240 tys. użytkowników
680735 zdjęć, 903896 komentarzy
417 osób online

Dotacje i ulgi na fotowoltaikę 2022 - jak je zdobyć?


Fotowoltaika wydaje ci się atrakcyjną opcją? Nie mylisz się. Fotowoltaika pozwala na duże oszczędności, a jednocześnie wyciąga pomocną dłoń w kierunku środowiska naturalnego. Co więcej, nie musisz płacić samodzielnie za założenie takiej instalacji w domu lub budynku firmowym. Istnieje wiele dofinansowań, które mogą pokryć nawet do 80% wydatków związanych z tym przedsięwzięciem.
Dofinansowanie fotowoltaiki 2022 – lista aktualnych dofinansowań

Dofinansowania oraz zasady je określające ulegają ciągłym zmianom. Co robić, aby być na bieżąco? Ułatwiamy ci to zadanie. Oto lista ogólnopolskich dofinansowań, które obecnie obowiązują:

 • Mój Prąd. Dedykowane osobom fizycznym. Dotacja do 50% kosztów i 20 500 zł. Więcej na temat tej dotacji znajdziesz pod śródtytułem “Co oferuje program Mój Prąd?”.
 • Czyste powietrze. Skierowane do osób fizycznych, które są właścicielami lub współwłaścicielami domów jednorodzinnych. Dotacja do 50% kosztów. W zależności od uśrednionych dochodów miesięcznych na jednego członka rodziny maksymalna kwota dotacji może wynosić 47 000 zł lub 79 000 zł.
 • Czyste powietrze Plus. Odmiana dofinansowania wymienionego wyżej. Jedyna znacząca różnica polega na występującej w tym przypadku możliwości prefinansowania.
 • Stop Smog. Przeznaczone dla osobób fizycznych, ubogich energetycznie, zamieszkałych w gminach objętych uchwałą antysmogową. Dotacja do 70% kosztów. Uczestnictwo beneficjenta w programie jest jednak uzależnione od starań jego gminy w tym zakresie. Gmina, chcąc zostać zakwalifikowana do Stop Smog, musi wytypować na swoim terenie odpowiednią liczbę gospodarstw gotowych do wzięcia udziału w Stop Smog (obecnie 20 budynków lub 1% liczby gospodarstw) oraz posiadać uchwaloną i wdrożoną ustawę antysmogową, a do tego posiadać budżet z przeznaczeniem na wkład własny (minimum 30%).
 • Stworzona z myślą o rolnikach. Dotacja do 20% kosztów. Można wykorzystać ją na pokrycie kosztów zakupu i instalacji pomp ciepła i towarzyszących im magazynów energii, mikroinstalacji, biogazowni rolniczych i małych elektrowni wodnych. Udział w innych programach, na przykład Mój Prąd, uniemożliwia skorzystanie z dotacji Agroenergia.
 • Energia Plus. Dofinansowanie w formie pożyczki dla przedsiębiorstw. Pokrywa do 85% kosztów. W przypadku pożyczki na warunkach rynkowych obowiązuje oprocentowanie ustalone na poziomie stopy referencyjnen w zgodzie z komunikatem Komisji Europejskiej “w sprawie zmiany metody ustalania stóp referencyjnych i dyskontowych”. Z kolei w przypadku nowych spółek oraz spółek specjalnego przeznaczenia istnieje możliwość zastosowania innych zasad (związanych z ratingiem).

Oczywiście w przypadku każdego z dofinansowań konieczne jest spełnienie określonych warunków. Poza tym wysokość dotacji bywa uzależniona od wielu czynników. Przed zdecydowaniem się na jedną z przedstawionych możliwości warto więc dowiedzieć się nieco więcej na jej temat.

Co oferuje program Mój Prąd?

Program Mój Prąd jest jednym z najpopularniejszych dofinansowań w naszym kraju. Powstał on w celu zachęcenia gospodarstw domowych do produkcji energii elektrycznej za pomocą mikroinstalacji fotowoltaicznych. Dotacja wynosi do 50% wysokości kosztów. Dzięki Mój Prąd 2022 można otrzymać do:

 • 4000 zł wyłącznie na instalację PV;
 • 5000 zł na instalację PV sprzężoną z innym elementem;
 • 5000 zł na magazyn ciepła;
 • 7500 zł na magazyn energii (na przykład magazyn energii od Soltec);
 • 3000 zł na system zarządzania energią EMS i systemy zarządzania energią w domu HEMS.

Według obowiązujących przepisów maksymalna wysokość dotacji dla osób, które nie skorzystały z innej formy dotacji, nie może przekroczyć 20.500 zł na jedno przedsięwzięcie. Z kolei osoby, które już skorzystały z wsparcia na mikroinstalację na łamach innego programu, mogą otrzymać maksymalnie 17 500 zł.

Dofinansowanie fotowoltaiki 2022 – zmiany w programach

Jakie nowości pojawiły się w programach dofinansowań fotowoltaiki w roku 2022? Było ich kilka. Największe zmiany dotyczą właśnie programu Mój Prąd. Spotkała go spora reorganizacja. Od roku 2022 obejmuje on nie tylko fotowoltaikę, a także inne rozwiązania umożliwiające zarządzanie energią, takie jak magazyny ciepła i magazyny energii. Zmiany zaszły także w programie Czyste powietrze. Jest ich dużo, dlatego chcąc poznać je lepiej, warto odwiedzić stronę internetową przedsięwzięcia.

Jak wygląda dotacja do fotowoltaiki w ramach ulgi termomodernizacyjnej?

Ulga termomodernizacyjna w roku 2022 przysługuje właścicielom i współwłaścicieleom domów jednorodzinnych, którzy jednocześnie są podatnikami podatku PIT opłacającymi go według jednolitej stawki podatku liniowego (19%), skali podatkowej (17% i 32%) lub w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Jej maksymalna wartość wynosi 53 000 zł na osobę (nie na przedsięwzięcie). Poza tym podatnik może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej w czasie do 3 lat od dokonania modernizacji.

Ulga obejmuje przedsięwzięcia mające na celu zmniejszenie zużycia energii. Ich pełną listę znajdziesz na internetowych stronach rządowych — na przykład na stronie programu Czyste powietrze. Do działań termomodernizacyjnych naturalnie zalicza się również założenie instalacji fotowoltaicznej.

artykuł partnera
Podnośniki to urządzenia powszechnie wykorzystywane w budownictwie, przemyśle, czy usługach. Jednak kwestia organizacji wypożyczenia maszyn u wielu osób budzi wątpliwości. Podpowiadamy, jak to zrobić, aby otrzymać do dyspozycji najlepszy sprzęt, na optymalnych, jak najlepszych warunkach.
więcej
artykuł partnera
Szukasz farby do zadań specjalnych, za pomocą której stworzysz powłokę odporną na zabrudzenia czy szorowanie? Postaw na farbę ceramiczną, która posiada właśnie takie cechy.
więcej
artykuł partnera
Trudno wyobrazić sobie eksperymentowanie z nowymi przepisami w kuchni bez odpowiednich garnków! Poświęcamy wiele tygodni na wybór lodówki czy kuchenki, zapominając, że w przygotowaniu potraw liczy się również nie tylko na czym ...
więcej
artykuł partnera
Kanapa to jeden z tych mebli, z których zdecydowanie najczęściej korzystamy. Nic dziwnego, że często wymaga porządnego czyszczenia. Najłatwiejsza opcja to wykupienie usługi prania tapicerki.
więcej
Obserwowane blogi
Funkcja "Obserwujesz blogi" działa wyłącznie dla zalogowanych użytkowników.