240 tys. użytkowników
681694 zdjęć, 903220 komentarzy
245 osób online

Co to jest system ETICS i jak go stosować?


ETICS to najprościej rzecz ujmując metoda ocieplania ścian zewnętrznych wykończonych tynkiem. To metoda ocieplania zwana do niedawna BSO (skrót od Bezspoinowy System Ociepleń). Używa się także określenia metoda lekka mokra.




ETICS, czyli External Thermal Insulation Composite System to metoda ocieplania zwana do niedawna BSO (skrót od Bezspoinowy System Ociepleń). Używa się także określenia metoda lekka mokra.

ETICS – dlaczego to metoda mokra? 

Bowiem montaż izolacji polega na przyklejeniu płyt np. wełny skalnej, do ścian budynku za pomocą zaprawy klejowej. Następnie izolację mocuje się dodatkowo specjalnymi kołkami. Warstwę docieplenia trzeba zabezpieczyć nakładając na nią siatkę z włókna szklanego, którą zaszpachlowuje się zaprawą klejowo-szpachlową. Kiedy stwardnieje, gruntuje się ją przeznaczonym do tego preparatem i wykańcza tynkiem cienkowarstwowym



Ciepła i bezpieczna wełna skalna

Wełna skalna jest bardzo często wykorzystywana w systemach ETICS. 

Co zyskujesz stosując wełnę skalną do ocieplania ścian zewnętrznych?
  • Bezpieczeństwo pożarowe , ponieważ izolacja jest niepalna, zapobiega rozprzestrzenianiu się ognia. Wełna skalna ROCKWOOL to jeden z nielicznych materiałów izolacyjnych odpornych na działanie ognia i temperatury pożarowej do  1000°C! Posiada najwyższą klasę reakcji na ogień A1 
  • Zdrowy mikroklimat, ponieważ izolacja z wełny skalnej skutecznie zatrzymuje w domu ciepło lub chłód. Reguluje przepływ pary wodnej, dzięki czemu budynek oddycha, ponieważ wełna skalna jest paroprzepuszczalna.
  • Niskie koszty ogrzewania, ponieważ dzięki doskonałej termoizolacyjności wełny skalnej - można oszczędzić nawet do 90% energii zużywanej na ogrzewanie lub chłodzenie budynku.
  • Izolacja od hałasu, bowiem produkty z wełny skalnej dzięki swojej gęstości izolują akustycznie, niwelują echo i wibracje.
  • Inwestycja na lata- wełna skalna zachowuje swoje właściwości przez ponad 55 lat, utrzymuje kształt i wytrzymałość pomimo zmian temperatury lub wilgotności.
  • Budujesz ekologicznie, ponieważ wełna skalna jest materiałem naturalnym, powstającym w procesie wytapiania skał. Nadaje się do recyklingu i nie traci przy tym jakości ani właściwości. 

Co poza materiałem izolacyjnym?

Płyty izolacyjne to podstawa termoizolacji wykonanej metodą ETICS. Jednak poza nimi potrzebne są:

Kleje
Wykorzystywane do mocowania płyt z wełny skalnej na ścianie, jak i do zatapiania siatki.
Kołki mocujące
Ich zadaniem jest dociśnięcie płyt wełny skalnej do ocieplanej powierzchni. Kołkowanie nie zastępuje kleju, a jedynie wzmacnia mocowanie. Kołki montuje się na stykach płyt tak, by grzybek schował się pod linią płaszczyzny.



Siatka  z włókna szklanego
Siatka zbrojąca pełni bardzo istotną rolę w systemach ETICS, gdyż kompensuje naprężenia powstające nie tylko np. podczas wysokich temperatur na elewacji, ale też kompensuje naprężenia związane z praca statyczną. 



Preparat gruntujący
Zmniejsza  i ujednolica chłonność powierzchni, poprawia jej przyczepności. Jest koniecznym podłożem pod warstwę wykończeniową.



Tynk
Tworzy warstwę wykończeniową elewacji, nadając jej odpowiednią formę i kolor.



A zatem ETICS z wykorzystanie wełny skalnej to metoda ocieplania, która nie tylko poprawia izolacyjność ścian zewnętrznych, ale również wpływa na estetykę budynków, tworząc trwałą fasadę a mieszkańcom komfort i bezpieczeństwo.

Artykuł powstał we współpracy z Partnerem.
artykuł partnera
Brak odpowiedniej izolacji termicznej bramy garażowej prowadzi do powstania mostków termicznych, przez które ucieka znaczna część ciepła z budynku. W pewnych sytuacjach warto, a nawet trzeba tego unikać. W jakich? Kiedy należy rozważyć ocieplenie bramy garażowej?
więcej
Artykuł sponsorowany
Gzymsy elewacyjne to nie tylko ozdobny detal, ale prawdziwy architekt charakteru budynku. Te poziome elementy, montowane na fasadach, pełnią podwójną rolę: estetyczną i praktyczną. Swoją historią sięgają czasów starożytnej Grecji i Rzymu, a dziś są nieodłącznym elementem zarówno klasycznych, jak i nowoczesnych projektów architektonicznych.
więcej
Artykuł sponsorowany
Listwy oświetleniowe LED stają się nie tylko elementem dekoracyjnym, ale prawdziwym game-changerem w kreowaniu atmosfery i funkcjonalności przestrzeni. Te innowacyjne rozwiązania oferują niezrównane możliwości aranżacyjne, łącząc w sobie estetykę, energooszczędność i wszechstronność zastosowania.
więcej
artykuł partnera
Drzwi zewnętrzne to element domu czy mieszkania, który wybieramy raz na wiele lat. Dlatego tak ważne jest, by zakup był przemyślany i naprawdę udany. Czym kierować się przy wyborze drzwi zewnętrznych i na jakie aspekty należy zwrócić uwagę? Podpowiadamy!
więcej
artykuł partnera
Zabudowa kominka elektrycznego to doskonały sposób na stworzenie nowoczesnego i eleganckiego wnętrza. Model wbudowany w ścianę nadaje przestrzeni luksusowego charakteru, a dodatkowo może pełnić funkcję grzewczą. Wbrew pozorom, zabudowa kominka elektrycznego nie jest skomplikowana i nie wymaga podłączania do systemu kominowego. Wiele jednak zależy od tego, jakie materiały zostan (...)
więcej
Obserwowane blogi
Funkcja "Obserwujesz blogi" działa wyłącznie dla zalogowanych użytkowników.