240 tys. użytkowników
681694 zdjęć, 903220 komentarzy
160 osób online

Czym charakteryzują się ręczne wózki paletowe?


Ręczne wózki paletowe to proste, a przy tym niezwykle użyteczne urządzenia. Można spotkać je przede wszystkim w halach magazynowych lub produkcyjnych. Różnią się między sobą pewnymi elementami budowy. Warto wiedzieć, jak wyglądają ręczne wózki paletowe i do czego są wykorzystywane.





Co to jest ręczny wózek paletowy?

Ręczny wózek paletowy to jeden z podstawowych sprzętów wykorzystywanych w magazynach, centrach o charakterze logistycznym, firmach produkcyjnych, zapleczach sklepów o dużej powierzchni (np. spożywczych czy budowlanych) itp. Tego typu urządzenie służy do transportowania różnego typu ładunków, ułożonych na specjalnych paletach, na niewielkie odległości. Zgodnie z nazwą, ręczny wózek paletowy jest napędzany za pomocą rąk.
Ręczne wózki paletowe są szeroko dostępne. Dostarczają je przede wszystkim firmy specjalizujące się w dystrybucji sprzętu wykorzystywanego w branży logistycznej. Można kupić je np. na stronie: https://www.still.pl/produkty/nowe-wozki-widlowe/reczne-wozki-paletowe.html. Warto wiedzieć, że sprzęt tego typu, jako że jest bardzo prosty zarówno w budowie, jak i w użytkowaniu, nie podlega Urzędowi Dozoru Technicznego. Nie trzeba więc go rejestrować ani pamiętać o okresowych przeglądach.

Jak zbudowany jest ręczny wózek paletowy?

Budowa ręcznego wózka paletowego nie jest skomplikowana. Na zwykły model składa się tylko kilka elementów, takich jak: rama, widły, dyszel, pompa hydrauliczna, koła (zazwyczaj wykonane z gumy lub poliuretanu) oraz rolki prowadzące (pojedyncze lub podwójne, wykonane z poliamidu, poliuretanu lub nylonu).
Działanie ręcznego wózka paletowego opiera się o specjalny mechanizm hydrauliczny oraz obsługę dźwigni. Poprzez poruszanie nią w ruchu wahadłowym wzrasta ciśnienie oleju hydraulicznego, co powoduje, że możliwe jest unoszenie ładunków przewożonych przez urządzenie.
Standardowy model ręcznego wózka paletowego ma udźwig około 2,5 t. Podstawowy sprzęt jest w stanie unieść ładunek na około 20 cm.

Czym mogą różnić się poszczególne modele ręcznych wózków paletowych?

Poza standardowym modelem ręcznego wózka paletowego istnieją inne rodzaje sprzętu. Różnią się one m.in. udźwigiem (może on wynosić od 700 kg do nawet 3500 kg) oraz długością i rozstawem wideł. Ponadto mogą być wyposażone w dodatkowe elementy. Wśród nich znajdują się przede wszystkim: drukarka, waga umożliwiająca sprawdzenie masy przewożonych ładunków oraz maszt, dzięki któremu maksymalna wysokość podniesienia ładunku zwiększa się z 20 cm do nawet 3 m. Niektóre ręczne wózki paletowe mają także dodatkowe rolki oraz specjalny system, który umożliwia szybsze zatrzymywanie sprzętu. Na rynku dostępne są też modele, których elementy zostały poddane ocynkowaniu lub wykonano je ze stali nierdzewnej. Wyróżniają się wówczas większą odpornością i wytrzymałością, przez co sprawdzają się w pracy w niekorzystnych warunkach.

artykuł partnera
Brak odpowiedniej izolacji termicznej bramy garażowej prowadzi do powstania mostków termicznych, przez które ucieka znaczna część ciepła z budynku. W pewnych sytuacjach warto, a nawet trzeba tego unikać. W jakich? Kiedy należy rozważyć ocieplenie bramy garażowej?
więcej
Artykuł sponsorowany
Gzymsy elewacyjne to nie tylko ozdobny detal, ale prawdziwy architekt charakteru budynku. Te poziome elementy, montowane na fasadach, pełnią podwójną rolę: estetyczną i praktyczną. Swoją historią sięgają czasów starożytnej Grecji i Rzymu, a dziś są nieodłącznym elementem zarówno klasycznych, jak i nowoczesnych projektów architektonicznych.
więcej
Artykuł sponsorowany
Listwy oświetleniowe LED stają się nie tylko elementem dekoracyjnym, ale prawdziwym game-changerem w kreowaniu atmosfery i funkcjonalności przestrzeni. Te innowacyjne rozwiązania oferują niezrównane możliwości aranżacyjne, łącząc w sobie estetykę, energooszczędność i wszechstronność zastosowania.
więcej
artykuł partnera
Drzwi zewnętrzne to element domu czy mieszkania, który wybieramy raz na wiele lat. Dlatego tak ważne jest, by zakup był przemyślany i naprawdę udany. Czym kierować się przy wyborze drzwi zewnętrznych i na jakie aspekty należy zwrócić uwagę? Podpowiadamy!
więcej
artykuł partnera
Zabudowa kominka elektrycznego to doskonały sposób na stworzenie nowoczesnego i eleganckiego wnętrza. Model wbudowany w ścianę nadaje przestrzeni luksusowego charakteru, a dodatkowo może pełnić funkcję grzewczą. Wbrew pozorom, zabudowa kominka elektrycznego nie jest skomplikowana i nie wymaga podłączania do systemu kominowego. Wiele jednak zależy od tego, jakie materiały zostan (...)
więcej
Obserwowane blogi
Funkcja "Obserwujesz blogi" działa wyłącznie dla zalogowanych użytkowników.