240 tys. użytkowników
680716 zdjęć, 903429 komentarzy
345 osób online

Dotacje i ulgi na fotowoltaikę 2022 - jak je zdobyć?


Fotowoltaika wydaje ci się atrakcyjną opcją? Nie mylisz się. Fotowoltaika pozwala na duże oszczędności, a jednocześnie wyciąga pomocną dłoń w kierunku środowiska naturalnego. Co więcej, nie musisz płacić samodzielnie za założenie takiej instalacji w domu lub budynku firmowym. Istnieje wiele dofinansowań, które mogą pokryć nawet do 80% wydatków związanych z tym przedsięwzięciem.
Dofinansowanie fotowoltaiki 2022 – lista aktualnych dofinansowań

Dofinansowania oraz zasady je określające ulegają ciągłym zmianom. Co robić, aby być na bieżąco? Ułatwiamy ci to zadanie. Oto lista ogólnopolskich dofinansowań, które obecnie obowiązują:

 • Mój Prąd. Dedykowane osobom fizycznym. Dotacja do 50% kosztów i 20 500 zł. Więcej na temat tej dotacji znajdziesz pod śródtytułem “Co oferuje program Mój Prąd?”.
 • Czyste powietrze. Skierowane do osób fizycznych, które są właścicielami lub współwłaścicielami domów jednorodzinnych. Dotacja do 50% kosztów. W zależności od uśrednionych dochodów miesięcznych na jednego członka rodziny maksymalna kwota dotacji może wynosić 47 000 zł lub 79 000 zł.
 • Czyste powietrze Plus. Odmiana dofinansowania wymienionego wyżej. Jedyna znacząca różnica polega na występującej w tym przypadku możliwości prefinansowania.
 • Stop Smog. Przeznaczone dla osobób fizycznych, ubogich energetycznie, zamieszkałych w gminach objętych uchwałą antysmogową. Dotacja do 70% kosztów. Uczestnictwo beneficjenta w programie jest jednak uzależnione od starań jego gminy w tym zakresie. Gmina, chcąc zostać zakwalifikowana do Stop Smog, musi wytypować na swoim terenie odpowiednią liczbę gospodarstw gotowych do wzięcia udziału w Stop Smog (obecnie 20 budynków lub 1% liczby gospodarstw) oraz posiadać uchwaloną i wdrożoną ustawę antysmogową, a do tego posiadać budżet z przeznaczeniem na wkład własny (minimum 30%).
 • Stworzona z myślą o rolnikach. Dotacja do 20% kosztów. Można wykorzystać ją na pokrycie kosztów zakupu i instalacji pomp ciepła i towarzyszących im magazynów energii, mikroinstalacji, biogazowni rolniczych i małych elektrowni wodnych. Udział w innych programach, na przykład Mój Prąd, uniemożliwia skorzystanie z dotacji Agroenergia.
 • Energia Plus. Dofinansowanie w formie pożyczki dla przedsiębiorstw. Pokrywa do 85% kosztów. W przypadku pożyczki na warunkach rynkowych obowiązuje oprocentowanie ustalone na poziomie stopy referencyjnen w zgodzie z komunikatem Komisji Europejskiej “w sprawie zmiany metody ustalania stóp referencyjnych i dyskontowych”. Z kolei w przypadku nowych spółek oraz spółek specjalnego przeznaczenia istnieje możliwość zastosowania innych zasad (związanych z ratingiem).

Oczywiście w przypadku każdego z dofinansowań konieczne jest spełnienie określonych warunków. Poza tym wysokość dotacji bywa uzależniona od wielu czynników. Przed zdecydowaniem się na jedną z przedstawionych możliwości warto więc dowiedzieć się nieco więcej na jej temat.

Co oferuje program Mój Prąd?

Program Mój Prąd jest jednym z najpopularniejszych dofinansowań w naszym kraju. Powstał on w celu zachęcenia gospodarstw domowych do produkcji energii elektrycznej za pomocą mikroinstalacji fotowoltaicznych. Dotacja wynosi do 50% wysokości kosztów. Dzięki Mój Prąd 2022 można otrzymać do:

 • 4000 zł wyłącznie na instalację PV;
 • 5000 zł na instalację PV sprzężoną z innym elementem;
 • 5000 zł na magazyn ciepła;
 • 7500 zł na magazyn energii (na przykład magazyn energii od Soltec);
 • 3000 zł na system zarządzania energią EMS i systemy zarządzania energią w domu HEMS.

Według obowiązujących przepisów maksymalna wysokość dotacji dla osób, które nie skorzystały z innej formy dotacji, nie może przekroczyć 20.500 zł na jedno przedsięwzięcie. Z kolei osoby, które już skorzystały z wsparcia na mikroinstalację na łamach innego programu, mogą otrzymać maksymalnie 17 500 zł.

Dofinansowanie fotowoltaiki 2022 – zmiany w programach

Jakie nowości pojawiły się w programach dofinansowań fotowoltaiki w roku 2022? Było ich kilka. Największe zmiany dotyczą właśnie programu Mój Prąd. Spotkała go spora reorganizacja. Od roku 2022 obejmuje on nie tylko fotowoltaikę, a także inne rozwiązania umożliwiające zarządzanie energią, takie jak magazyny ciepła i magazyny energii. Zmiany zaszły także w programie Czyste powietrze. Jest ich dużo, dlatego chcąc poznać je lepiej, warto odwiedzić stronę internetową przedsięwzięcia.

Jak wygląda dotacja do fotowoltaiki w ramach ulgi termomodernizacyjnej?

Ulga termomodernizacyjna w roku 2022 przysługuje właścicielom i współwłaścicieleom domów jednorodzinnych, którzy jednocześnie są podatnikami podatku PIT opłacającymi go według jednolitej stawki podatku liniowego (19%), skali podatkowej (17% i 32%) lub w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Jej maksymalna wartość wynosi 53 000 zł na osobę (nie na przedsięwzięcie). Poza tym podatnik może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej w czasie do 3 lat od dokonania modernizacji.

Ulga obejmuje przedsięwzięcia mające na celu zmniejszenie zużycia energii. Ich pełną listę znajdziesz na internetowych stronach rządowych — na przykład na stronie programu Czyste powietrze. Do działań termomodernizacyjnych naturalnie zalicza się również założenie instalacji fotowoltaicznej.

artykuł partnera
Oryginalne i kreatywne podejście do urządzania wnętrz staje się coraz bardziej popularne, a jednym z niezwykłych pomysłów na nadanie aranżacji salonu wyjątkowego charakteru, jest zastosowanie muralu na ścianie.
więcej
artykuł partnera
Bezpieczne przechowywanie broni oraz amunicji jest wymagane przez przepisy obowiązujące w Polsce. Zgodnie z Ustawodawstwem osoby z licencją na posiadanie broni palnej są zobowiązane do przechowywania jej w sejfach lub witrynach na broń o klasie bezpieczeństwa co najmniej S1. Czym różni się szafa na broń od sejfu pancernego? Co w (...)
więcej
artykuł partnera
Stół ogrodowy to jeden z kluczowych elementów wyposażenia każdego ogrodu, tarasu czy balkonu. Niezależnie od tego, czy planujesz przyjęcia na świeżym powietrzu, relaksujące popołudnia z książką, czy rodzinne obiady na tarasie, odpowiednio dobrany stół ogrodowy może całkowicie odmienić atmosferę ...
więcej
Obserwowane blogi
Funkcja "Obserwujesz blogi" działa wyłącznie dla zalogowanych użytkowników.