240 tys. użytkowników
681694 zdjęć, 903220 komentarzy
160 osób online

Młotowiertarka – jak używać i do czego


Tam, gdzie wiertarka udarowa okazuje się niewystarczającym narzędziem, a młot udarowy ma zdecydowanie zbyt dużą moc, by wykonać pracę precyzyjnie, najlepszym rozwiązaniem okaże się młotowiertarka. To urządzenie o uniwersalnych zastosowaniach, posiadające w dodatku udar, który umożliwia obróbkę twardych materiałów.




Zastosowania młotowiertarki

Młotowiertarka pracuje w trzech trybach: wiercenia, wiercenia z udarem i kucia. Pierwszy z nich jest najbardziej zbliżony do pracy zwykłą wiertarką. Na narzędzie da się założyć praktycznie dowolną końcówkę, dzięki czemu uzyskana zostaje możliwość nie tylko zawieszenia obrazu na ścianie czy składania drewnianej konstrukcji, ale też przygotowywania zaprawy za pomocą mieszadła budowlanego i wykonania wielu innych zadań.

Praca w twardych materiałach typu cegła, kamień czy drewno, będzie wymagała włączenia trybu wiercenia z udarem. Zwykła wiertarka generuje jedynie ruch obrotowy, udar odpowiada za dodatkowe przemieszczanie posuwisto-zwrotne końcówki umieszczonej w uchwycie. Dzięki temu tworzenie otworów jest znacznie prostsze i wymaga włożenia mniej siły.

Kucie to cenna funkcja młotowiertarek. W tym trybie ruch obrotowy zostaje wyeliminowany na rzecz przesuwania się dłuta jedynie w tył i przód. Najczęściej w elektronarzędziach stosuje się udar elektropneumatyczny, co pozwala zminimalizować nacisk potrzebny do przewiercania twardych materiałów. Wyraźnie więc widać, że młotowiertarka DeWalt to bardzo uniwersalne narzędzie, które przydaje się do licznych prac budowlanych.

Zasady użytkowania młotowiertarki

Przede wszystkim nie należy zmieniać biegów i trybu ustawień w czasie pracy silnika. Poza tym młotowiertarka nie powinna być dociskana podczas wiercenia czy kucia z użyciem udaru. W modelach elektropneumatycznych działa to wręcz na niekorzyść użytkownika, ponieważ ogranicza obszar roboczy, w ramach którego może przemieszczać się dłuto i tym samym blokuje jego prawidłową pracę. W efekcie wiertło i całe narzędzie są poddawane tak dużej sile, że ich eksploatacja następuje dużo szybciej.

Wiele skutecznych rozwiązań w zakresie użytkowania oferuje młotowiertarka DeWalt. Elektronarzędzie posiada płynną rękojeść, dzięki czemu podczas pracy wibracje wywołane udarem zostają skutecznie wytłumione. Dostępne są modele zasilane akumulatorowo i stacjonarnie. Marka DeWalt odpowiada za stworzenie innowacyjnego systemu XR, dzięki któremu to samo narzędzie może być obsługiwane zarówno baterią 18V, jak i 54V. Ułatwia to dostosowanie długości pracy na jednym ładowaniu i uzyskanie mocy zbliżonej do urządzenia stacjonarnego w modelu akumulatorowym.

Serwisowanie sprzętu

Istotną kwestią w używaniu młotowiertarek jest dbanie o ich właściwe serwisowanie. Główne zalecenie dotyczy oczyszczania z pyłów po skończonej pracy, a w tym celu najlepiej sprawdzi się sprężone powietrze. Tu również marka DeWalt wychodzi naprzeciw oczekiwaniom kupujących. Wysokiej klasy system zabezpieczeń przeciwpyłowych zastosowany w sprzęcie tej firmy sprawia, że żywotność urządzenia zostaje przedłużona, nie wymagając przy tym dokładnego serwisu po każdej pracy.

Najbardziej narażone na szkodliwe pyły jest wrzeciono, dlatego powinno się je regularnie oczyszczać i smarować jego ruchome elementy. Zaleca się stosowanie preparatu także na wiertła i dłuta jeszcze przed ich umieszczeniem w uchwycie młotowiertarki. Przy zakupie narzędzi w zestawie, warto zwracać uwagę na zawartość walizki, bo wiele marek dodaje do nich smar dedykowany dla danego urządzenia.

artykuł partnera
Brak odpowiedniej izolacji termicznej bramy garażowej prowadzi do powstania mostków termicznych, przez które ucieka znaczna część ciepła z budynku. W pewnych sytuacjach warto, a nawet trzeba tego unikać. W jakich? Kiedy należy rozważyć ocieplenie bramy garażowej?
więcej
Artykuł sponsorowany
Gzymsy elewacyjne to nie tylko ozdobny detal, ale prawdziwy architekt charakteru budynku. Te poziome elementy, montowane na fasadach, pełnią podwójną rolę: estetyczną i praktyczną. Swoją historią sięgają czasów starożytnej Grecji i Rzymu, a dziś są nieodłącznym elementem zarówno klasycznych, jak i nowoczesnych projektów architektonicznych.
więcej
Artykuł sponsorowany
Listwy oświetleniowe LED stają się nie tylko elementem dekoracyjnym, ale prawdziwym game-changerem w kreowaniu atmosfery i funkcjonalności przestrzeni. Te innowacyjne rozwiązania oferują niezrównane możliwości aranżacyjne, łącząc w sobie estetykę, energooszczędność i wszechstronność zastosowania.
więcej
artykuł partnera
Drzwi zewnętrzne to element domu czy mieszkania, który wybieramy raz na wiele lat. Dlatego tak ważne jest, by zakup był przemyślany i naprawdę udany. Czym kierować się przy wyborze drzwi zewnętrznych i na jakie aspekty należy zwrócić uwagę? Podpowiadamy!
więcej
artykuł partnera
Zabudowa kominka elektrycznego to doskonały sposób na stworzenie nowoczesnego i eleganckiego wnętrza. Model wbudowany w ścianę nadaje przestrzeni luksusowego charakteru, a dodatkowo może pełnić funkcję grzewczą. Wbrew pozorom, zabudowa kominka elektrycznego nie jest skomplikowana i nie wymaga podłączania do systemu kominowego. Wiele jednak zależy od tego, jakie materiały zostan (...)
więcej
Obserwowane blogi
Funkcja "Obserwujesz blogi" działa wyłącznie dla zalogowanych użytkowników.