240 tys. użytkowników
681135 zdjęć, 903577 komentarzy
335 osób online

Sauna w domu: czy to ma sens?


Sauna w domu to marzenie, które przez długi czas było poza zasięgiem większości osób, ale dziś można je zrealizować i nie będzie to wymagało niebotycznego budżetu, a w wielu przypadkach także daleko idących remontów.



Jaka sauna do domu?

Siłą rzeczy sauny do użytku domowego będą w większości dość kompaktowymi modelami. Są dostępne warianty dla 4 czy nawet 6 osób, ale większość to sauny dla 1-3 osób, przy czym raczej nie należy liczyć na miejsca leżące. Tu jednak, szukając odpowiednio długo, coś da się znaleźć, natomiast praktycznie nieodwołalnie sauna w domu będzie sauną suchą lub IR. 

Sauna sucha, jako zdecydowanie bardziej klasyczne rozwiązanie, ma naprawdę duże grono zwolenników i chyba tylko dłuższy czas przygotowania i fakt, że jednak często trzeba ją będzie podłączyć pod siłę, sprawiają, że IR stanowi realną konkurencję. Tak czy owak, w obu przypadkach można zapomnieć o konieczności instalacji dodatkowych przewodów wentylacyjnych. Elektryczny piec w saunie suchej potrafi rozgrzać ją relatywnie szybko.

Poza tym wybór jest niemal dowolny: po rozwiązaniu kwestii zasilania, wielkości i typu sauny można przejść do składania zamówienia w wybranym sklepie.

Domowa sauna równie dobra, co ta w saunarium?

Jedną rzecz trzeba podkreślić – choć niektóre z modeli saun domowych mają mniejszą moc od profesjonalnych, to wynika to raczej z potrzeby stworzenia rozbudowanego portfolio. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby kupić saunę, która tylko wielkością będzie różniła się od modeli ustawianych w saunarium. Osiągane temperatury, kontrola wilgotności, wyposażenie dodatkowe, a nawet specyficzny mikroklimat są całkowicie do przeniesienia i dobrzy producenci saun do domu robią to doskonale.

Domowa sauna, jeśli chodzi o parametry robocze, niczym nie ustępuje modelom z saunariów, więc można liczyć na te same pozytywne skutki zdrowotne, równie głęboki relaks, charakterystyczny zapach drewnianej kabiny i gorącego pieca. Jedyne, czego nie ma w standardzie, to systemu pobierania opłat, ale z tego powodu jeszcze nikt nie zgłaszał pretensji.

Czy sauna w domu się opłaca?

Sauny do domu nie są drogie – już modele ze średniej półki to koszt tylko około 6 tysięcy złotych. Niewiele, zważywszy na to, jak często mogą być używane i jak wiele satysfakcji daje możliwość skorzystania z sauny bez wychodzenia z domu. Oczywiście trzeba też liczyć się z pewnymi kosztami eksploatacyjnymi, bo jednak piece mają dość duże moce, ale to też nie jest prosty rachunek. Przecież zwykle poza biletem do saunarium, trzeba jeszcze spalić niemało paliwa, żeby dojechać na miejsce.

Sauna w domu zawsze działa, zawsze jest wolna, zawsze można ją ustawić zgodnie z własnymi upodobaniami – to zalety, które dla wielu osób są warte praktycznie każdych pieniędzy, ale to coś więcej niż tylko rachunek ekonomiczny. Skoro praktycznie nikt nie żałuje decyzji o zakupie sauny do domu, to lepszego dowodu nie trzeba.

artykuł partnera
Płyta meblowa to jeden z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych w produkcji mebli oraz różnych elementów wykończenia wnętrz. Dzięki niej nie musisz szukać pasujących modelów mebli do mieszkania - możesz samodzielnie wykonać półki czy potrzebne szafki.
więcej
artykuł partnera
W niektórych przypadkach stary murowany komin znajdujący się w budynku może być efektywnie wykorzystany. Wystarczy dobrać do niego odpowiedni wkład. Jednak to rozwiązanie nie zawsze okaże się skuteczne. Dowiedz się więcej na temat wkładów kominowych i przekonaj się, kiedy można je zastosować.
więcej
artykuł partnera
Decydując się na remont kuchni lub budowę nowego domu, jedno z ważniejszych pytań, na które musimy sobie odpowiedź to: kuchnia otwarta czy zamknięta? Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety i wady, dlatego warto wnikliwie przeanalizować swoje potrzeby i styl życia. Przyjrzymy się obu opcjom, aby pomóc Ci podjąć właściwą decyzję.
więcej
Obserwowane blogi
Funkcja "Obserwujesz blogi" działa wyłącznie dla zalogowanych użytkowników.