240 tys. użytkowników
681136 zdjęć, 903577 komentarzy
458 osób online

Jak założyć oczko wodne. Budowa oczka krok po kroku


Wiele osób zastanawia się, jak założyć oczko wodne we własnym ogrodzie. Taka konstrukcja poprawia wygląd przestrzeni przed domem oraz pozwala na przyjemne spędzenie czasu na zewnątrz. Jak zrobić oczko wodne w ogrodzie krok po kroku? Jakie materiały i narzędzia potrzebne będą do jego wykonania? Dowiesz się tego wszystkiego, czytając poniższy artykuł.



Oczko wodne - jak zrobić odpowiedni otwór w ziemi?

Pierwszym krokiem jest przygotowanie odpowiedniego otworu w ziemi. To bardzo proste zadanie. Jeśli oczko nie będzie miało gigantycznych rozmiarów, to poradzisz sobie z tą pracą, wykorzystując ręczne narzędzia. Przyda się szpadel, trochę wolnego czasu i spora ilość siły fizycznej. Otwór dostosuj do własnych preferencji. Musi być wykonany starannie, dokładnie na taką głębokość, jakie ma mieć oczko wodne. 

Pamiętaj, by w przypadku znalezienia jakichkolwiek ostrych obiektów, na bieżąco pozbywaj się ich z wykopu. Ostre patyki lub kamienie mogą bowiem przedziurawić folię, którą będzie wyścielone oczko. Ważne jest również odpowiednie ukształtowanie dna. Nie ma sensu wykonywać stromego spadku, bo nie będzie on wyglądał dobrze i przysporzy sporych problemów na etapie wykańczania oczka. Zdecydowanie ładniej wygląda łagodne zejście, które starannie udekorujesz kamieniem bądź ozdobnym żwirem.

Montaż folii ochronnej

Każde oczko wodne musi zostać wyścielone specjalną folią. Bez niej nie udałoby się utrzymać odpowiedniej ilości wody przez cały sezon. Jeśli nie chcesz, by latem zbiornik wysychał, warto zastosować dobrej jakości materiał. Jaka folia do oczka wodnego sprawdzi się najlepiej? Z pewnością nie warto kupować zwyklej folii budowlanej, która jest cienka, wygląda nieestetycznie, a co najgorsze - wykazuje podatność na przedziurawienie. Taki materiał nie zapewni pięknego wyglądu zbiornika i bardzo szybko okaże się, że przez dziury ucieka sporo wody. Konieczne będzie zastosowanie specjalnej folii do oczek wodnych - cena wynosi trochę więcej, ale jakość jest nieporównywalnie wyższa. Dedykowane rozwiązania kupić można w każdym większym sklepie ogrodniczym.

Zakrywanie folii żwirem i montaż pompy

Jak zrobić oczko wodne w taki sposób, by pięknie wyglądało? Konieczne przykryj folię żwirem i kamieniami, pamiętając o starannym ukryciu pompy oraz węża zasilającego zbiornik wodą. Jeśli zauważysz, że wsypywany żwir nie trzyma się dobrze powierzchni, oznacza to, że zrobiłeś zbyt strome brzegi. W takiej sytuacji warto skorygować wykop i wyprofilować go w łagodniejszy sposób. Pamiętaj, że oczko wodne wcale nie musi być bardzo głębokie. 

Jak zbudować oczko wodne, by cieszyło oko, ale jednocześnie było bezpieczne dla dorosłych i dzieci? Należy zachować zdrowy rozsądek oraz umiar. Budowa bardzo głębokich zbiorników nie jest dobrym pomysłem. Płytkie, bezpieczne oczko również może pięknie wyglądać, jeśli odpowiednio o nie zadbasz. Usypanie cienkiej warstwy żwiru i grubszych kamieni sprawia, że całość wygląda bardzo estetycznie oraz naturalnie.

Wykańczanie powierzchni zewnętrznej

Niezwykle ważne jest odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni wokół oczka. Aby zasłonić folię, wiele osób decyduje się na usypanie grubszej warstwy kamienia ozdobnego na brzegach. Jednak rozwiązanie to nie jest praktyczne, ponieważ intensywna eksploatacja terenu wokół oczka może sprawiać, iż kamyczki będą roznoszone po trawie, co nie będzie wyglądać zbyt dobrze. Innym sposobem zagospodarowania bezpośrednio przylegającej przestrzeni stanowi montaż kostki brukowej. To bardzo praktyczne rozwiązanie, jednak wielu osobom nie podoba się tak surowe wykończenie. 

Co więc można zrobić, by poprawić wygląd zbiornika? Jak założyć oczko wodne tak, by całość prezentowała się nienagannie? Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest wykonanie obrzeży trawnikowych na szerokości około 50-100 cm od powierzchni wody i ułożenie w tej przestrzeni grubych kamieni. Ważne, by odpowiednio przygotować podbudowę - do tego celu warto użyć piasku oraz betonu. Po zagęszczeniu podłoża ułóż dekoracyjne kamienie, które powinny zapewniać piękny wygląd, a jednoczesne dużą funkcjonalność. 

Artykuł powstał we współpracy z Partnerem.

artykuł partnera
Metalowe domki narzędziowe są popularnym wyborem wśród ogrodników i majsterkowiczów ze względu na swoją trwałość, wytrzymałość i funkcjonalność. Stanowią one doskonałe rozwiązanie do przechowywania narzędzi ogrodniczych ...
więcej
artykuł partnera
Płyta meblowa to jeden z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych w produkcji mebli oraz różnych elementów wykończenia wnętrz. Dzięki niej nie musisz szukać pasujących modelów mebli do mieszkania - możesz samodzielnie wykonać półki czy potrzebne szafki.
więcej
artykuł partnera
W niektórych przypadkach stary murowany komin znajdujący się w budynku może być efektywnie wykorzystany. Wystarczy dobrać do niego odpowiedni wkład. Jednak to rozwiązanie nie zawsze okaże się skuteczne. Dowiedz się więcej na temat wkładów kominowych i przekonaj się, kiedy można je zastosować.
więcej
artykuł partnera
Decydując się na remont kuchni lub budowę nowego domu, jedno z ważniejszych pytań, na które musimy sobie odpowiedź to: kuchnia otwarta czy zamknięta? Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety i wady, dlatego warto wnikliwie przeanalizować swoje potrzeby i styl życia. Przyjrzymy się obu opcjom, aby pomóc Ci podjąć właściwą decyzję.
więcej
Obserwowane blogi
Funkcja "Obserwujesz blogi" działa wyłącznie dla zalogowanych użytkowników.