domku narzędziowego na trawie. Jednak tutaj musimy zastosować się do kilku ważnych zasad. Przede wszystkim najpierw powinniśmy dokładnie oczyścić trawę z kamieni, a następnie dokładnie ją skosić, i zagrabić. Ostatni etap to dokładne wyrównanie podłoża. Przeglądając metalowe domki narzędziowe na https://ogrodosfera.pl/domki-metalowe, dowiedzieliśmy się, że do pomocy, może przyjść nam też gotowa baza fundamentowa, która z pewnością ułatwi montaż oraz wzmocni całą konstrukcję. 

Trawa bez kamieni – kluczowa sprawa

Być może niektórzy zadają sobie pytanie dlaczego oczyścić podłoże ze wszystkich kamieni? Odpowiedź jest prosta – mogą spowodować uszkodzenia czy też skrzywienia podłogi naszego domku. Jeszcze zanim zdecydujemy się na postawienie domku musimy upewnić się, że podłoże jest pewne, czyli np. nie zapadnie się pod ciężarem. Stawianie go bezpośrednio na trawie nie jest jednak najlepszym wyjście i zdecydowania pewniejszą opcją jest zastosowanie bloczków betonowych, które bez wątpienia utworzą bardziej trwałe podłoże. Jeśli mamy problem z równomiernym rozmieszczeniem bloczków warto na rogach wbić patyki oraz na środka każdego z boków, a następnie rozciągnąć sznurek. Trzeba jednak pamiętać, że muszą być wbite równo i dokładnie, aby sznurek był idealnie prosto, gdyż w przeciwnym razie bloczki będą krzywo co z kolei może wpłynąć na stabilność konstrukcji. Ponadto warto również w niektórych przypadkach zrobić betonową wylewkę, aby codzienne korzystanie z domku było prostsze za sprawą równego podłoża. Jak widać samo przygotowanie nie jest niczym skomplikowanym jednak trzeba pamiętać nawet o najmniejszych szczegółach, aby całość dobrze się prezentowała.