240 tys. użytkowników
681694 zdjęć, 903220 komentarzy
209 osób online

Stół do jadalni – jak dopasować go do wnętrza


Są takie meble, które da się spotkać w niemalże każdym mieszkaniu. Stół do jadalni bez wątpienia zalicza się do tego grona. I nie ma tutaj większego znaczenia, czy metraż pozwala na urządzenie jadalni w oddzielnym pomieszczeniu, czy stanowi ona integralną część salonu, pokoju dziennego czy aneksu kuchennego. Na co warto zwrócić uwagę przy jego zakupie? Oto kilka wskazówek i podpowiedzi, którymi dobrze byłoby kierować się przy tym wyborze.




Dobierz kształt stołu do kształtu pomieszczenia

Jeśli zależy ci na tym, aby stół dobrze komponował się z wnętrzem, zwróć uwagę, czy wybrany przez ciebie kształt blatu pasuje do kształtu pomieszczenia. Jeśli pokój ma regularny, zbliżony do kwadratu lub łagodnego prostokąta kształt, nic nie stoi na przeszkodzie, aby znalazł się w nim okrągły stół. Jeśli jednak pomieszczenie ma kształt wydłużonego prostokąta, a w dodatku jest dość wąskie, zapewne lepszym wyborem okaże się stół prostokątny, który nie zaburzy właściwych proporcji tego rodzaju wnętrza.

Okrągły stół pomieści więcej osób? To mit!

Stół okrągły do jadalni to rozwiązanie, które już od kilku sezonów cieszy się ogromną popularnością, zarówno pośród projektantów znanych i lubianych marek wnętrzarskich, jak i samych bezpośrednio zainteresowanych klientów. Sporo osób decyduje się na okrągły stół nie tylko z uwagi na jego modną i efektowną estetyką, ale i z powodu jego rzekomo większej pojemności i możliwości dostawienia dodatkowych krzeseł w razie potrzeby. A to niestety nieco błędne przekonanie, o czym szybko można się przekonać. Faktycznie, łatwiej jest dostawić krzesło do okrągłego blatu, nie oznacza to jednak, że takie rozwiązanie będzie wygodne w użytkowaniu. Zwłaszcza jeśli siedząca na takim dodatkowo dostawionym krześle osoba będzie spożywać przy stole posiłek



Liczba użytkowników ma spore znaczenie

Kolejnym kryterium, którym warto kierować się przy zakupie stołu do jadalni, powinna być liczba jego użytkowników. Pamiętaj, że jeśli stół ma być komfortowy w codziennym użytkowaniu, a przede wszystkim wygodny w trakcie spożywania posiłków, każda z osób siedzących przy stole powinna mieć do własnej dyspozycji przynajmniej 60 cm (to absolutne minimum!). Dzięki temu siedzące przy stole osoby nie będą zmuszone do poszturchiwania się łokciami. Miej również na uwadze, że dla jednego nakrycia będziesz potrzebować przynajmniej 40 cm z głębokości blatu. Stół o głębokości 80 cm to zatem minimum, biorąc jednak pod uwagę, że na środku blatu będziesz chciał ustawić półmiski, znacznie lepiej sprawdzi się blat o głębokości 90-100 cm.


Stół do jadalni – jaki rozmiar dla ilu osób?

Trzymając się powyższych zasad, stół prostokątny o wymiarach 120x80 cm to dobry stół dla 4 osób. W przypadku stołów kwadratowych uznaje się, że idealny stół dla 4 osób to stół o wymiarach 90x90 cm. W przypadku okrągłych stołów stosowanie powyższych reguł jest nieco utrudnione, dlatego dla uproszczenia przyjmuje się, że okrągły stół dla 4 osób to stół, którego średnica mieści się w przedziale 90-110 cm, natomiast okrągły stół dla 6 osób powinien mieć średnicę nie mniejszą niż 120 cm. I tutaj przy okazji dobra rada: lepiej nie decydować się na zakup okrągłego stołu, jeśli często miałby on być użytkowany przez więcej niż 6 osób. Nawet jeśli metraż wnętrza pozwala na takie rozwiązanie. Powód jest dość prozaiczny – w przypadku stołu o tak dużej średnicy, osobom siedzącym naprzeciw może być dość trudno prowadzić rozmowę. Dodatkowo, także sięganie do znajdujących się na środku blatu półmisków może być utrudnione i mało poręczne.




Jak dopasować wysokość stołu?

Obecnie dostępne rynku stoły do jadalni to niezwykle zróżnicowana oferta, zarówno w kontekście stylistyki, wykorzystanych materiałów, jak i wariantów rozmiarowych. Najczęściej jednak wysokość blatu nie bez powodu znajduje się na poziomie 76-80 cm. Od czego powinna ona być uzależniona? Przede wszystkim od wzrostu użytkowników. Jeśli są to osoby przeciętnego wzrostu, zapewne wystarczający okaże się stół do jadalni z blatem na wysokości 76 cm (a może nawet nieco niżej). W przypadku osób wyższych wskazana będzie odpowiednio większa wysokość. Pamiętaj również koniecznie, aby krzesła były odpowiednio dopasowane do wysokości stołu. Najlepiej w codziennym użytkowaniu sprawdza się wariant, gdy odległość pomiędzy siedziskiem a blatem wynosi 25-30 cm. Pozwala to na swobodne wsunięcie się wraz z krzesłem pod blat i wygodne ułożenie pod nim nóg w trakcie siedzenia lub spożywania posiłku.

Miejsce ustawienia stołu – na to warto zwrócić uwagę

Idealny stół do jadalni już wybrany? To świetnie, ale to jeszcze nie koniec zmagań… Czy na pewno dobrze zaplanowałeś miejsce ustawienia stołu? Warto o tym pomyśleć jeszcze przed jego zakupem. Zwłaszcza że ustalenie dokładnej jego lokalizacji może też pozwolić oszacować maksymalne rozmiary, jakie może on posiadać. O czym przede wszystkim należałoby tutaj jednak pamiętać? Koniecznie o pozostawieniu odpowiedniej przestrzeni dookoła stołu, która pozwoli na swobodne odsuwanie krzeseł. W przeciwnym wypadku siadanie i wstawanie z krzeseł będą mocno utrudnione i najzwyczajniej w świecie niewygodne. Postaraj się, aby odległość zarówno od ściany, jak i znajdujących się w pobliżu mebli, nie była mniejsza niż 60 cm. Warto jednak pamiętać, że to odległość minimalna – jeśli tylko metraż wnętrza na to pozwala, lepiej aby była ona większa.

Artykuł powstał we współpracy z Partnerem.

artykuł partnera
Brak odpowiedniej izolacji termicznej bramy garażowej prowadzi do powstania mostków termicznych, przez które ucieka znaczna część ciepła z budynku. W pewnych sytuacjach warto, a nawet trzeba tego unikać. W jakich? Kiedy należy rozważyć ocieplenie bramy garażowej?
więcej
Artykuł sponsorowany
Gzymsy elewacyjne to nie tylko ozdobny detal, ale prawdziwy architekt charakteru budynku. Te poziome elementy, montowane na fasadach, pełnią podwójną rolę: estetyczną i praktyczną. Swoją historią sięgają czasów starożytnej Grecji i Rzymu, a dziś są nieodłącznym elementem zarówno klasycznych, jak i nowoczesnych projektów architektonicznych.
więcej
Artykuł sponsorowany
Listwy oświetleniowe LED stają się nie tylko elementem dekoracyjnym, ale prawdziwym game-changerem w kreowaniu atmosfery i funkcjonalności przestrzeni. Te innowacyjne rozwiązania oferują niezrównane możliwości aranżacyjne, łącząc w sobie estetykę, energooszczędność i wszechstronność zastosowania.
więcej
artykuł partnera
Drzwi zewnętrzne to element domu czy mieszkania, który wybieramy raz na wiele lat. Dlatego tak ważne jest, by zakup był przemyślany i naprawdę udany. Czym kierować się przy wyborze drzwi zewnętrznych i na jakie aspekty należy zwrócić uwagę? Podpowiadamy!
więcej
artykuł partnera
Zabudowa kominka elektrycznego to doskonały sposób na stworzenie nowoczesnego i eleganckiego wnętrza. Model wbudowany w ścianę nadaje przestrzeni luksusowego charakteru, a dodatkowo może pełnić funkcję grzewczą. Wbrew pozorom, zabudowa kominka elektrycznego nie jest skomplikowana i nie wymaga podłączania do systemu kominowego. Wiele jednak zależy od tego, jakie materiały zostan (...)
więcej
Obserwowane blogi
Funkcja "Obserwujesz blogi" działa wyłącznie dla zalogowanych użytkowników.