240 tys. użytkowników
675824 zdjęć, 905361 komentarzy
336 osób online
PORTAL DEDYKOWANY BLOGOM BUDOWLANYM podziel się swoimi doświadczeniami z budowy własnego domu

Panele fotowoltaiczne – mała elektrownia dla każdego


Świat zmienia się w ogromnym tempie. Do niedawna wytwarzanie prądu zarezerwowane było jedynie dla wielkich fabryk – dzisiaj praktycznie każdy w swoim ogródku, czy na dachu domu mieć może małą elektrownię. Jest to możliwe dzięki technologii fotowoltaicznej, która zrewolucjonizowała współczesną energetykę. Niewątpliwie, skorzystanie z tego rozwiązania przynieść nam może olbrzymie korzyści. Jakie dokładnie? O tym i nie tylko o tym – w niniejszym artykule.
Przed czym zabezpieczają nas panele fotowoltaiczne?


Obecnie mamy do czynienia ze stale rosnącymi rachunkami za prąd. Z roku, na rok ceny za energię elektryczną gwałtownie rosną. Jest to z kolei powodowane stałym wzrostem wartości materiałów z których wytwarzana jest elektryczność – głównie paliw gazowych, węgla kamiennego i brunatnego. Nie bez znaczenia jest także rygorystyczne prawo, które nakazuje uiszczać coraz to większe stawki za uprawnienia do emisji CO2.

Niestety ten stan rzeczy stale się pogłębia. Opierając się na specjalistycznych prognozach wnioskować można, że w perspektywie najbliższych 10 lat, ceny za prąd będą już tylko wzrastać. Nie ma co więc liczyć na zmianę status quo – w postaci obniżenia opłat, lub choćby ich stabilizacji na pewnym poziomie. Wszystko wskazuje więc na to, że instalacja na dachu swojego domu paneli fotowoltaicznych – będzie jedynym wyjściem ze spirali stałych podwyżek.


Źródło: Pixabay


Panele fotowoltaiczne a środowisko naturalne


Kolejną kwestią, przed którą zabezpieczają nas panele fotowoltaiczne jest degradacja środowiska naturalnego. Wiele się dziś słyszy o wszechobecnym smogu. Cierpimy od niego zwłaszcza w miesiące zimowe, kiedy to wiele osób pali w swych piecach niedozwolonymi do tego materiałami. Najgorsze, że powstałymi w ten skutek szkodliwymi związkami chemicznymi trują się także nasze dzieci.
Żeby więc spełnić swój ekologiczny obowiązek powinniśmy zostawić potomkom Planetę Ziemię w nienaruszonym stanie. Jest to niewątpliwa przesłanka do instalacji na dachu swojego domu paneli fotowoltaicznych.

Jaka jest opłacalność paneli fotowoltaicznych?


W końcu – nadmienić należy o najważniejszym elemencie zorganizowania na dachu naszego domu małej eko-elektrowni – to znaczy o korzyściach materialnych, jakie dzięki temu uzyskamy. Sama inwestycja fotowoltaiki jest kosztowna i oscyluje między 10, a 30 tysiącami złotych. W lwiej większości przypadków kwota ta zwraca się jednak w przeciągu pięciu lat. Później zaś czekają nas już tylko same oszczędności. Lider tej branży – marka JKT Solar potwierdza, że dobrze dopasowany zestaw paneli pozwoli nam zapłacić nawet o 90% mniej za 1 MWh zużytej energii. Taki wynik zapewni nam znacznie więcej pieniędzy w portfelu.


Podsumowanie


Jak już wspomnieliśmy – zmiany w energetyce z zawrotną prędkością zachodzą na naszych oczach. W świetle przedstawionych powyżej argumentów wielkim błędem byłoby nie skorzystanie z możliwości, które oferują nam panele fotowoltaiczne.

Artykuł powstał we współpracy z Partnerem