240 tys. użytkowników
681694 zdjęć, 903220 komentarzy
183 osoby online

Szafki kuchenne wiszące – na czym powinien polegać ich skuteczny i bezpieczny montaż?


Nie masz wielkiej kuchni, ale jednocześnie chciałbyś, żeby zmieściło się w niej jak najwięcej przedmiotów? Rozwiązaniem Twoich problemów będą szafki kuchenne wiszące. W tym tekście wskażemy na najważniejsze zasady dotyczące montażu takich mebli, a także podpowiemy jak bezpiecznie je powiesić!




Nie każda kuchnia ma kilkanaście metrów kwadratowych powierzchni. Szczególnie w blokach pomieszczenia te są zwykle małe i nieustawne. W takim przypadku rozwiązaniem problemu przechowywania naczyń, urządzeń kuchennych czy garnków będą właśnie szafki wiszące.


Dlaczego szafki kuchenne wiszące to dobry wybór?

Po pierwsze, ułatwiają ustawianie różnego rodzaju mebli w nawet małej kuchni. Wyłącznie w przypadku naprawdę sporych obszarów możesz pozwolić sobie na brak górnej partii szafek. Te wiszące umożliwiają ustawienie wielu kolejnych segmentów i trzymanie tam np. talerzy czy kubków.

Po drugie – szafki kuchenne wiszące sprawiają, że zachowasz w kuchni większy porządek. Nie potrzebujesz też wielu płytek do wykończenia pomieszczenia (za szafkami nie ma konieczności układania glazury). Kolejna sprawa związana jest z wyglądem. Kuchnia z górną zabudową wygląda masywniej, bardziej elegancko i użytkowo.


Jak przygotować ściany na montaż szafek?

Przede wszystkim koniecznie powinieneś użyć do montażu szafek mocnych kołków rozporowych, które wytrzymają ich ciężar. W przypadku grubszych ścian będzie łatwiej, bo cała konstrukcja utrzyma się na jej powierzchni. Ścianki działowe nie powinny być z kolei tak obciążane, stąd do instalacji szafek powinieneś użyć dodatkowych szyn wzmacniających czy kotew. 

Zwróć uwagę na miejsce montażu szafek. Jeżeli to jest krzywe, przygotuj się na ich poziomowanie. W czasie wiercenia sprawdź, gdzie mogą być pochowane przewody elektryczne. Z kolei w przypadku szafek z oświetleniem LED czy wbudowanym okapem, konieczne będzie zainstalowanie gniazdka obsługującego te części.


Najpierw złóż, później wieszaj

Dopiero po przygotowaniu kołków, wywierceniu dziur i utworzeniu gniazdka możesz przystąpić do składania. Zawsze rób to w dwie osoby, bo samodzielny montaż i wieszanie jest praktycznie niemożliwe. Szafki kuchenne wiszące ważą bowiem dość dużo. Po zamontowaniu kolejnych segmentów możesz przystąpić do wieszania. Rób to z poziomicą, aby całość była równa (niekoniecznie przylegająca do ściany). Dopiero po zakończeniu wszystkich prac i sprawdzeniu czy szafki są powieszone stabilnie, możesz układać na nich kolejne rzeczy.


Artykuł powstał we współpracy z Partnerem
artykuł partnera
Brak odpowiedniej izolacji termicznej bramy garażowej prowadzi do powstania mostków termicznych, przez które ucieka znaczna część ciepła z budynku. W pewnych sytuacjach warto, a nawet trzeba tego unikać. W jakich? Kiedy należy rozważyć ocieplenie bramy garażowej?
więcej
Artykuł sponsorowany
Gzymsy elewacyjne to nie tylko ozdobny detal, ale prawdziwy architekt charakteru budynku. Te poziome elementy, montowane na fasadach, pełnią podwójną rolę: estetyczną i praktyczną. Swoją historią sięgają czasów starożytnej Grecji i Rzymu, a dziś są nieodłącznym elementem zarówno klasycznych, jak i nowoczesnych projektów architektonicznych.
więcej
Artykuł sponsorowany
Listwy oświetleniowe LED stają się nie tylko elementem dekoracyjnym, ale prawdziwym game-changerem w kreowaniu atmosfery i funkcjonalności przestrzeni. Te innowacyjne rozwiązania oferują niezrównane możliwości aranżacyjne, łącząc w sobie estetykę, energooszczędność i wszechstronność zastosowania.
więcej
artykuł partnera
Drzwi zewnętrzne to element domu czy mieszkania, który wybieramy raz na wiele lat. Dlatego tak ważne jest, by zakup był przemyślany i naprawdę udany. Czym kierować się przy wyborze drzwi zewnętrznych i na jakie aspekty należy zwrócić uwagę? Podpowiadamy!
więcej
artykuł partnera
Zabudowa kominka elektrycznego to doskonały sposób na stworzenie nowoczesnego i eleganckiego wnętrza. Model wbudowany w ścianę nadaje przestrzeni luksusowego charakteru, a dodatkowo może pełnić funkcję grzewczą. Wbrew pozorom, zabudowa kominka elektrycznego nie jest skomplikowana i nie wymaga podłączania do systemu kominowego. Wiele jednak zależy od tego, jakie materiały zostan (...)
więcej
Obserwowane blogi
Funkcja "Obserwujesz blogi" działa wyłącznie dla zalogowanych użytkowników.