240 tys. użytkowników
681694 zdjęć, 903220 komentarzy
264 osoby online

Panele fotowoltaiczne – mała elektrownia dla każdego


Świat zmienia się w ogromnym tempie. Do niedawna wytwarzanie prądu zarezerwowane było jedynie dla wielkich fabryk – dzisiaj praktycznie każdy w swoim ogródku, czy na dachu domu mieć może małą elektrownię. Jest to możliwe dzięki technologii fotowoltaicznej, która zrewolucjonizowała współczesną energetykę. Niewątpliwie, skorzystanie z tego rozwiązania przynieść nam może olbrzymie korzyści. Jakie dokładnie? O tym i nie tylko o tym – w niniejszym artykule.




Przed czym zabezpieczają nas panele fotowoltaiczne?


Obecnie mamy do czynienia ze stale rosnącymi rachunkami za prąd. Z roku, na rok ceny za energię elektryczną gwałtownie rosną. Jest to z kolei powodowane stałym wzrostem wartości materiałów z których wytwarzana jest elektryczność – głównie paliw gazowych, węgla kamiennego i brunatnego. Nie bez znaczenia jest także rygorystyczne prawo, które nakazuje uiszczać coraz to większe stawki za uprawnienia do emisji CO2.

Niestety ten stan rzeczy stale się pogłębia. Opierając się na specjalistycznych prognozach wnioskować można, że w perspektywie najbliższych 10 lat, ceny za prąd będą już tylko wzrastać. Nie ma co więc liczyć na zmianę status quo – w postaci obniżenia opłat, lub choćby ich stabilizacji na pewnym poziomie. Wszystko wskazuje więc na to, że instalacja na dachu swojego domu paneli fotowoltaicznych – będzie jedynym wyjściem ze spirali stałych podwyżek.


Źródło: Pixabay


Panele fotowoltaiczne a środowisko naturalne


Kolejną kwestią, przed którą zabezpieczają nas panele fotowoltaiczne jest degradacja środowiska naturalnego. Wiele się dziś słyszy o wszechobecnym smogu. Cierpimy od niego zwłaszcza w miesiące zimowe, kiedy to wiele osób pali w swych piecach niedozwolonymi do tego materiałami. Najgorsze, że powstałymi w ten skutek szkodliwymi związkami chemicznymi trują się także nasze dzieci.
Żeby więc spełnić swój ekologiczny obowiązek powinniśmy zostawić potomkom Planetę Ziemię w nienaruszonym stanie. Jest to niewątpliwa przesłanka do instalacji na dachu swojego domu paneli fotowoltaicznych.

Jaka jest opłacalność paneli fotowoltaicznych?


W końcu – nadmienić należy o najważniejszym elemencie zorganizowania na dachu naszego domu małej eko-elektrowni – to znaczy o korzyściach materialnych, jakie dzięki temu uzyskamy. Sama inwestycja fotowoltaiki jest kosztowna i oscyluje między 10, a 30 tysiącami złotych. W lwiej większości przypadków kwota ta zwraca się jednak w przeciągu pięciu lat. Później zaś czekają nas już tylko same oszczędności. Lider tej branży – marka JKT Solar potwierdza, że dobrze dopasowany zestaw paneli pozwoli nam zapłacić nawet o 90% mniej za 1 MWh zużytej energii. Taki wynik zapewni nam znacznie więcej pieniędzy w portfelu.


Podsumowanie


Jak już wspomnieliśmy – zmiany w energetyce z zawrotną prędkością zachodzą na naszych oczach. W świetle przedstawionych powyżej argumentów wielkim błędem byłoby nie skorzystanie z możliwości, które oferują nam panele fotowoltaiczne.

Artykuł powstał we współpracy z Partnerem
artykuł partnera
Brak odpowiedniej izolacji termicznej bramy garażowej prowadzi do powstania mostków termicznych, przez które ucieka znaczna część ciepła z budynku. W pewnych sytuacjach warto, a nawet trzeba tego unikać. W jakich? Kiedy należy rozważyć ocieplenie bramy garażowej?
więcej
Artykuł sponsorowany
Gzymsy elewacyjne to nie tylko ozdobny detal, ale prawdziwy architekt charakteru budynku. Te poziome elementy, montowane na fasadach, pełnią podwójną rolę: estetyczną i praktyczną. Swoją historią sięgają czasów starożytnej Grecji i Rzymu, a dziś są nieodłącznym elementem zarówno klasycznych, jak i nowoczesnych projektów architektonicznych.
więcej
Artykuł sponsorowany
Listwy oświetleniowe LED stają się nie tylko elementem dekoracyjnym, ale prawdziwym game-changerem w kreowaniu atmosfery i funkcjonalności przestrzeni. Te innowacyjne rozwiązania oferują niezrównane możliwości aranżacyjne, łącząc w sobie estetykę, energooszczędność i wszechstronność zastosowania.
więcej
artykuł partnera
Drzwi zewnętrzne to element domu czy mieszkania, który wybieramy raz na wiele lat. Dlatego tak ważne jest, by zakup był przemyślany i naprawdę udany. Czym kierować się przy wyborze drzwi zewnętrznych i na jakie aspekty należy zwrócić uwagę? Podpowiadamy!
więcej
artykuł partnera
Zabudowa kominka elektrycznego to doskonały sposób na stworzenie nowoczesnego i eleganckiego wnętrza. Model wbudowany w ścianę nadaje przestrzeni luksusowego charakteru, a dodatkowo może pełnić funkcję grzewczą. Wbrew pozorom, zabudowa kominka elektrycznego nie jest skomplikowana i nie wymaga podłączania do systemu kominowego. Wiele jednak zależy od tego, jakie materiały zostan (...)
więcej
Obserwowane blogi
Funkcja "Obserwujesz blogi" działa wyłącznie dla zalogowanych użytkowników.