240 tys. użytkowników
680735 zdjęć, 903897 komentarzy
588 osób online

Sauna w domu: czy to ma sens?


Sauna w domu to marzenie, które przez długi czas było poza zasięgiem większości osób, ale dziś można je zrealizować i nie będzie to wymagało niebotycznego budżetu, a w wielu przypadkach także daleko idących remontów.Jaka sauna do domu?

Siłą rzeczy sauny do użytku domowego będą w większości dość kompaktowymi modelami. Są dostępne warianty dla 4 czy nawet 6 osób, ale większość to sauny dla 1-3 osób, przy czym raczej nie należy liczyć na miejsca leżące. Tu jednak, szukając odpowiednio długo, coś da się znaleźć, natomiast praktycznie nieodwołalnie sauna w domu będzie sauną suchą lub IR. 

Sauna sucha, jako zdecydowanie bardziej klasyczne rozwiązanie, ma naprawdę duże grono zwolenników i chyba tylko dłuższy czas przygotowania i fakt, że jednak często trzeba ją będzie podłączyć pod siłę, sprawiają, że IR stanowi realną konkurencję. Tak czy owak, w obu przypadkach można zapomnieć o konieczności instalacji dodatkowych przewodów wentylacyjnych. Elektryczny piec w saunie suchej potrafi rozgrzać ją relatywnie szybko.

Poza tym wybór jest niemal dowolny: po rozwiązaniu kwestii zasilania, wielkości i typu sauny można przejść do składania zamówienia w wybranym sklepie.

Domowa sauna równie dobra, co ta w saunarium?

Jedną rzecz trzeba podkreślić – choć niektóre z modeli saun domowych mają mniejszą moc od profesjonalnych, to wynika to raczej z potrzeby stworzenia rozbudowanego portfolio. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby kupić saunę, która tylko wielkością będzie różniła się od modeli ustawianych w saunarium. Osiągane temperatury, kontrola wilgotności, wyposażenie dodatkowe, a nawet specyficzny mikroklimat są całkowicie do przeniesienia i dobrzy producenci saun do domu robią to doskonale.

Domowa sauna, jeśli chodzi o parametry robocze, niczym nie ustępuje modelom z saunariów, więc można liczyć na te same pozytywne skutki zdrowotne, równie głęboki relaks, charakterystyczny zapach drewnianej kabiny i gorącego pieca. Jedyne, czego nie ma w standardzie, to systemu pobierania opłat, ale z tego powodu jeszcze nikt nie zgłaszał pretensji.

Czy sauna w domu się opłaca?

Sauny do domu nie są drogie – już modele ze średniej półki to koszt tylko około 6 tysięcy złotych. Niewiele, zważywszy na to, jak często mogą być używane i jak wiele satysfakcji daje możliwość skorzystania z sauny bez wychodzenia z domu. Oczywiście trzeba też liczyć się z pewnymi kosztami eksploatacyjnymi, bo jednak piece mają dość duże moce, ale to też nie jest prosty rachunek. Przecież zwykle poza biletem do saunarium, trzeba jeszcze spalić niemało paliwa, żeby dojechać na miejsce.

Sauna w domu zawsze działa, zawsze jest wolna, zawsze można ją ustawić zgodnie z własnymi upodobaniami – to zalety, które dla wielu osób są warte praktycznie każdych pieniędzy, ale to coś więcej niż tylko rachunek ekonomiczny. Skoro praktycznie nikt nie żałuje decyzji o zakupie sauny do domu, to lepszego dowodu nie trzeba.

artykuł partnera
Podnośniki to urządzenia powszechnie wykorzystywane w budownictwie, przemyśle, czy usługach. Jednak kwestia organizacji wypożyczenia maszyn u wielu osób budzi wątpliwości. Podpowiadamy, jak to zrobić, aby otrzymać do dyspozycji najlepszy sprzęt, na optymalnych, jak najlepszych warunkach.
więcej
artykuł partnera
Szukasz farby do zadań specjalnych, za pomocą której stworzysz powłokę odporną na zabrudzenia czy szorowanie? Postaw na farbę ceramiczną, która posiada właśnie takie cechy.
więcej
artykuł partnera
Trudno wyobrazić sobie eksperymentowanie z nowymi przepisami w kuchni bez odpowiednich garnków! Poświęcamy wiele tygodni na wybór lodówki czy kuchenki, zapominając, że w przygotowaniu potraw liczy się również nie tylko na czym ...
więcej
artykuł partnera
Kanapa to jeden z tych mebli, z których zdecydowanie najczęściej korzystamy. Nic dziwnego, że często wymaga porządnego czyszczenia. Najłatwiejsza opcja to wykupienie usługi prania tapicerki.
więcej
Obserwowane blogi
Funkcja "Obserwujesz blogi" działa wyłącznie dla zalogowanych użytkowników.