240 tys. użytkowników
680716 zdjęć, 903429 komentarzy
300 osób online

Czym charakteryzują się ręczne wózki paletowe?


Ręczne wózki paletowe to proste, a przy tym niezwykle użyteczne urządzenia. Można spotkać je przede wszystkim w halach magazynowych lub produkcyjnych. Różnią się między sobą pewnymi elementami budowy. Warto wiedzieć, jak wyglądają ręczne wózki paletowe i do czego są wykorzystywane.

Co to jest ręczny wózek paletowy?

Ręczny wózek paletowy to jeden z podstawowych sprzętów wykorzystywanych w magazynach, centrach o charakterze logistycznym, firmach produkcyjnych, zapleczach sklepów o dużej powierzchni (np. spożywczych czy budowlanych) itp. Tego typu urządzenie służy do transportowania różnego typu ładunków, ułożonych na specjalnych paletach, na niewielkie odległości. Zgodnie z nazwą, ręczny wózek paletowy jest napędzany za pomocą rąk.
Ręczne wózki paletowe są szeroko dostępne. Dostarczają je przede wszystkim firmy specjalizujące się w dystrybucji sprzętu wykorzystywanego w branży logistycznej. Można kupić je np. na stronie: https://www.still.pl/produkty/nowe-wozki-widlowe/reczne-wozki-paletowe.html. Warto wiedzieć, że sprzęt tego typu, jako że jest bardzo prosty zarówno w budowie, jak i w użytkowaniu, nie podlega Urzędowi Dozoru Technicznego. Nie trzeba więc go rejestrować ani pamiętać o okresowych przeglądach.

Jak zbudowany jest ręczny wózek paletowy?

Budowa ręcznego wózka paletowego nie jest skomplikowana. Na zwykły model składa się tylko kilka elementów, takich jak: rama, widły, dyszel, pompa hydrauliczna, koła (zazwyczaj wykonane z gumy lub poliuretanu) oraz rolki prowadzące (pojedyncze lub podwójne, wykonane z poliamidu, poliuretanu lub nylonu).
Działanie ręcznego wózka paletowego opiera się o specjalny mechanizm hydrauliczny oraz obsługę dźwigni. Poprzez poruszanie nią w ruchu wahadłowym wzrasta ciśnienie oleju hydraulicznego, co powoduje, że możliwe jest unoszenie ładunków przewożonych przez urządzenie.
Standardowy model ręcznego wózka paletowego ma udźwig około 2,5 t. Podstawowy sprzęt jest w stanie unieść ładunek na około 20 cm.

Czym mogą różnić się poszczególne modele ręcznych wózków paletowych?

Poza standardowym modelem ręcznego wózka paletowego istnieją inne rodzaje sprzętu. Różnią się one m.in. udźwigiem (może on wynosić od 700 kg do nawet 3500 kg) oraz długością i rozstawem wideł. Ponadto mogą być wyposażone w dodatkowe elementy. Wśród nich znajdują się przede wszystkim: drukarka, waga umożliwiająca sprawdzenie masy przewożonych ładunków oraz maszt, dzięki któremu maksymalna wysokość podniesienia ładunku zwiększa się z 20 cm do nawet 3 m. Niektóre ręczne wózki paletowe mają także dodatkowe rolki oraz specjalny system, który umożliwia szybsze zatrzymywanie sprzętu. Na rynku dostępne są też modele, których elementy zostały poddane ocynkowaniu lub wykonano je ze stali nierdzewnej. Wyróżniają się wówczas większą odpornością i wytrzymałością, przez co sprawdzają się w pracy w niekorzystnych warunkach.

artykuł partnera
Oryginalne i kreatywne podejście do urządzania wnętrz staje się coraz bardziej popularne, a jednym z niezwykłych pomysłów na nadanie aranżacji salonu wyjątkowego charakteru, jest zastosowanie muralu na ścianie.
więcej
artykuł partnera
Bezpieczne przechowywanie broni oraz amunicji jest wymagane przez przepisy obowiązujące w Polsce. Zgodnie z Ustawodawstwem osoby z licencją na posiadanie broni palnej są zobowiązane do przechowywania jej w sejfach lub witrynach na broń o klasie bezpieczeństwa co najmniej S1. Czym różni się szafa na broń od sejfu pancernego? Co w (...)
więcej
artykuł partnera
Stół ogrodowy to jeden z kluczowych elementów wyposażenia każdego ogrodu, tarasu czy balkonu. Niezależnie od tego, czy planujesz przyjęcia na świeżym powietrzu, relaksujące popołudnia z książką, czy rodzinne obiady na tarasie, odpowiednio dobrany stół ogrodowy może całkowicie odmienić atmosferę ...
więcej
Obserwowane blogi
Funkcja "Obserwujesz blogi" działa wyłącznie dla zalogowanych użytkowników.