240 tys. użytkowników
681694 zdjęć, 903220 komentarzy
149 osób online

Na czym polega lakierowanie mebli i jak się za to zabrać?


Renowacja starych krzeseł, stołów, szaf to doskonały sposób na zachowanie wielopokoleniowych pamiątek rodzinnych niewielkim kosztem. Lakierowanie mebli nie tylko nadaje im nowy kolor i połysk, lecz także chroni je przed zarysowaniami i wilgocią.



W co zaopatrzyć się przed lakierowaniem mebli?

W każdym domu przychodzi w końcu czas na odświeżenie wnętrza, a nowy wygląd mebli nadaje pomieszczeniom inny charakter. Dbanie o wyposażenie domu wymaga niezbędnych narzędzi. W przypadku lakierowania mebli jest to kilka rzeczy, które wiele osób ma w swoich warsztatach. Niezastąpione okażą się: szlifierka mimośrodowa, szlifierka oscylacyjna, papier ścierny, wałek lub pędzel, lakier, a także podkład lub impregnat.

Więcej na temat lakierowania można znaleźć na stronie https://www.grupatopex.com/weztonawarsztat/majsterkowicze/lakierowanie-mebli-jak-to-wykonac/.


Wybór najlepszego lakieru 

Każdy z dostępnych preparatów ma inne właściwości, najlepiej zatem sięgnąć po taki, który sprosta naszym wymaganiom. Wodorozcieńczalny lakier akrylowy jest mało toksyczny, szybko wysycha i nie ma wyraźnego zapachu. Jest zatem doskonałym wyborem dla osób wygodnych i wrażliwych. Natomiast preparat ten nie jest szczególnie odporny na uszkodzenia mechaniczne. Kolejny wybór to lakier rozpuszczalnikowy poliuretanowy, który cechuje się wytrzymałością i odpornością, niestety jest bardziej toksyczny niż jego odpowiedniki na bazie wody. Z kolei lakier wodny poliuretanowy jest odporniejszy niż lakier akrylowy, również nie ma zapachu, nie wymaga podkładu i schnie od trzech do czterech godzin. Lakier rozpuszczalnikowy uretanowo-alkidowy jest bardziej toksyczny od preparatów wodnych, jednak łatwo się go rozprowadza, jest odporny na ścieranie i doskonale wnika w drewno, ma długi czas schnięcia.


Przed rozpoczęciem lakierowania – przygotowanie powierzchni

Mając już odpowiedni lakier, można zacząć przygotowywać meble. Zaczynamy od starannego wyczyszczenia powierzchni z pozostałości farby za pomocą szlifierki lub papieru ściernego. Jeżeli odnawiane meble mają ubytki, należy wypełnić je masą szpachlową do drewna i wyrównać to miejsce, ponownie szlifując. Nawet nowe meble warto oszlifować, by poprzez matowienie podłoża zwiększyć jego przyczepność. Po skończonym szlifowaniu należy umyć i osuszyć mebel oraz usunąć wszelkie zanieczyszczenia, również pył. Trzeba pamiętać o tym, że każda drobinka pyłu, osadu będzie widoczna pod warstwą lakieru, psując efekt, dlatego czyszczenie jest bardzo istotnym etapem. Kolejnym krokiem jest impregnacja lub lakierowanie.


Lakierowanie krok po kroku 

Jeżeli chcemy uzyskać efekt na wysoki połysk, rozpoczynamy od trudno dostępnych miejsc, wgłębień oraz krawędzi. Dopiero później nakładamy lakier na całość mebla, równomiernie, cienką warstwą. Należy pamiętać o wykonywaniu ruchów wzdłuż słoi. Po położeniu pierwszej warstwy trzeba odczekać, aż całkowicie wyschnie, a następnie w ten sam sposób nałożyć drugą. Gdy ta zaschnie, wystarczy delikatnie przeszlifować całość drobnym papierem oraz odpylić.


Praktyczne wskazówki 

Dla jak najlepszych warunków dla lakieru i zachowania własnego komfortu pomieszczenie powinno być wentylowane, a podłoga zabezpieczona przed zabrudzeniami. Sprawdzenie pędzla pozwoli na stworzenie doskonałego połysku bez włosia wtopionego w lakier.


Artykuł powstał we współpracy z Partnerem.

artykuł partnera
Brak odpowiedniej izolacji termicznej bramy garażowej prowadzi do powstania mostków termicznych, przez które ucieka znaczna część ciepła z budynku. W pewnych sytuacjach warto, a nawet trzeba tego unikać. W jakich? Kiedy należy rozważyć ocieplenie bramy garażowej?
więcej
Artykuł sponsorowany
Gzymsy elewacyjne to nie tylko ozdobny detal, ale prawdziwy architekt charakteru budynku. Te poziome elementy, montowane na fasadach, pełnią podwójną rolę: estetyczną i praktyczną. Swoją historią sięgają czasów starożytnej Grecji i Rzymu, a dziś są nieodłącznym elementem zarówno klasycznych, jak i nowoczesnych projektów architektonicznych.
więcej
Artykuł sponsorowany
Listwy oświetleniowe LED stają się nie tylko elementem dekoracyjnym, ale prawdziwym game-changerem w kreowaniu atmosfery i funkcjonalności przestrzeni. Te innowacyjne rozwiązania oferują niezrównane możliwości aranżacyjne, łącząc w sobie estetykę, energooszczędność i wszechstronność zastosowania.
więcej
artykuł partnera
Drzwi zewnętrzne to element domu czy mieszkania, który wybieramy raz na wiele lat. Dlatego tak ważne jest, by zakup był przemyślany i naprawdę udany. Czym kierować się przy wyborze drzwi zewnętrznych i na jakie aspekty należy zwrócić uwagę? Podpowiadamy!
więcej
artykuł partnera
Zabudowa kominka elektrycznego to doskonały sposób na stworzenie nowoczesnego i eleganckiego wnętrza. Model wbudowany w ścianę nadaje przestrzeni luksusowego charakteru, a dodatkowo może pełnić funkcję grzewczą. Wbrew pozorom, zabudowa kominka elektrycznego nie jest skomplikowana i nie wymaga podłączania do systemu kominowego. Wiele jednak zależy od tego, jakie materiały zostan (...)
więcej
Obserwowane blogi
Funkcja "Obserwujesz blogi" działa wyłącznie dla zalogowanych użytkowników.